Wakacje w przedszkolu pomysły

0

Niezależnie od tego, czy wakacyjny dyżur jest narzuconą przez gminę koniecznością, czy też wyborem podjętym przez dyrektora niepublicznej placówki, może on stać się szansą na wiele twórczych działań i odejście od rutyny.

© www.shutterstock.com wakacje-w-przedszkolu-2
© www.shutterstock.com

Przede wszystkim wakacje w przedszkolu należy dobrze zaplanować. W tym celu prosimy rodziców o wypełnienie ankiet-deklaracji zgłaszających potrzebę korzystania przez dziecko z opieki w przedszkolu w okresie letnim. Takie ankiety powinny trafić do dyrektorów najpóźniej do końca czerwca, ale oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Na tej podstawie możemy zdecydować o pełnieniu dyżuru.

HARMONOGRAM DYŻURÓW

Placówki publiczne mają harmonogram dyżurów narzucony, placówki niepubliczne zazwyczaj są czynne przez jeden z dwóch miesięcy wakacyjnych, ale są i takie, które działają przez pełne dwa miesiące. Jeśli w pobliżu znajduje się kilka takich placówek dobrze jest porozumieć się i ewentualnie zaproponować rodzicom opiekę w czasie całych wakacji na zmianę w kilku zaprzyjaźnionych przedszkolach. Gdy już mamy ustalone grafiki dyżurów i wiemy, ilu dzieci możemy się spodziewać, pora zastanowić się nad atrakcyjnym wypełnieniem czasu pobytu w przedszkolu.

ZAJĘCIE INNE NIŻ ZWYKLE

Przede wszystkim na czas wakacji zawieszony zostaje codzienny rozkład zajęć. Nie odbywają się zajęcia dodatkowe. W czasie dyżuru dyrektor dysponuje bowiem zazwyczaj tylko wychowawcami. Może się zdarzyć, że grupa wakacyjna będzie zróżnicowana wiekowo. Nie należy obawiać się takiej sytuacji. Można potraktować ją jaką okazję do eksperymentu w stylu wychowania Montessori, gdzie różny wiek dzieci w grupach jest normą. Daje to dzieciom możliwość integracji, a także uczy starsze odpowiedzialności za młodsze oraz wyrabia postawy pomocy i współpracy. Jeśli w grupie wakacyjnej spotykają się dzieci z różnych placówek, które się nie znają, pracę należy rozpocząć od zajęć integracyjnych. Warto zadbać, aby zarówno wychowawcy poznali imiona dzieci, jak i ona same poznały się nawzajem.

© www.shutterstock.com wakacje-w-przedszkolu-2
© www.shutterstock.com

KORZYSTAJMY Z LATA

Po okresie wstępnej integracji można rozpocząć zajęcia. To, że grupa jaką wychowawcy mają pod opieką jest zazwyczaj mniej liczna niż na co dzień, daje okazję to eksperymentów z zajęciami twórczymi, kreatywnymi, wymagającymi większego indywidualnego wsparcia nauczyciela. Fakt, że jest lato i pogoda sprzyja, pozwala natomiast spędzać całe dnie na zewnątrz. Jeśli wiosną zadbaliśmy o posadzenie warzywnika, teraz czas na zbiory! Obserwacja dojrzewających roślin może być ważną lekcją. Nie mniej ciekawe mogą być zajęcia wprowadzające do archeologii – wystarczy zakopać w piaskownicy kilkanaście niezwykłych przedmiotów i zaprosić dzieci do poszukiwań. Dobrym pomysłem w upalne dni jest basenik ze zjeżdżalnią. Lato to idealny czas, aby oddać się tak pożądanym rozrywkom jak taplanie się w błocie (pod pretekstem budowy systemu kanałów). W czasie pikniku na kocykach nawet najbardziej oporni dadzą się być może namówić na degustację pomidora czy truskawki. W okresie letnim można na stałe zorganizować drugie śniadanie w formie pikniku na trawie. Jak widać pomysłów na udane wakacje w przedszkolu jest mnóstwo. Może to być czas niezwykle inspirujący dla dzieci i ciekawy dla nauczycieli.

Wakacje w przedszkolu pomysły
5 (100%) Głosy: 2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code