Wypadki dzieci – pierwsza pomoc

2

Dzieci bywają bardzo ruchliwe i często trudno uchronić je przed drobnymi wypadkami w domu, przedszkolu czy na placu zabaw. Do najczęstszych skutków dziecięcej aktywności zaliczają się stłuczenia, skaleczenia i siniaki. Warto wiedzieć, jak poradzić sobie z nimi i jakimi preparatami uzupełnić apteczkę, aby być przygotowanym na takie okoliczności.

fot. Fotolia.com Wypadki dzieci – pierwsza pomoc
fot. Fotolia.com

Drobnych wypadków w przedszkolu nie da się uniknąć – najmłodsi bywają bardzo ciekawscy i na tyle aktywni, że nawet chwilowe spuszczenie ich z oka może skończyć się siniakiem lub otarciem. Pierwszą pomoc w przypadku takich urazów można przeprowadzić samodzielnie, przy użyciu środków z apteczki.

STŁUCZENIA I ZASINIENIA

Dzieciństwo nie może obyć się bez stłuczeń i siniaków, a najmłodsi mają wiele okazji, żeby nabić sobie guzy. W trakcie uderzenia, np. o podłoże, naruszone zostają tkanki, wywołując obrzęk i krwiak, czyli znany nam siniak. Co zrobić, kiedy dziecko uderzy się lub przewróci? Przede wszystkim warto schłodzić miejsce stłuczenia przy pomocy kostek lodu zawiniętych w chustkę lub woreczek. Można posmarować je również maścią chłodzącą zawierającą arnikę, np. Maścią Niedźwiedzią Polarny Lód. Chłodzenie stłuczenia powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, zatrzymując narastający obrzęk i zasinienie.

SKALECZENIA, ZADRAPANIA, OTARCIA

W trakcie zabawy nietrudno również o lekkie skaleczenie lub otarcie. W przypadku delikatnych zranień ryzyko dostania się brudu lub bakterii do głębszych warstw skóry jest minimalne, dlatego najczęściej wystarczy przemyć miejsce otarcia lub skaleczenia wodą, a jego okolice wodą i mydłem. Można również zdezynfekować ranę obmywając ją środkiem odkażającym pamiętając przy tym, aby takie preparaty stosować bezpośrednio na ranę. Nie polewajmy rany spirytusem salicylowym, ponieważ przy głębszych skaleczeniach może powodować uszkodzenia tkanek. Po zakończeniu tych czynności na miejsce zranienia możemy przykleić plaster z opatrunkiem. W przypadku głębszych ran, utkwienia w niej przedmiotów lub zabrudzenia rany konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

OPARZENIA

Ruchliwe dziecko łatwo może oparzyć się o gorące przedmioty. Jeśli oparzenie jest powierzchowne, obejmuje jedynie zaczerwienienie naskórka i nie pojawiają się na nim pęcherze (co świadczy o poparzeniu głębszych warstw skóry), powinno się od razu schłodzić miejsce oparzenia, umieszczając je pod strumieniem bieżącej, zimnej wody na nie więcej niż kwadrans. W przypadku lekkich oparzeń nie jest konieczne zakładanie opatrunku. Dla złagodzenia objawów i schłodzenia miejsca oparzenia można zastosować preparaty chłodzące. Z lekkimi urazami dzieci można sobie poradzić. Ważne jest jednak przede wszystkim to, aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom – nie spuszczać pociechy z oka podczas zabawy, zabezpieczyć w domu ostre krawędzie i nie zostawiać w zasięgu wzroku gorących przedmiotów oraz detergentów. Nie zapominajmy również o tym, że poważniejsze urazy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Wypadki dzieci – pierwsza pomoc
2.7 (53.33%) Głosy: 3

2 KOMENTARZE

  1. drobne rany można opatrzyć jednak to też wymaga opanowania opiekuna i pewnego przeszkolenia jak użyć takich środków pierwszej pomocy. przy takich drobnych urazach dochodzi jeszcze płacz dziecka i jego ból co może stresować przy pomocy.

  2. Wszędzie tam gdzie toczy się aktywna zabawa lub sportowa aktywność istnieje ryzyko drobnych zadrapań czy urazów. Wydaje mi się, iż dobrze byłoby przy tej okazji uczyć maluchy jak należy postępować w takim przypadku. W mojej ocenie pozwoli to im na opanowanie stresu na przyszłość gdyby sytuacja się powtórzyła, albo też same miały taki przypadek. Taka drobna odpowiedzialność buduje pewność i satysfakcję oraz uczy odpowiedzialności za drugą osobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code