Generalne czyszczenie – wszawica w żłobku lub przedszkolu

2

Wszawica jest tematem wstydliwym, bo kojarzy się z brudem i biedą. Prawda jest jednak taka, że pojawia się we wszystkich placówkach, nawet tych, które nie mają problemów z dbaniem o higienę. Jak radzić sobie z wszami u dzieci i jak postępować w przypadku stwierdzenia wszawicy w żłobku lub przedszkolu?

Generalne czyszczenie - wszawica w żłobku lub przedszkolu
© JPC-PROD – Fotolia.com

O pojawieniu się wszy w palcówce, informują dyrektora zwykle rodzice, którzy obserwując swoje dziecko zauważają charakterystyczne objawy choroby: drapanie się w głowę (zwłaszcza w okolicach potylicy, skroniowej i za uszami, gdzie jest najcieplej), pojawienie się we włosach niewielkich (2-3 mm) białych lub brązowych gnid i wszy, a niekiedy nawet niewielkie ranki na skórze głowy. Czasem symptomy zauważają sami wychowawcy, niestety, w związku z przepisami, nauczyciele nie mogą bez zgody rodziców sprawdzać głowy dziecka pod kątem obecności wszy. Jeśli jednak rodzice zapisując dziecko do żłobka lub przedszkola wyrażają zgodę na objęcie dziecka opieką (w tym również opieką zdrowotną przez osobę kompetentną upoważnioną przez dyrektora przedszkola) jest to równoznaczne z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka. Rodzice lub opiekunowie dziecka winni być powiadomieni o terminie planowanej kontroli higienicznej poprzez wywieszenie stosowanej informacji na tablicy ogłoszeń w kąciku dla rodziców.

Aby skutecznie rozprawić się z wszawicą w żłobku lub przedszkolu, konieczna jest współpraca rodziców z placówką.

Procedura postępowania

Co zatem może zrobić właściciel placówki, na terenie której stwierdzono wszawicę? Obowiązkiem dyrektora żłobka lub przedszkola jest wprowadzenie specjalnych procedur, mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania sie wszawicy oraz zapewnienie dzieciom higienicznych i bezpiecznych dla zdrowia warunków przebywania w placówce (warto przy tym dodać, że nie ma obowiązku informować służb sanitarnych o przypadkach pojawienia się wszy na głowach uczniów).
Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży wydanym w dn. 15 stycznia 2013 roku:

  1. dyrektor placówki zarządza dokonanie przez pielęgniarkę lub osobę upoważnioną do kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie lub w klasie oraz wszystkich pracowników szkoły lub placówki, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu) (…);
  2. pielęgniarka (lub w sytuacji braku pielęgniarki czy higienistki szkolnej w placówce – opiekun dziecka) zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę, o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań (…);
  3. dyrektor lub upoważniona osoba (…) informuje wszystkich rodziców o stwierdzeniu wszawicy w grupie dzieci, z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników;
  4. w przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu), dyrektor placówki we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy;
  5. pielęgniarka lub higienistka szkolna po upływie 7-10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców;
  6. w sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, pielęgniarka zawiadamia o tym dyrektora placówki w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia).
Generalne czyszczenie - wszawica w żłobku lub przedszkolu
© elsahoffmann – Fotolia.com

Wielkie pranie

Aby skutecznie rozprawić się z wszawicą w żłobku lub przedszkolu, konieczna jest współpraca rodziców z placówką. Ci pierwsi muszą we własnym zakresie zlikwidować wszy przez mycie głowy dziecka specjalnymi preparatami, usuwanie wszy za pomocą specjalnych grzebieni oraz usunięcie gnid z ubrań i domowej pościeli. Dyrekcja placówki natomiast musi również zadbać o higienę piorąc i dezynfekując wszystkie przedmioty i sprzęty, które mogą być potencjalnym źródłem wszawicy. W tym celu w palcówce powinno uprać się wszystkie ręczniki, pościel i koce, z którymi miały styczność chore dzieci. Najlepiej prać je w temp. 60 st., a następnie wyprasować gorącym żelazkiem (wysoka temperatura zabija wszy i ich jaja). Zabawki pluszowe trzeba uprać lub włożyć do foliowych torebek na 12-14 dni (tyle trwa okres wylęgania się gnid), a następnie dobrze wytrzepać i odkurzyć.

WAŻNE!

Od 2008 roku wszawica, zaliczana pod względem medycznym do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi, nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 z póź. zm.). Dlatego dyrekcja nie ma obowiązku zgłaszania przypadków wszawicy do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Generalne czyszczenie – wszawica w żłobku lub przedszkolu
3.8 (75%) Głosy: 4

2 KOMENTARZE

  1. Okazuje się, iż wszawica jest nadal zjawiskiem występującym w skupiskach pomimo zdecydowanego podniesienia poziomu higieny. Zatem bardzo ważna jest rola rodziców jako pierwszego zwiadowcy, który wyłapuje oznaki wszy na głowie swojej pociechy i uruchamia całą procedurę. Bez tego nie ma szansa na pokonanie. Wszystkie dzieci muszą przejść ten zabieg wraz z rodzinami. a placówka musi dokonać zwalczenia po swojej stronie.

  2. W takim miejscu jak przedszkole czy żłobek bardzo łatwo dochodzi do zarażeń wszawicą. Dzieciaki bawią się wspólnie, nie zważają na zasady higieny. Dlatego tylko współpraca ze wszystkimi rodzicami pomoże uniknąć problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code