Płatne zajęcia dodatkowe w niepublicznych placówkach opieki nad dziećmi

1

W placówkach niepublicznych większość zajęć dla dzieci organizowana jest w ramach czesnego. Jednak coraz częściej oferta jest rozszerzana o kolejne atrakcje edukacyjne, za które trzeba dodatkowo płacić.

Płatne zajęcia dodatkowe w niepublicznych placówkach opieki nad dziećmi
© wckiw – Fotolia.com

Balet, rękodzieło, piłka nożna, ceramika – wybór zajęć dodatkowych jest ogromny. Za niektóre z nich trzeba płacić całkiem sporo, za inne nieco mniej. Wszystko zależy od kreatywności osób pracujących w danej placówce, ale przede wszystkim od zainteresowania, jakim cieszą się dodatkowe atrakcje wśród rodziców. Wszak to oni decydują, w jakich zajęciach i za ile będzie ewentualnie uczestniczyła ich pociecha.

Jak zatrudnić dobrego fachowca?

Kiedy już wybierzemy rodzaj dodatkowych zajęć, pora znaleźć kogoś, kto je poprowadzi. Najlepszą rekomendacją jest opinia tych, którzy już sprawdzili umiejętności zawodowe danej osoby. Mogą to być właściciele lub dyrektorzy innych placówek, w których zajęcia już się odbywają, czy rodzice uczestników. Nietrudno też zweryfikować informacje u źródła: można poprosić o możliwość obserwowania danej osoby przy pracy. Wtedy łatwo przekonać się, jak prowadzi ona zajęcia, na ile jest w stanie zapanować nad kilkulatkami i przykuć ich uwagę. Ważne jest indywidualne podejście instruktora czy nauczyciela do dzieci, bo każde z nich w innym tempie przyswaja nowe umiejętności i wiadomości. Opinie o zajęciach i prowadzących je można też znaleźć w internecie.
Istotną kwestią jest sposób zatrudnienia prowadzącego zajęcia. Najpopularniejszą formą zawierania umowy o świadczenie usług jest umowa zlecenie, jednak często takie osoby prowadzą działalność gospodarczą i wówczas wystawiają faktury.

Co na to rodzice?

W większości placówek niepublicznych nie funkcjonuje Rada Rodziców, znana z placówek publicznych. Nie oznacza to jednak, że nie mają oni prawa głosu – przecież to do nich należy decyzja, czy i jakie dodatkowo płatne zajęcia wybiorą. Dobrze, jeżeli w statucie placówki zostały rodzicom zagwarantowane prawa do współdecydowania o sprawach przedszkola.
Również w statucie powinna być zawarta informacja o tym, że przedszkole oferuje dodatkowo płatne zajęcia. Wzór umowy o świadczenie dodatkowo płatnych zajęć, zawieranej pomiędzy przedszkolem a rodzicami, każda placówka tworzy indywidualnie. Można je znaleźć m.in. w internecie.
Przeważnie koszt zajęć jest uzależniony od liczby dzieci w nich uczestniczących – im więcej dzieci, tym opłata za zajęcia niższa.
Czas trwania i częstotliwość są ustalane indywidualnie. Najczęściej zajęcia odbywają się raz, dwa razy w tygodniu, w godzinach popołudniowych tak, by na terenie placówki przebywały tylko uczestniczące w nich dzieci.

Płatne zajęcia dodatkowe w niepublicznych placówkach opieki nad dziećmi
5 (100%) Głosy: 11

1 KOMENTARZ

  1. Zajęcia dodatkowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Rodzice chcą zapewnić dzieciom jak najlepszy i wszechstronny rozwój, nie przeszkadza im, że zajęcia dodatkowe są płatne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code