Idealny plac zabaw w żłobku i przedszkolu

2

To niezwykle istotny element każdego żłobka i przedszkola – dzieci spędzają przecież na nim bardzo dużo czasu. Nic więc dziwnego, że szukając placówki dla swojego dziecka, rodzice przykładają dużą wagę do wyglądu ogródka i bezpieczeństwa znajdujących się w nim sprzętów.

Idealny plac zabaw w żłobku i przedszkolu © Fot. Educarium
© Fot. Educarium

Plac zabaw to wizytówka naszej placówki oraz ważny element wizerunkowy i marketingowy. To często pierwsza rzecz, którą widzi rodzic, odwiedzając placówkę lub przechodząc obok niej. Piękny i zadbany – może być przewagą nad konkurencją.

Bez ryzyka

Bezpieczeństwo placu zabaw (lub jego brak) jest przedmiotem żywego zainteresowania rodziców i jest istotniejsze niż jego funkcjonalność. Plac zabaw przy żłobku i przedszkolu musi spełniać wymogi zawarte w normie europejskiej EN 1176, która określa wszystkie aspekty bezpieczeństwa takiego miejsca – zarówno konstrukcję sprzętów, ich wielkość, jak i materiały, z których są wykonane, a także ich rozmieszczenie na placu zabaw. Aby nasz przedszkolny ogródek spełniał wszystkie normy, warto przy jego projektowaniu współpracować ze specjalistą znającym niezbędne zasady i wymogi.

„Badania naukowe wykazały, że atrakcyjne dla dzieci urządzenia do zabaw powinny być przede wszystkim: złożone, nowe, mobilne, tematyczne, izolacyjne wizualnie (zapewniać separację wzrokową od otoczenia) i barwne – co jest ważne zwłaszcza w odniesieniu do dzieci najmłodszych (do 5 lat). Sporym powodzeniem cieszą się urządzenia mobilne: huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie. Umożliwiają one dziecku raptowne przemieszczanie się, wymuszają ruch. Nie mogą być jednak jedynym wyposażeniem placów zabaw, gdyż zapewniają mało rozwijającą i prymitywną rozrywkę, która dosyć szybko się nudzi. Samodzielne wprowadzenie urządzenia w ruch sprawia dziecku dużo więcej satysfakcji, niż wyręczanie go przez osobę dorosłą, np. przez popychanie karuzeli czy bujanie huśtawką. Atrakcyjne urządzenia powinny:

  • umożliwiać dziecku manipulację i być podatne na przekształcenia,
  • oferować różne formy aktywności, zapewniać bawiącemu się duży margines swobody i improwizacji,
  • być – w miarę możliwości – mobilne, nowe lub nieznane na danym terenie; pozwalać dziecku na raptowne przemieszczenie się (np. huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie),
  • symulować zabawy tematyczne,
  • być puste w środku (umożliwiać schowanie się).”

Fragment poradnika Marka Kosmali „Jak stworzyć bezpieczne miejsce zabaw dziecięcych?”, wydanego przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy

Zainwestuj w jakość

Producentów profesjonalnych urządzeń na place zabaw jest wielu, a część z nich kusi niskimi cenami. W tym przypadku łatwo jednak kupić kota w worku. Ceny z pozoru podobnych urządzeń mogą się różnić trzykrotnie. Trzeba zastanowić się, czy te tańsze na pewno oferują odpowiednią jakość. Warto tu zaznaczyć, iż posiadanie certyfikatu zgodności z normą EN 1176 nie jest oceną jakości i trwałości urządzenia, a tylko potwierdza tę zgodność w momencie dokonania badania.

Dopasowane do wieku dzieci

Idealny plac zabaw w żłobku i przedszkolu © pioneer - Fotolia.com
© pioneer – Fotolia.com

Wszyscy wiemy, że różnica w umiejętnościach dziecka półrocznego a trzyletniego jest ogromna. Standardowa zabawka dla przedszkolaka może okazać się nie do pokonania dla malucha, który dopiero uczy się chodzić. Dlatego należy dobierać urządzenia do wieku i umiejętności dzieci. Niektóre firmy, np. Educarium, mają w ofercie urządzenie placu zabaw specjalnie przystosowane dla dzieci od 6. miesiąca życia. Maluchy w żłobkach wolą zabawki, na których mogą siedzieć lub po których mogą się czołgać. Bujaki dla nich muszą mieć wyższe oparcia i zabezpieczenia uniemożliwiające wypadnięcie. Dla starszych dzieci lepsze są natomiast urządzenia oferujące możliwość wspinania się, np. platformy, drabinki oraz zjeżdżalnie, pozwalające na dynamiczną zabawę – dla przedszkolaków ruch jest bowiem najważniejszy.

Drewniane czy plastikowe?

Wybór zależy od tego, jakie dzieci będą korzystały z naszych zabawek. Dla maluszków bezpieczniejsze będą plastikowe sprzęty o zaokrąglonych brzegach, stosunkowo miękkie i elastyczne, czyli takie, o które trudno nabić sobie guza (np. Little Tikes, Step 2). Zabawki drewniane przeznaczone są dla starszych dzieci. Często łączone z innymi elementami – łańcuchami czy sznurkami – nadają się dla sprawniejszych użytkowników (Jungle Gim). Trzeba jednak powiedzieć, że na rynku spotkać można plastikowe place zabaw przeznaczone również dla starszych dzieci – wyższe zjeżdżalnie, domki czy urządzenia do wspinania.

O wyborze placu zabaw decyduje często cena. Zabawki plastikowe są zwykle tańsze od drewnianych. Jeśli nie stać nas na drogie sprzęty, lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup plastikowych zabawek, zamiast „taniego drewna”, które w praktyce ma żywotność krótszą. Takie zabawki może nie wyróżniają się zbytnio, jednak kosztują mniej. Jeśli kiedyś zdobędziemy dodatkowe fundusze na wyposażenie placu, łatwiej je będzie zdemontować i zutylizować.

WAŻNE!

Treść normy EN 1176 w języku angielskim znaleźć można na stronie http://www.en-standard.eu/. Po polsku wytyczne dotyczące wymogów bezpieczeństwa placów zabaw opisały na swojej stronie m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.placezabaw.uokik.gov.pl) i Centrum Kontroli Placów Zabaw (www.placezabaw.org).

Idealny plac zabaw w żłobku i przedszkolu
4.9 (98.18%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. kiedyś to były jedynie huśtawki i karuzele, dodatkowo piaskownica i na tym kończył się plac zabaw. dzisiejsze zabawki są o wiele bardziej kreatywne, pozwalają tak samo na ruch ale i myślenie. dodatkowo wprowadzono wymogi i normy bezpieczeństwa. oznaczenia dla jakiego wieku przeznaczone jest urządzenie do zabawy. najbardziej przyciągają duże kolorowe place zabaw.

  2. Plac zabaw jest bardzo ważnym elementem w przedszkolu i warto zadbać aby był różnorodny oraz kolorowy,,a przede wszystkim bezpieczny dla dzieci.Drewniany plac zabaw jest może trochę droższy jednak w porównaniu z tandetnym plastykiem jest bezpieczniejszy i trwalszy i warto zainwestować w dobry drewniany plac zabaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code