Rodzicom zwykle trudno jest wybrać odpowiednie przedszkole. Oferty są różne, opinie też, a nie mogą samodzielnie wejść do placówki i przekonać się, jak naprawdę wygląda tam przynajmniej jeden prawdziwy dzień. Odpowiedzią na potrzeby dzieci i rodziców są przedszkola bliskościowe. Czym są te placówki? Czy rzeczywiście warto je wybierać? Co je wyróżnia?
Jak wygląda rodzicielstwo bliskości w przedszkolu?
To rodzice są najważniejsi dla malucha. Nie można jednak pomijać innych relacji, jakie tworzą się między dzieckiem i pozostałymi ludźmi. I właśnie to jest najważniejsza kwestia, gdy chodzi o przedszkola bliskościowe. Przywiązuje się tutaj wagę do tego, by tworzyć bezpieczne i dobrej jakości relacje z dziećmi.
Najważniejszym etapem jest adaptacja, w której powinien wziąć rodzic, dziecko i opiekun. W tym czasie rodzic z dzieckiem są wprowadzani w to, jak wygląda codzienność w przedszkolu. Może zając kilka, a nawet kilkanaście dni, kiedy tworzą się relację między opiekunem, a dzieckiem i rodzicem. Dzięki temu, kiedy rodzic dziecko samo z opiekunem, maluch nie czuje się opuszczony. Wręcz przeciwnie, odczuwa bezpieczeństwo i troskę.
Nauczyciele wiedza, że płacz i inne emocje dziecka są konieczne i mówią o jego potrzebach. Gdy potrzeba noszą i przytulają dzieci, zapewniają im przestrzeń na sen i odpoczynek.
Porozumienie bez Przemocy
Jest także nazywane językiem empatii i serca. Głównym jego zadaniem jest obserwacja, a także rozpoznawanie, jakie są potrzeby i uczucia drugiej osoby oraz nasze. Dodatkowo chodzi tutaj także o umiejętność wyrażania ich. Dlatego przedszkola bliskościowe stawiają na porozumiewanie się bez Przemocy. Dzięki temu można kształtować w nich wrażliwość, umiejętność werbalnego przekazywania uczuć i samoświadomość.
Dobre jest także to, że opiekunowie starają się pomagać dzieciom nazywać emocje. Zwłaszcza podczas konfliktów. Dzięki temu uczą dzieci, że można rozwiązywać konflikt nie za pomocą siły, ale za pomocą słów i łagodnej rozmowy. Istotne jest przy tym to, że opiekunowie sami nie rozsądzają konfliktów, nie przypisują dzieciom etykiet i nie szukają winnych. Zamiast tego odwołują się do potrzeb i emocji każdego z nich.
Nauczanie zgodnie z Montessori
Ta pedagogika jest coraz popularna. Polega na podążaniu za dzieckiem, uczenia go samodzielności, wspierania podczas rozwoju. W takiej sytuacji nauczyciel staje się towarzyszem, który pomaga, ale nie przeszkadza. Pozwala, by każde dziecko rozwijało się swoim tempem.
Nie wszystkie dzieci muszą się bowiem uczyć w tym samym czasie tego samego. Każde ma prawo do indywidualnego podejścia. I to właśnie na tym bazują przedszkola bliskościowe. Dlatego tak konieczne jest stworzenie odpowiedniego otoczenia oraz warunków, które pozwalają na taki rozwój.
W przedszkolach tworzy się grupy różnowiekowe. Dzięki temu dzieci nie rywalizują w nauce, ale uczą się dla samych siebie. W każdym pomieszczeniu są niezbędne naturalne materiały, które pomagają w nauce oraz odkrywaniu świata często na własną rękę. Samo otoczenie jest spokojne.