Nieproszeni goście, czyli mrówki, karaluchy, prusaki, myszy czy szczury w przedszkolu, żłobku lub klubie malucha

2

Wzbudzają powszechne obrzydzenie, ponadto roznoszą zarazki, niszczą kable elektryczne i wyposażenie. Jak zapobiegać zagnieżdżaniu się gryzoni i owadów w naszej placówce?

Nieproszeni goście, czyli mrówki, karaluchy, prusaki, myszy czy szczury w przedszkolu, żłobku lub klubie malucha © Karin & Uwe Annas - Fotolia.com
© Karin & Uwe Annas – Fotolia.com

Obecność gryzoni i owadów w żłobku, klubie czy przedszkolu nie musi być związana z brakiem czystości i higieny w placówce, choć – rzeczywiście – brud sprzyja ich zagnieżdżaniu się. Bardzo często szczury i myszy, ale także owady, takie jak prusaki, pluskwy czy mrówki, przenoszą się do lokalu z sąsiednich budynków. Wykorzystują do tego rury, kanały wentylacyjne czy dziury w podłodze lub ścianie. Jeśli napotkają podatny grunt na swoje siedlisko – np. miejsce, gdzie przechowywane jest jedzenie – zostają i trudno się ich pozbyć.

Naprawdę groźne

Szkodniki, które zadomowią się w naszym lokalu stwarzają duże zagrożenie dla zdrowia i funkcjonowania placówki. Po pierwsze przenoszą zarazki i wirusy, co w przypadku przedszkola i żłobka jest wyjątkowo niebezpieczne z uwagi na przebywające w nich maluchy i przechowywanie produktów spożywczych. Placówki opiekuńcze dla dzieci według prawa mają obowiązek stosowania zasad HACCP (Rozporządzenie Rady Europy 178/2002 rozszerzyło go na cały łańcuch żywnościowy – od pola do stołu). Na właścicielach żłobków i przedszkoli spoczywa zatem obowiązek zabezpieczenia lokali i znajdującej się w nich żywności przed szkodnikami, a tym samym – obowiązek ochrony podopiecznych przed ewentualnymi chorobami roznoszonymi przez gryzonie i owady.

Poza tym gryzonie stanowią zagrożenie dla pracy urządzeń – szczury i myszy przegryzają kable elektryczne, telefoniczne i internetowe, niszczą też meble i różne przedmioty znajdujące się na ich drodze. Mogą więc spowodować wymierne szkody materialne.

Wstęp wzbroniony!

Przedszkole czy żłobek to dla szkodników nie tylko „łakomy kąsek”, ale również „łatwa zdobycz”. Często są to budynki parterowe, w których znajduje się kilka wejść, w tym drzwi do ogródka, dlatego gryzoniom łatwo dostać się do środka. Zazwyczaj w lokalach znajduje się też wiele kanałów wentylacyjnych oraz rur wodociągowych i kanalizacyjnych. To wszystko idealne warunki dla nieproszonych gości, dlatego trzeba zadbać o to, by nie mieli jednak wstępu do naszej placówki.

Podstawową zasadą, dzięki której ograniczymy ryzyko pojawienia się gryzoni i owadów w lokalu, jest uszczelnienie go. Trzeba dokładnie przyjrzeć się wszystkim ścianom, podłodze, listwom podłogowym, miejscom, w których rury wychodzą ze ścian, okolicom umywalek i zlewów, a także futrynom drzwi i okien. Wszystkie szczeliny, otwory i szpary, które nie mają żadnego uzasadnienia, trzeba zlikwidować. Najlepiej zalać cementem z pokruszonym szkłem, bo to jedyny materiał, z którym nie poradzą sobie np. szczury. Gryzienie leży w naturze gryzoni, dlatego zalepianie dziur piankami, zatykanie szmatami nie ma zwyczajnie sensu. Szczególnie uważnie należy przyjrzeć się pomieszczeniom, w których znajduje się jedzenie (kuchni, spiżarni) oraz łazience, wiele owadów lubi bowiem dodatkowo wilgotne środowisko.

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie przechowywanie żywności. Produkty, zwłaszcza mączne, powinny być przechowywane w plastikowych lub szklanych, szczelnych pojemnikach. Oczywiście niezbędne jest też zachowanie higieny i czystości, tzn. sprzątanie resztek jedzenia, mycie na bieżąco brudnych naczyń, regularne wyrzucanie śmieci, sprzątanie okruszków, które dzieci rozsypują po całej stołówce.

Mrówki faraona

 • preferencje: ciepłe pomieszczenia, blisko instalacji grzewczych i hydraulicznych
 • występowanie: kuchnie, łazienki, hydrowęzły, pralnie, zsypy. Żyją w szparach i szczelinach w ścianach, pod kafelkami, tynkami, zlewozmywakami, za szafkami, pod boazerią
 • pożywienie: wszystkożerne, preferują słodycze, mięso, tłuszcze, bakalie, mydło, krochmal i kosmetyki

Prusaki

 • preferencje: pomieszczenia ogrzewane
 • występowanie: w szczelinach ścian, za listwami, szafami, boazerią, pod kuchenkami i zlewozmywakami
 • pożywienie: warzywa, owoce, miód, chleb, klej roślinny, ziarna zbóż, resztki mięsa

Pluskwy

 • preferencje: ciepłe miejsca
 • występowanie: w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami
 • pożywienie: krew ssaków (w tym człowieka)

Karaluchy

 • preferencje: miejscach, z których korzysta człowiek, ciepłe i wilgotne
 • występowanie: magazyny, kuchnie, spiżarnie, szczeliny, szpary
 • pożywienie: resztki żywności, wszystkożerne

Myszy

 • preferencje: ciepłe i wilgotne pomieszczenia
 • występowanie: obrzeża lasów, łąki, pola, zarośla, parki, ogrody, brzegi cieków wodnych, miejsca wilgotne. Zimą – zabudowania ludzkie – magazyny i spiżarnie
 • pożywienie: rośliny, zboża, owady, warzywa, owoce, zapasy żywności

Szczury

 • preferencje: osiedla ludzkie
 • występowanie: magazyny, spichrze, stajnie i piwnice, zanieczyszczone zbiorniki wodne, ścieki, śmietniki, kanały, rury kanalizacyjne
 • pożywienie: pokarm roślinny, zwierzęcy, artykuły spożywcze świeże i odpadki kuchenne, karma zwierząt, padlina
Nieproszeni goście, czyli mrówki, karaluchy, prusaki, myszy czy szczury w przedszkolu, żłobku lub klubie malucha
5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

 1. Na pewno przede wszystkim profilaktyka. Nie można dopuścić do tego, aby coś nam zamieszkało w przedszkolu. Gdy już się jednak tak stanie być może najlepszym wyjściem będzie wezwanie ekipy, która sobie z tym poradzi. Najważniejsze to zabezpieczenia oraz czystość.

 2. Wszelkie szkodniki takie jak szczury,mrówki,prusaki czy karaluchy jak i mrówki gdy się nam pokarzą w pomieszczeniach należy je jak najszybciej wytępić.Aby walka z nieproszonymi lokatorami roznoszącymi wirusy i zarazki była skuteczna należy wezwać specjalistyczną firmę od deratyzacji i dezynsekcji innego i po uporaniu się z problemem trzeba przeprowadzić generalne porządki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code