Nerwy, stres, obawy, czarne scenariusze układane w głowie – to opis tego, co przechodzi większość rodziców posyłających swoje dziecko na pierwsze w jego życiu kolonie. Fakt, jest to dość angażująca emocjonalnie chwila, natomiast warto podjąć tę decyzję, aby ułatwić dziecku usamodzielnienie się i umożliwić mu przeżycie wakacyjnej przygody bez rodziców. Pierwszy wyjazd na kolonie dla dzieci powinien być źródłem fantastycznych wspomnień, o co możesz zadbać już na etapie przygotowań. Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym artykule.
W jakim wieku dziecko może jechać na kolonie?
Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od charakteru konkretnego dziecka. Kolonie są organizowane dla dzieci w wieku już od 5-6 lat, natomiast faktem jest, że większość rodziców posyła pociechy na taki wyjazd po pierwszej lub drugiej klasie szkoły podstawowej. I rzeczywiście: 7-8 lat to optymalny wiek.
Ważne jest, aby dziecko umiało już zadbać o siebie na tym podstawowym poziomie, a więc higieny, ubrania się, pościelenia łóżka itd. Wskazane jest również, aby umiało zadzwonić do rodziców (niekoniecznie z własnego telefonu) oraz miało podstawowe pojęcie na temat gospodarowania pieniędzmi – znać poszczególne nominały, umieć policzyć należną resztę itd.
Przygotowania do wyjazdu na kolonie: nie okazuj nadmiernych emocji!
Często jest niestety tak, że to sami rodzice niepotrzebnie nakręcają negatywne emocje przed pierwszym wyjazdem na kolonie. Rolą rodziców jest uspokoić dziecko i zaszczepić w nim pewność siebie. Nie strasz, nie opowiadaj nieciekawych historii z własnych wyjazdów kolonijnych, mów, że będzie super, że dziecko szybko znajdzie sobie koleżanki i kolegów itd.
To oczywiste, że odczuwasz stres związany z wyjazdem dziecka na kolonie, ale staraj się tego nie okazywać i przeżywaj te emocje w środku, przed dzieckiem prezentując spokojną, rozsądną postawę.
Skupcie się na tym, co może zająć myśli dziecka, czyli zrobieniu listy rzeczy do zabrania, przestudiowaniu programu kolonii, udzieleniu dziecku podstawowych rad dotyczących bezpieczeństwa itd.
Fajnym pomysłem może być też pokazanie dziecku ośrodka kolonijnego na zdjęciach udostępnionych przez organizatora oraz „zwiedzenie” okolicy przy pomocy funkcji Street View w Google Maps. W ten sposób dziecko sukcesywnie oswoi się z wizją samodzielnego wyjazdu na wakacje.
Rada
Super byłoby namówić na wyjazd również rodziców dziecka, które Twoja pociecha zna – na przykład najlepszego kolegi ze szkoły czy koleżanki z bloku.
Wybierz odpowiednią kolonię
Chcąc mieć pewność, że dziecko – pomimo towarzyszącego mu stresu – spędzi świetny wakacyjny czas poza domem i wróci do Ciebie z szerokim uśmiechem na twarzy, skup się na wybraniu odpowiedniej imprezy.
Dziś w ofertach czołowych organizatorów turystyki dziecięcej i młodzieżowej znajdziemy ogromny wybór kolonii dla dzieci, różniących się motywem przewodnim, programem oraz oczywiście kierunkiem wyjazdu.
Kolonie tematyczne to super propozycja dla dzieci mających jakąś pasję czy zainteresowania. Podczas takiego wyjazdu dziecko na pewno nie będzie narzekać na nudę i mieć czasu na tęsknotę za domem, a przy tym szybko nawiąże nowe znajomości z dziećmi, z którymi ma wspólne tematy.
Jedną z największych ofert tematycznych kolonii dla dzieci ma Kogis. To renomowany organizator turystyki dziecięcej i młodzieżowej, który proponuje wyjazdy już od 5-6 roku życia, zarówno nad morzem, w górach, jak i nad jeziorem. Z pełną ofertą Kogis zapoznasz się na stronie https://www.kogis.pl/kolonie.