Woda zawsze pod ręką – łatwy dostęp do wody w placówkach typu klub malucha, żłobek lub przedszkole

2

Bez wody nie ma życia – to oczywiste. O ile jednak dorosły człowiek, potrafi zorientować się, że odczuwa pragnienie i ugasić je sięgając po szklankę wody, o tyle małe dziecko, nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że chce mu się pić. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić malcowi regularne nawadnianie. W przedszkolach i żłobkach ułatwiają to specjalne dystrybutory z wodą mineralną.

Woda zawsze pod ręką - łatwy dostęp do wody w placówkach typu klub malucha, żłobek lub przedszkole
© Dmitry Naumov – Fotolia.com

Woda stanowi około 50-60 proc. ciała dorosłego człowieka i około 75 proc. ciała dziecka. I to dlatego, nie może jej w organizmie zabraknąć – odwodnienie, spowodowane długotrwałym pragnieniem lub chorobą jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Niezbędna dla organizmu

Woda pełni w naszym ciele ważne funkcje: znajduje się we wszystkich komórkach, jest niezbędnym składnikiem tkanek i krwi, w niej odbywają się przemiany metaboliczne, za jej pośrednictwem transportowany jest w organizmie tlen. Wraz z wodą – w postaci moczu czy potu – wydalane są z organizmu toksyny i inne niepotrzebne substancje. Pijąc wodę, dostarczamy też organizmowi cennych składników odżywczych i mineralnych: np. potasu regulującego pracę serca, wapnia będącego budulcem kości czy magnezu odpowiadającego za funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni i serca. Bardzo istotnym zadaniem wody jest również regulacja temperatury ciała człowieka – proces pocenia się, to nic innego jak metoda chłodzenia organizmu np. podczas gorączki: woda wyparowuje z naszej skóry zużywając ciepło organizmu i tym samym ochładzając go.

Ile wody dla malca?

Woda zawsze pod ręką - łatwy dostęp do wody w placówkach typu klub malucha, żłobek lub przedszkole
© Andrey Kuzmin – Fotolia.com

Zapotrzebowanie na wodę jest różne w zależności od wieku dziecka, jego wagi i aktywności, a także temperatury otoczenia. Przyjmuje się jednak, że dziennie powinno to być ok. 60 ml na 1 kg masy dziecka. Niemowlętom należy dostarczać ok. 700 ml wody dziennie, roczniakom – ok. 800 ml. U dzieci w wieku do 3 lat zapotrzebowanie na wodę wynosi około 1300 ml na dobę, a u przedszkolaków – ok. 1900 ml. Nie wolno przy tym zapominać, że do tej ilości zaliczyć należy np. mleko modyfikowane, zupy owoce, kompoty i inne pokarmy, w których składzie znajduje się woda.

Stały dostęp do wody

Zadaniem opiekuna jest regularne dostarczanie dzieciom wody. Niemowlęta, które same nie upomną się o picie, należy regularnie poić mlekiem oraz wodą lub specjalnymi herbatkami dla dzieci. Starszym maluchom należy przypominać podczas zabawy o konieczności napicia się – zwłaszcza wiosną i latem, gdy bawią się na dworze i biegają, bo wydalają wówczas więcej wody podczas oddychania i pocenia się. Regularne picie wody, zwłaszcza tej mineralnej, bogatej w składniki odżywcze jest również elementem edukacji, czyli wpajania dziecku zdrowych nawyków żywieniowych. Przedszkolaki powinny wiedzieć od małego, że czysta woda jest zdrowsza niż dosładzane soki czy napoje gazowane. Dlatego, właściciel placówki powinien zadbać, aby dzieci miały do niej stały dostęp lub w każdej chwili mogły o nią poprosić opiekuna.

Dystrybutor w każdej sali

Woda zawsze pod ręką - łatwy dostęp do wody w placówkach typu klub malucha, żłobek lub przedszkole
© Markus Mainka – Fotolia.com

Dobrym sposobem na to, by woda była zawsze pod ręką, jest ustawienie w przedszkolu, klubiku lub żłobku dystrybutorów z butlami. Obecnie istnieje na rynku wiele firm, które wydzierżawiają takie urządzenia, a także dostarczają nowe pojemniki w ustalonym czasie. Ich producenci czerpią wodę ze znanych źródeł mineralnych, które są pod stałą kontrolą laboratoryjną. Dodatkowo butle mają atesty i zabezpieczone są specjalnymi plombami gwarantującymi, że podczas transportu lub przechowywania wody nie dostają się do niej bakterie czy inne zanieczyszczenia.

Decydując się na wybór firmy, warto zwrócić uwagę na rodzaj dostarczanej wody. Każde źródło charakteryzuje się bowiem innym składem minerałów. Niemowlętom powinno się podawać wodę niskozmineralizowaną, w której zawartość składników mineralnych jest niższa niż 500 mg/l. Większe dzieci, w wieku od 2 – 10 lat, mogą pić zarówno wodę niskozmineralizowaną jak i średniozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych od 500 do 1500mg/l), jednak nie powinna być ona zbyt wysoko nasycone dwutlenkiem węgla.

Różne warianty, wiele opcji

Warto również przyjrzeć się urządzeniom, umożliwiającym korzystanie z wody. W bankach, przychodniach i innych instytucjach spotkać można duże dystrybutory z zamontowanymi wewnątrz grzałkami i chłodziarkami, dzięki czemu możliwe jest nalanie sobie zarówno bardzo zimnej, jak i gorącej wody. W przypadku dystrybutorów, z których mają korzystać dzieci, lepiej wybrać sprzęt bez dostępu do gorącej wody, która malec mógłby się poparzyć.

Najlepsze dla kilkulatków, bo najłatwiejsze w użyciu, są butle z ręcznymi pompkami lub ceramiczne dystrybutory z kranikami – wolnostojące lub ustawiane na drewnianych stojakach, bez instalacji chłodniczo-grzewczej. Sprawdzą się też same butle z zamocowanymi do nich kranikami.
Opłata za wydzierżawienie dystrybutora wynosi od 7 do 30 zł miesięcznie (kupno urządzenia to koszt ok. 150- 500 zł w zależności od wersji). Dostawa wody waha się w zależności od częstotliwości dostarczania oraz ilości zamówionych pojemników i wynosi od 10 do 20 zł za sztukę (dostępne są butle o pojemności 11l lub ok. 18,9 l). Wypożyczenie pompki ręcznej (jej montowanie nie wymaga przenoszenia butli) kosztuje od 20-30 zł.

Objawy odwodnienia

Małe dzieci łatwo się odwadniają, np. podczas infekcji, której towarzyszy wysoka temperatura, przy biegunce lub wymiotach. Objawy odwodnienia to spadek masy ciała, przyspieszenie tętna, senność, bladość twarzy i ust, wysuszenie śluzówek z jamie ustnej, zatrzymanie wydalania moczu.

Woda zawsze pod ręką – łatwy dostęp do wody w placówkach typu klub malucha, żłobek lub przedszkole
5 (100%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. Na pewno woda to podstawa. Każde dziecko w domu pije zazwyczaj wodę i powinno to robić także w przedszkolu. Taki dystrybutor to świetna sprawa.

  2. Zgodnie z naturą należy pić wodę. Jest to ekologiczne, modne, zdrowe i wygodne. To tak mówiąc skrótowo. Trzeba więc stworzyć maluchom szansę na przyzwyczajenie się i pogłębianie nawyku zdrowego ekologicznego odżywiania. Dystrybutor bądź też dzbanek z filtrem wyrobią nawyk picia napoju bez cukru a jednocześnie nauczą szacunku do natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code