Jak efektywnie uczyć się na studiach?

1

Chyba każdy w swoim życiu choć raz usłyszał od swoich starszych kolegów, że matura to nic takiego, a prawdziwą zmorą jest sesja. Że zobaczysz czym jest nauka dopiero, jak wybierzesz się na studia. Oczywiście nie da się zaprzeczyć temu, że nauka na studiach a w szkole średniej czy tym bardziej na wcześniejszych etapach nauki znacznie się od siebie różni. Jak wiadomo, w szkole panuje dyscyplina, zwykle jesteśmy zmuszeni do systematyczności, na studiach wygląda to już nieco inaczej. Studenci uważani są za osoby dorosłe, sami są panami swojego czasu, nikt nie zmusi ich do nauki. Mają pełną samowolę w tej kwestii. Z tego względu duża ich część zapomina o nauce na cały semestr, a ,,wielkie przebudzenie’’ następuje dopiero przed sesją. Nie da się zaprzeczyć temu, że jest to najczęstszym oraz największym błędem, który popełnia się na studiach. Jak poprawnie uczyć się na studiach?

Jak efektywnie uczyć się na studiach

Notatki to podstawa

Studia dla wielu osób kojarzą się przede wszystkim z kolorowymi notatkami. Nie da się zaprzeczyć temu, że są one naprawdę potrzebne, kiedy przychodzi do sesji. Jest to jeden z powodów, które sprawiają, że regularne uczęszczanie na zajęcia jest naprawdę istotne. Bez tego nie zawsze jest skąd je wziąć. Być może uda Ci się i trafisz akurat na pomocne osoby na studiach, jednak nie jest to konieczne. Na studiach nie pomaga się tak chętnie, jak to było w szkole średniej. Ogarnięcie notatek z poprzednich zajęć czasem graniczy z cudem. Pamiętaj również o tym, że gdy notujesz, znacznie łatwiej przychodzi Ci przyswajanie informacji. Jeśli jednak popełniłeś ten błąd i nie pojawiałeś się na zajęciach, a dodatkowo nie masz od kogo zdobyć notatek, spróbuj stworzyć własne przy użyciu podręczników akademickich.

Zorganizuj się

Bycie zorganizowanym ściśle wiąże się z byciem studentem. Jest to jedna z najpotrzebniejszych cech. Przede wszystkim zdecydowanie powinieneś pojawiać się na zajęciach systematycznie. Dzięki temu z łatwością poszerzysz swoją wiedzę na tyle, na ile jest to potrzebne. Oczywistym jest, że nie zawsze będziesz mieć na to ochotę, jednak studia mają na celu przygotowanie nas do przyszłego zawodu, życia dorosłego, wyobraź sobie więc, że w pracy nie możesz się nie zjawić bez usprawiedliwienia, sensownego powodu. Dobrym pomysłem jest zakupienie kalendarza i zapisywanie w nim wszelkich kartkówek, egzaminów czy terminów oddawania prac. Dzięki temu nic nie wyleci Ci z głowy, a Ty sam nie będziesz musiał nadrabiać źle napisanych testów. Regularność naprawdę jest jedną z najistotniejszych kwestii!

Kluczem do sukcesu studenckiego jest aktywność

Umówmy się, w szkole średniej aktywność jest dosyć istotna, jednak zwykle nie sprawia dużej różnicy. Na studiach ma się to nieco inaczej, aktywność naprawdę może być dla Ciebie pomocna. Po pierwsze, dzięki aktywnemu uczestniczeniu w zajęciach, znacznie łatwiej jest przyswoić wszelkie informacje. Po drugie, często zdarza się, że dzięki niej jesteśmy zwolnieni z kolokwiów czy egzaminów. Aktywność jest Twoim największym sprzymierzeńcem. Warto jest czytać wszelkie zadane teksty, robić pomocne notatki oraz udzielać się na zajęciach. Może to zaoszczędzić wiele stresu i przynieść ogromne korzyści.

Jak efektywnie uczyć się na studiach?
5 (100%) Głosy: 3

1 KOMENTARZ

  1. […] Jak efektywnie się uczyć? Niewiele osób wie, że w nauce języków obcych należy zachować równowagę. Wśród czego? Spieszę z wyjaśnieniem! Cóż, powinna istnieć równowaga między treningiem a grą. Zabawa powinna być czymś więcej niż samą nauką. Nauka jest o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza, jeśli znajdziesz sposób na zaangażowanie, który nie sprawi, że poczujesz się, jakbyś wykonywał nieprzyjemny obowiązek. Przy tak wielu opcjach nie ma mowy, abyś nie znalazł czegoś idealnego dla siebie. Zadanie to jest naprawdę proste! Wystarczy wybrać artykuły czy książki o czymś, co Cię interesuje właśnie w wybranym języku obcym. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code