Jak urządzić plac zabaw dla dzieci?

0

plac zabaw

Który kilkulatek nie marzy o domku do zabaw, w którym wraz z innymi dziećmi będzie mógł znikać na całe dnie? Czas  wziąć sprawy w swoje ręce i spełnić to marzenie!

Domek marzeń

W tym celu możemy skorzystać z gotowych rozwiązań lub pokusić się o stworzenie całości samodzielnie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, można zaadaptować konstrukcję do indywidualnych potrzeb i pomalować na dowolne kolory. Warto zaangażować do tego dziecko, które z pewnością chętnie ozdobi swoją kryjówkę.

Aby nasze pociechy czuły się komfortowo, warto dodać kolorowe akcenty – na ścianach przywiesić własnoręcznie wykonane rysunki, a poręcze ozdobić świecącymi lampkami. Do środka można włożyć miękkie poduchy i ulubione zabawki. Możemy być pewni, że w takiej bazie maluchy spędzą całe lato!

Stawiając taki domek należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Ulokujmy go tak, aby był dobrze widoczny z każdego miejsca ogrodu czy tarasu, dzięki czemu będziemy mieć kontrolę nad naszymi dziećmi.

W zależności od tego, jak dużą powierzchnią dysponujemy, należy zawsze wybierać miejsce zacienione lub częściowo zakryte, a także osłonięte od wiatru. Pamiętajmy o miękkim podłożu – do wyboru mamy trawę lub specjalną, miękką nawierzchnię stosowaną w parkach.

Świetnym przykładem domku na solidnej podstawie jest wykonany z dobrej jakości drewna sosnowego gotowy domek dla dzieci Blooma. Znajdziemy go w ofercie podstawowej Castoramy. Jest tak uniwersalny, że z łatwością można go połączyć z dodatkowymi elementami – zjeżdżalnią lub basenem z kulkami, które dostarczą jeszcze większej frajdy.

W przypadku samodzielnej budowy, możemy skorzystać z gotowych komponentów – takie rozwiązanie, przedstawione w specjalnej serii prowadzonej przez 5 sposobów na, na kanale Castoramy, umożliwia idealne dopasowanie konstrukcji do wieku i poziomu aktywności naszego szkraba.

Podczas  projektowania trzeba pamiętać, że domki znajdujące się na wysokości powyżej 60 cm należy zabezpieczyć montując balustrady czy też ścianki o wysokości co najmniej 70 cm. Niezbędne są także poręcze, które najmłodszym ułatwią wspinanie się po schodkach na górę. Dzięki temu maluchy będą w stanie samodzielnie i bezpiecznie się bawić,

Maksimum zabawy

Pełne energii dzieci uwielbiają place zabaw, na których mogą ślizgać się na ślizgawkach, bujać na huśtawkach i wspinać się po ściankach. Takie atrakcje pomogą nam zapewnić zestawy, które łączą w sobie kilka form aktywności, np. zestaw plac zabaw Franek lub Cubic Sigma z oferty Castoramy.

Stawiając gotowy plac zabaw pamiętajmy, aby nawierzchnia była porośnięta trawą, dzięki czemu zamortyzuje upadki oraz zapewni miękkie lądowanie na zjeżdżalni. Dodatkowo, jeżeli mamy w planach większą rozbudowę, warto przemyśleć pokrycie wokół ziemi nawierzchnią amortyzującą. Dobrym pomysłem jest wydzielenie miejsca zabaw drewnianym płotkiem lub niewielkim żywopłotem, który naturalnie wkomponuje się w przestrzeń ogrodu, tym samym zapewniając dzieciom przestrzeń, w której będą mogły bez obaw grać w piłkę nie niszcząc naszych ulubionych roślin.

Kreatywność od małego

Świetnym sposobem na rozwijanie wyobraźni jest wstawienie do ogrodu piaskownicy. To rozwiązanie jest prawdziwym klasykiem, które dzieci kochają od wieków. Stawianie babek z piasku, czy zabawa grabkami i łopatkami świetnie wpływa na zdolności manualne. A co więcej, odnajdą się w niej doskonale zarówno maluchy, jak i starsze dzieci.

Dzięki różnorodnym rozwiązaniom dostępnym na rynku, piaskownica naszych milusińskich może mieć przeróżną formę, rozmiar i kolor. Najbardziej popularne są modele drewniane, pokrywo-ławką, którą można łatwo zabezpieczyć przez niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a dodatkowo spełnia funkcję wypoczynkową. Dla najmłodszych dedykowane są mniejsze piaskownice plastikowe, np. w kształcie żółwia – kolorowa atrakcja przyciągnie ich wzrok, zachęcając do zabawy.

Niezależnie od naszych funduszy, stylu, czy gustu – każdy z nas, z małą pomocą, może urządzić idealny plac zabaw dla dziecka w swoim ogrodzie.

Jak urządzić plac zabaw dla dzieci?
Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code