Zabezpieczenia furtek i drzwi w przedszkolu

2

Co jakiś czas opinię publiczną bulwersuje informacja o dziecku, które wyszło samo z placówki niezauważone przez żadnego z opiekunów. Jak dbać o bezpieczeństwo naszych podopiecznych?

Samotne wędrówki 3-4-latków zdarzają się, choć na szczęście bardzo rzadko. Najgorsze jest to, że zdarzyły się w naprawdę dobrych placówkach. Czasami winna była nieuwaga – minuta, gdy wychowawca odwrócił wzrok w drugą stronę, kiedy indziej – złamanie zasad przedszkolnego bezpieczeństwa, np. niedomknięcie furtki przez któregoś z rodziców. Bez względu na to, co było przyczyną ucieczki dziecka, my musimy wynieść z tej historii naukę dla nas.

Zabezpieczenia furtek i drzwi w przedszkolu fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Furtka i drzwi wejściowe

Zamykanie furtki prowadzącej na teren przedszkola czy żłobka oraz drzwi do budynku to podstawa. Należy jasno informować o tym rodziców i innych gości wchodzących do placówki. Furtka powinna być zamykana na zatrzask, uwalniany jedynie po naciśnięciu domofonu przez portiera lub upoważnioną osobę. Warto na niej zawiesić tabliczkę przypominającą o konieczności zamykania furtki, ale skuteczniej jest zamontować sprężynę, która będzie automatycznie zamykała bramkę, nawet jeśli któryś z nieuważnych dorosłych zapomni jej zamknąć. Podobna sprężyna i informacja powinna znaleźć się na drzwiach do przedszkola, które również powinny być otwierane domofonem i również powinny być modelem samozamykającym się. Taki system pozwoli nie tylko ustrzec nas przed samowolną wyprawą któregoś z malców, ale również zabezpieczy placówkę przed wejściem do niej niepowołanych osób.

Portier

Warto by wejścia do przedszkola ktoś pilnował – jeśli nie przez cały czas, to przynajmniej w godzinach porannych, gdy dzieci są przyprowadzane do placówki oraz popołudniu, gdy zaczyna się czas wychodzenia naszych podopiecznych. To ważne, bo część ze wspominanych ucieczek miała miejsce w momencie, gdy wiele osób przewijało się przez wejście do przedszkola. Wśród tego tłumu jeden z malców prześlizgnął się niezauważony i wyszedł na ulicę. Dlatego ważne jest, by oprócz zamka, drzwi do przedszkola strzegło również ludzkie, czujne oko. Jeśli nie mamy w placówce portiera, postawmy na straży kogoś z opiekunów. Niech sprawdza, czy z przedszkola nie wychodzi jakiś malec bez opiekuna. Innym rozwiązaniem jest usytuowanie sekretariatu tuż przy wejściu i zamienienie ściany na szybę, przez którą cały czas pracownik będzie mógł obserwować drzwi.

Bramki i blokady

Zanim dziecko ucieknie z placówki, musi najpierw pokonać drzwi sali, w której przebywa. Zdarza się, że żłobki czy kluby dziecięce usytuowane są w domach lub mieszkaniach. Nie zawsze warunki pozwalają na oddzielanie sal drzwiami, czasem zajęcia prowadzone są w otwartych pomieszczeniach. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się bramki, które często montuje się w mieszkaniach przy schodach. Takie bramki – drewniane lub metalowe, w zależności od producenta i modelu, mają sprytne zamki, które są nie do otworzenia przez małe dziecko. Założenie bramki w drzwiach lub przejściu gwarantuje bezpieczeństwo dzieciom i uniemożliwia im samowolne przemieszczanie się po budynku. Takie bramki sprawdzają się też oczywiście przy schodach, chroniąc dzieci przed upadkiem ze stopni lub przed wchodzeniem bez pozwolenia na inne piętro.

Aby dziecko nie wyszło z pomieszczenia np. przez drzwi tarasowe, warto zamontować na nich specjalne blokady na okna i drzwi. Nie pozwalają one na otworzenie drzwi szerzej niż kilka centymetrów lub blokują klamki, uniemożliwiając otworzenie okna.

Zabezpieczenia furtek i drzwi w przedszkolu fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Szczelne ogrodzenie

Warunkiem bezpieczeństwa dzieci przebywających na dworze jest dobre ogrodzenie bez dziur. To właśnie luka w płocie pozwoliła na ucieczkę dwóch dziewczynek w Warszawie w 2011 roku. Dlatego niezbędna jest regularna kontrola siatki, szczebli płotu czy innego rodzaju ogrodzenia. Trzeba to robić często, bo dziura w płocie może pojawić się z dnia na dzień: może ją zrobić jakiś wandal, może też „pomóc” w jej powstaniu pies czy kot (zdarza się że psy podkopują się pod siatką tworząc potężny dół, przez który swobodnie przejdzie 2-3-letnie dziecko. Oprócz szczelnego ogrodzenia, konieczna jest nieustanna obserwacja dzieci – w czasie pobytu na dworze opiekę nad dziećmi powinno sprawować kilku wychowawców. Dobrze, jeśli plac, na którym się bawią jest otwartą przestrzenią, gdy nie ma na nim zbyt wielu krzaków, za którymi dzieci mogą się schować czy przejść na drugą stronę budynku (jeśli tak jest, warto zabudować takie przejścia płotem).

Zabezpieczenia furtek i drzwi w przedszkolu
5 (100%) Głosy: 9

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo podoba mi się material o zabezpieczeniach w przedszkolu. kto jest jego autorem? Chciałabym się nim podzielić z innymi opiekunami. Pozdrawiam, Joanna Niedźwiedź.

  2. Bardzo ciekawy materiał o ważnym aspekcie jakim jest bezpieczeństwo naszych maluchów. Dzieci szybko pokonują przeszkody o czym świadczą notatki w prasie i informacje w mediach. Niestety nie zawsze finał jest szczęśliwy stąd też należy dołożyć wszelkiej staranności. Pierwsze takie doświadczenie miałem w Szwecji na campingu, gdy okazało się, że drzwi wejściowe i na taras są podzielone na pół. Okazało się, iż można np. otworzyć tylko górę, aby był dostęp do zewnętrza i kontakt ze starszym dzieckiem bawiącym się z rówieśnikami przed domkiem, ale jednocześnie dolna część drzwi stanowiła barierę dla młodszego dziecka, które dopiero rozpoczęło naukę chodzenia i samodzielna eskapada mogłaby być dla niego niebezpieczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code