Eko remont w żłobku i przedszkolu

2

W dzisiejszych czasach nie tylko dbamy w naszych placówkach, aby maluchy jadły zdrowe produkty eko, bio, organic. Nie tylko dobieramy dla nich zabawki wykonane z naturalnych materiałów. Staramy się również, aby nasze żłobki i przedszkola były wykończone, wyremontowane przy pomocy ekomateriałów. Bo tak jest po prostu bezpieczniej.

Jeśli chcemy przeprowadzić gruntowny remont naszej placówki, sprawmy, aby faktycznie wnętrze naszego żłobka czy przedszkola odmieniło swoje oblicze na lepsze i ciekawsze. Pamiętajmy, że świadomość ekologiczna naszych klientów rośnie. I dlatego z pewnością przypadnie im do gustu informacja, że dbamy o zdrowie naszych pociech, stosując do wykończenia naszej placówki tylko nieszkodliwe materiały. Co rozumiemy pod tym pojęciem?

Eko remont w żłobku i przedszkolu fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

NIE PUSZCZAMY FARBY

Albo lepiej – naszą placówkę malujemy tylko farbami emulsyjnymi lub akrylowymi, przebadanymi przez Państwowy Zakład Higieny albo Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Można wśród nich znaleźć farby przeznaczone specjalnie do pomieszczeń, w których często przebywają małe dzieci – niezawierające szkodliwych rozpuszczalników ani substancji lotnych, które uwalniałyby się z pomalowanych nimi powierzchni.

LAKIER NIEJEDNO MA IMIĘ

I dlatego warto do pomalowania klepek (oczywiście drewnianych!), które położyliśmy na podłogach w naszym żłobku lub przedszkolu użyć lakieru akrylowego, a nie poliuretanowego, które jest wprawdzie trwalszy, ale zawiera szkodliwe substancje lotne.

A JAKA WYKŁADZINA?

Oczywiście ta z naturalnych włókien – bawełny, lnu, sizalu, juty czy kokosu. Kupując taką wykładzinę, sprawdźmy jeszcze w sklepie, czy ma ona metkę z informacją o certyfikatach lub atestach. Jeśli nie, lepiej zdecydujmy się na konwencjonalne drewno albo poszukajmy wykładziny z atestem (np. znakiem Natureplus i GuT).

WARTO BRUDOWI POWIEDZIĆ NIE

I wybrać np. umywalkę odporną na osad, która mniej się będzie brudzić, w związku z tym czyszcząc ją nie zanieczyścimy środowiska, ponieważ zużyjemy mniej detergentów. Będzie więc nie tylko bardziej eko, ale po prostu taniej. I ten ostatni argument powinien przemówić do wszystkich. EKOMEBLE Gdy zakończymy juz nasz remont, koniecznie wstawmy do naszych wnętrz ekologiczne, zdrowe dla dzieci meble. Na jakie się zdecydować? Jeśli je właśnie kupujemy, zwróćmy uwagę na to, czym zostały wykończone, a więc klejone, lakierowane czy malowane. Wszystkie muszą mieć atest gwarantujący, że preparaty użyte do ich produkcji zostały gruntownie zbadane i nie zawierają szkodliwych substancji (np. formaldehydu stosowanego do wyrobu barwników, który jest silną trucizną).

MINIMALISTYCZNY DESIGN

Jeśli tylko możemy i lubimy, zastąpmy obrusy na stołach w stołówce podkładkami (jest ich sporo na rynku w różnych cenach i wzorach), firanki i zasłonki zamieńmy na rolety. Dzięki takiemu nowoczesnemu, minimalistycznemu urządzeniu placówki nie będzie potrzeby poświęcania tyle czasu na pranie i prasowanie, ile zajmowało to wcześniej (lub zlecenie tego jakiejś firmie – a więc tworzenie dodatkowych kosztów). Zamiast bawełnianych ściereczek do naczyń w naszych jadłodajniach warto stosować papierowe ręczniki, pozwala to zaoszczędzić czas na praniu i prasowaniu, a także pozostać ekologicznym, nie zanieczyszczając środowiska detergentami i oszczędzając energię podczas prania… A czym sprzątać naszą placówkę? Okazuje się, że drogie ekodetergenty mają mnóstwo tanich, doskonałych zamienników. I tak soda oczyszczona sprawdzi się w praniu i sprzątaniu. Ocet spirytusowy zadziała bakteriobójczo. Szare mydło nie podrażni skóry tych dzieci, które cierpią na różne alergie – dlatego zawsze warto mieć je w naszej toalecie. Sok z cytryny natomiast wywabi brud na naszych kaflach i terakotach.

Anna Kubiak, mama 4-letniej Krysi
Wybierając placówkę dla moich dzieci, zwracam uwagę na kilka czynników. Czy jest tam bezpiecznie, a przez bezpieczeństwo rozumiem nie tylko fakt dobrej opieki i to, że mojemu dziecku po prostu nie stanie się krzywda, ale także otoczenie, w jakim przyjdzie funkcjonować mojej córce. Interesuje mnie więc, czy dziecko będzie zdrowo jadło (i nic mu nie zaszkodzi), czy będzie codziennie na świeżym powietrzu i wreszcie w jakim stanie jest lokal, do którego codziennie ją przyprowadzam. Obowiązkowo musi być w nim czysto. A jeśli od osoby prowadzącej placówkę uzyskam informację, że ten żłobek czy przedszkole jest zaaranżowany przy pomocy ekomateriałów, które nie będą długotrwale niszczyć zdrowia mojej pociechy, to cóż… Taki ośrodek jest dla mnie bezkonkurencyjny. Na pewno go wybiorę.
Eko remont w żłobku i przedszkolu
5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. generalnie trzeba zwrócić uwagę aby materiały i produkty były dopuszczone do kontaktu przez dzieci. najlepiej jak jest atest który można zweryfikować. w dobie internetu bardzo łatwo to sprawdzić.

  2. Hasło Eko jest obecnie bardzo modne. I rzeczywiście warto być w tym nurcie. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i kontrolować czy aby produkty Eko rzeczywiście takie są. Niestety są firmy, które podszywają się i oferują produkty, które nigdy nie powinny być tak sygnowane. Zatem jeśli chcemy być Eko dobrze sprawdzajmy i weryfikujmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code