Zaplanuj ogród w przedszkolu lub żłobku

2

Kiedy na terenie żłobka czy przedszkola znajduje się ogródek, placówka zyskuje na atrakcyjności. Co trzeba wiedzieć, jeżeli dopiero zamierzamy stworzyć zielony zakątek?

Zaplanuj ogród w przedszkolu lub żłobku © cromary - Fotolia.com
© cromary – Fotolia.com

Przedszkolny plac zabaw to nie tylko zjeżdżalnie i piaskownica. Powinno w nim być dużo trawy, po której bezpiecznie mogą biegać dzieci oraz dużo zieleni, która nie tylko nada ogródkowi uroku, ale i stworzy przyjemny cień. Wiosna to najlepsza pora roku do zrealizowania planów posiadania ogrodu. Nawet dysponując niewielką powierzchnią, można utworzyć miejsce, w którym dzieci będą się czuły znakomicie. Wystarczy odpowiedni pomysł, który zrealizujemy sami lub z pomocą fachowców.

Bez zezwoleń

Jeżeli teren, na którym chcemy założyć ogródek, jest naszą własnością, nie potrzebujemy żadnych pozwoleń. Podobnie, gdy wynajmujemy obiekt, w którym znajduje się placówka – wtedy wystarczy porozumieć się z właścicielem odnośnie do planów zagospodarowania terenu.
Zanim przystąpimy do szukania specjalistów, musimy ustalić budżet, jakim dysponujemy. Kiedy już wiemy, na ile nas stać, można zacząć działać. Adresy architektów zieleni najprościej znaleźć w internecie. Jeżeli mamy swoją wizję ogródka, wówczas z pomocą fachowca dostosowujemy ją do realiów. Można też zdać się całkowicie na doświadczenie specjalisty.

Fachowa pomoc

Na rynku funkcjonuje wiele firm, zajmujących się ogrodami. Zakres usług, jaki świadczą, jest szeroki: od zaprojektowania ogrodu, poprzez jego wykonanie z powierzonych lub kupionych przez firmę roślin i innych niezbędnych składników, do regularnej opieki nad powstałym już obiektem. Za zatrudnieniem specjalisty przemawia argument, że lepiej zainwestować raz pieniądze, niż później nieustannie ulepszać coś, co wykonamy we własnym zakresie.
– Koszt zaprojektowania ogrodu może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przyjmuje się, że cena powstania projektu stanowi 10% wartości jego realizacji – mówi Piotr Nowak, którego firma działa na terenie centralnej Polski. – Wszystko zależy od powierzchni, rodzaju roślin i zakresu projektu, np. wytyczenia ścieżek.
Ceny za zrealizowanie projektu, w zależności od regionu kraju, kształtują się na rozmaitym poziomie, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, choć górnej granicy nie ma. Przykładowo, za metr kwadratowy trawnika zapłacimy od 15 do 30 złotych. Z kolei cena roślin uzależniona jest od ich wieku lub rozmiaru. Koszt jednego drzewka lub krzewu wraz z posadzeniem i przygotowaniem podłoża wynosi 35-40 zł.

Instalacja wodna i elektryczna

Jeżeli zdecydujemy się na założenie instalacji wodnej czy elektrycznej, pamiętajmy, że ich podziemne części kładzie się przed wykonaniem trawników, rabat i powierzchni utwardzonych.
Najważniejsze dla instalacji wodnej są parametry źródła wody: wydajność liczona w metrach sześciennych na godzinę, ciśnienie i zawartość związków żelaza. Trzeba uwzględnić rodzaj gleby i roślinność. Typowa instalacja nawadniająca składa się z: czujnika deszczu, sterownika, rur, zraszaczy, a także linii kroplujących.
O tym, czy konieczne jest systematyczne zraszanie, czy lepiej podlewać rośliny, decyduje ich rodzaj. Koszt założenia nawadniania to od 10-50 zł/m kw.

Instalację elektryczną może wykonać osoba z uprawnieniami, znająca zasady układania przewodów pod ziemią. Powinny być one ułożone w rowach o głębokości metra i na podsypce z piasku (10 cm). Rów powinien być o 20 cm płytszy pod nawierzchniami utwardzonymi. Trasy kabli nie mogą przeszkadzać innym instalacjom, tj. kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej. Kable umieszczone w rurach osłonowych mogą być wykorzystane m.in. do zasilenia lamp oświetlających ścieżki czy napędu bramy wjazdowej.

Niezależnie od tego, ile zainwestujemy w zaprojektowanie i powstanie ogrodu, konieczna jest regularna opieka nad nim. Tutaj też warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty. Opieka ogrodnika nad ogródkiem oczywiście kosztuje. Za koszenie trawy zapłacimy 0,5-1 zł/m kw., za przycinanie żywopłotu – 5-20 zł/m kw., za pielenie – 1-5 zł/m kw.

WAŻNE!

Zazwyczaj w przedszkolnym ogrodzie oprócz trawy i krzewów musi znaleźć się też miejsce na plac zabaw. Warto o tym wspomnieć architektowi zieleni i poprosić go, by w swoim projekcie uwzględnił miejsce na huśtawki, karuzelę czy zjeżdżalnię.

Zaplanuj ogród w przedszkolu lub żłobku
5 (100%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. jeśli ogród to najprostszy będzie po prostu trawnik. może mieć opcję podlewania i oświetlenia. do obsługi pozostanie koszenie trawy. kwiaty, krzewy i drzewa to już opcje dodatkowe indywidualnie rozmieszczane. jeżeli teren jest duży dobrze gdzieś w rogu czy na środku umieścić urządzenia do zabawy i powstanie plac zabaw. wszystko jednak zależy od funduszu na co możemy sobie pozwolić.

  2. Na pewno ogród przy przedszkolu jest niezbędny. Warto pomyśleć przede wszystkim o zacienieniu, aby dzieci nie bawiły się w pełnym słońcu. Często o tym się zapomina, a potem ciężko z takiego miejsca korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code