Czytanie globalne – co to takiego?

2

Jedną z metod nauki czytania małych dzieci, a raczej przygotowywania ich do późniejszej edukacji na tym polu, jest amerykańska metoda Glenna Domana.

Czytanie globalne – co to takiego

Anna Dubieńska Pół wieku temu Doman zauważył, że małe dzieci, które nie znają jeszcze liter i nie potrafią czytać, rozpoznają krótkie słowa jak obrazki. Układ liter i ich kształt traktują tak jak my – dorośli – piktogram informujący np. o tym, że stoimy przed damska toaletą. W ten sposób zapamiętują „rysunek” liter składający się np. na wyraz SOK, oglądając wielokrotnie kartony z tym napisem stojące w domu na stole. Swoją obserwację Glenn Doman zamienił w metodę nauki czytania – najpierw dzieci z uszkodzeniami mózgu, a następnie – zdrowych kilkulatków.

Czytanie globalne – co to takiego

Zapamiętywanie ksztaltu liter przez maluchy ma kluczowe znaczenie w metodzie globalnego czytania. Dlatego naukę warto zacząć od najprostszych słow złożonych z 3-4 liter. Wspomniany SOK na kartonie czy napis OPEL – na samochodzie taty to doskonałe krótkie słowa, idealne na początek nauki. Ale czytanie napisów na opakowaniach czy reklamach to nie wszystko. Warto w czasie zajęć wykorzystać plansze z prostymi słowami, takimi jak MAMA, TATA, KOT, PIES, STÓŁ itd. i pokazywać je dzieciom wypowiadając na głos napisane wyrazy. W ten sposób maluch łączy obraz z dźwiękiem i utrwala sobie w pamięci to połączenie. Dobrym sposobem jest też naklejanie kart z napisami na przedmioty i meble znajdujące się w przedszkolnej sali. Maluch bawiąc się mimowolnie spogląda na napisy i kojarzy je z konkretnymi rzeczami. Aby skojarzył je również ze słowem, warto co jakiś czas czytać na głos dzieciom podpisy na meblach.

Globalne czytanie nie zastąpi oczywiście nauki zwykłego czytania i poznawania liter tradycyjną metodą, ale na to dzieci będą miały czas w szkole. Na pewno będzie im wtedy łatwiej, bo po nauce czytania słów jak obrazków, przychodzi naturalny etap uświadamiania sobie, że obazek ten składa się z poszczególnych elementow, jakimi są litery. Zazwyczaj malec dopytuje się wówczas o ich brzmienie, co jest kolejnym etapem na trudnej drodze nauki czytania. Specjaliści pracujacy z dziecmi tą metodą oceniają jej skuteczność na 90 procent. Ich zdaniem nie tylko kształtuje ona pamięć i inteligencję, ale również stymuluje wzrok i słuch.

Czytanie globalne – co to takiego?
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. metoda obrazkowa z czytaniem i kojarzeniem jest najlepsza na start. krótkie, łatwe słowa zapamiętuje się po obrazku lub po kształcie liter. trochę jak składanie puzli, trzeba połączyć kawałki w całość. trzeba czasu i wytrwałości ale metoda na pewno jest skuteczna ale nie na 90 procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code