Wakacje w przedszkolu pomysły

2

Niezależnie od tego, czy wakacyjny dyżur jest narzuconą przez gminę koniecznością, czy też wyborem podjętym przez dyrektora niepublicznej placówki, może on stać się szansą na wiele twórczych działań i odejście od rutyny.

© www.shutterstock.com wakacje-w-przedszkolu-2
© www.shutterstock.com

Przede wszystkim wakacje w przedszkolu należy dobrze zaplanować. W tym celu prosimy rodziców o wypełnienie ankiet-deklaracji zgłaszających potrzebę korzystania przez dziecko z opieki w przedszkolu w okresie letnim. Takie ankiety powinny trafić do dyrektorów najpóźniej do końca czerwca, ale oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Na tej podstawie możemy zdecydować o pełnieniu dyżuru.

HARMONOGRAM DYŻURÓW

Placówki publiczne mają harmonogram dyżurów narzucony, placówki niepubliczne zazwyczaj są czynne przez jeden z dwóch miesięcy wakacyjnych, ale są i takie, które działają przez pełne dwa miesiące. Jeśli w pobliżu znajduje się kilka takich placówek dobrze jest porozumieć się i ewentualnie zaproponować rodzicom opiekę w czasie całych wakacji na zmianę w kilku zaprzyjaźnionych przedszkolach. Gdy już mamy ustalone grafiki dyżurów i wiemy, ilu dzieci możemy się spodziewać, pora zastanowić się nad atrakcyjnym wypełnieniem czasu pobytu w przedszkolu.

ZAJĘCIE INNE NIŻ ZWYKLE

Przede wszystkim na czas wakacji zawieszony zostaje codzienny rozkład zajęć. Nie odbywają się zajęcia dodatkowe. W czasie dyżuru dyrektor dysponuje bowiem zazwyczaj tylko wychowawcami. Może się zdarzyć, że grupa wakacyjna będzie zróżnicowana wiekowo. Nie należy obawiać się takiej sytuacji. Można potraktować ją jaką okazję do eksperymentu w stylu wychowania Montessori, gdzie różny wiek dzieci w grupach jest normą. Daje to dzieciom możliwość integracji, a także uczy starsze odpowiedzialności za młodsze oraz wyrabia postawy pomocy i współpracy. Jeśli w grupie wakacyjnej spotykają się dzieci z różnych placówek, które się nie znają, pracę należy rozpocząć od zajęć integracyjnych. Warto zadbać, aby zarówno wychowawcy poznali imiona dzieci, jak i ona same poznały się nawzajem.

© www.shutterstock.com wakacje-w-przedszkolu-2
© www.shutterstock.com

KORZYSTAJMY Z LATA

Po okresie wstępnej integracji można rozpocząć zajęcia. To, że grupa jaką wychowawcy mają pod opieką jest zazwyczaj mniej liczna niż na co dzień, daje okazję to eksperymentów z zajęciami twórczymi, kreatywnymi, wymagającymi większego indywidualnego wsparcia nauczyciela. Fakt, że jest lato i pogoda sprzyja, pozwala natomiast spędzać całe dnie na zewnątrz. Jeśli wiosną zadbaliśmy o posadzenie warzywnika, teraz czas na zbiory! Obserwacja dojrzewających roślin może być ważną lekcją. Nie mniej ciekawe mogą być zajęcia wprowadzające do archeologii – wystarczy zakopać w piaskownicy kilkanaście niezwykłych przedmiotów i zaprosić dzieci do poszukiwań. Dobrym pomysłem w upalne dni jest basenik ze zjeżdżalnią. Lato to idealny czas, aby oddać się tak pożądanym rozrywkom jak taplanie się w błocie (pod pretekstem budowy systemu kanałów). W czasie pikniku na kocykach nawet najbardziej oporni dadzą się być może namówić na degustację pomidora czy truskawki. W okresie letnim można na stałe zorganizować drugie śniadanie w formie pikniku na trawie. Jak widać pomysłów na udane wakacje w przedszkolu jest mnóstwo. Może to być czas niezwykle inspirujący dla dzieci i ciekawy dla nauczycieli.

Wakacje w przedszkolu pomysły
5 (100%) Głosy: 4

2 KOMENTARZE

  1. wakacje w przedszkolu muszą być inne od zajęć w ciągu roku. na pewno więcej zabawy ale może być w formie nauki, jeżeli jest możliwość to na podwórku. integracja, zabawa, śmiech to powinno ucieszyć maluchy.

  2. Właściwie zorganizowane dyżury wakacyjne przedszkoli to klucz do miłych wspomnień dzieci. Pamiętam jak moje pociechy czasem nie chciały za nic iść do jednego, ale z radością szły do drugiego. Kluczem okazał się program zajęć, który tak je zachęcał do uczestnictwa w zabawach, że czasami trzeba była czekać, aż nastąpi koniec. Nowe środowisko, nowe dzieci i wychowawcy to lekki stres – zatem ważne jest ich wzajemne poznanie i taka organizacja wspólnego czasu aby żal im było kończyć,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code