Higiena w żłobkowej lub przedszkolnej kuchni

3

Jakość pożywienia, które podajemy naszym podopiecznym w dużej mierze zależy od stanu higieny naszej kuchni i jej pracowników.

Higiena w żłobkowej lub przedszkolnej kuchni
Fot: iStock

Przygotowanie posiłków dla dzieci w żłobkach i przedszkolach nie jest trudne, jednak ze względu na wyjątkowych konsumentów, wymaga wielkiej staranności. Małe dzieci mają niedojrzały układ pokarmowy, który nie radzi sobie z wirusami i bakteriami, dlatego jedzenie, które spożywają musi być dla nich absolutnie bezpieczne. „Podczas przygotowywania posiłków bezpośredni wpływ na jakość mikrobiologiczną końcowego produktu podawanego niemowlętom mają również stan sanitarny i czystość stosowanego sprzętu” – czytamy w „Zasadach postępowania z żywieniu zbiorowym” – pozycji wydanej przez IMiD, pod redakcję Haliny Weker i Marty Barańskiej. Oznacza to, że wiele zależy od tego, czy właściwie myjemy, dezynfekujemy zarówno kuchnię, jak i znajdujące się w niej sprzęt oraz naczynia.

Według zaleceń specjalistów mycie naczyń oraz sprzętów kuchennych wymaga użycia gorącej wody, w temp. 85 st. C. Zmywarki zapewniają czyszczenie w takich warunkach, dlatego są niezbędnym elementem każdej przedszkolnej kuchni. Kolejnym ogniwem jest personel. Osoby biorące udział w przygotowywaniu posiłków muszą utrzymać odpowiedni poziom higieny. Zgodnie z systemem HACCP, Dobrą Praktyką Higieniczną (GHP) i Produkcyjną (GMP) pracownicy zatrudnieni w zakładach żywienia zbiorowego (czyli także w żłobkach i przedszkolach) zobowiązani są do noszenia strojów roboczych. Dla kucharek i osób pracujących w przedszkolnych czy żłobkowych kuchniach odzieżą taką jest fartuch, który powinien być zakładany w pracy zamiast prywatnego ubrania lub na nie, ale wówczas, musi je całkowicie zasłaniać. Aby personel miał możliwość przebrać się przed rozpoczęciem pracy, właściciel placówki ma obowiązek udostępnić szatnię, czyli pomieszczenie z szafkami, gdzie pracownicy będą mogli zmienić strój i zostawić swoje rzeczy. Zmiana ubrania osobistego na robocze ma na celu zapobieganie wnoszeniu na teren kuchni bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń, które mogłyby znajdować się na stroju, w którym chodzimy po ulicy. Do pracy w kuchni nie powinny być dopuszczone osoby, u których stwierdzono infekcje pokarmowe lub które mają zainfekowane rany. Aby zapobieć zatruciom pokarmowym personel musi regularnie myć dłonie, co zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii z rąk na żywność. Dlatego w każdej kuchni powinna znaleźć się instrukcja dotycząca właściwego mycia rąk.

Higiena w żłobkowej lub przedszkolnej kuchni
Fot: iStock, Fot: Philips

PRZECHOWYWANIE MLEKA

W żłobkach, do których uczęszczają małe dzieci szczególną uwagę warto poświecić przechowywaniu mleka, które nadal stanowi podstawę diety w tym wieku. Wiele maluszków przebywających w żłobkach karmionych jest jeszcze mlekiem mamy, inne – mlekiem modyfikowanym. Przygotowywanie takiego posiłku podczas pobytu niemowlęcia w żłobku należy do pracowników placówki. Rozporządzeniem Ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, dotyczących żłobków i klubów dziecięcych, z dnia 25 marca 2011r. (Dz.U. Nr 69, poz. 367) zaznacza, że właściciele placówki muszą zapewnić warunki do przechowywania i podawania dzieciom mleka matki (jeśli jest taka konieczność). Przetrzymywanie odciąganego pokarmu jest dopuszczone również przez sanepid, który zaleca jednocześnie, by każdy żłobek wyposażony był w odpowiednią lodówkę, w której powinno być przechowywane mleko do chwili podania go dziecku. Odciągnięty pokarm powinien być regularnie dostarczany do żłobka przez rodziców malca. Mleko może być odciągnięte dzień wcześniej i przechowywane do rana w lodówce w zwykłej butelce dla niemowląt lub specjalnych sterylnych pojemnikach. Podczas transportu do żłobka, pokarm można trzymać poza lodówką jedynie przez 30 minut, najlepiej w termosie, podtrzymującym temperaturę. W placówce należy butelkę lub pojemnik włożyć natychmiast do lodówki. Odciągnięty pokarm można przechowywać maksymalnie 48 godzin, ale w zamrażalniku lodówki aż 2 tygodnie, zaś w zamrażarce (utrzymującej temperaturę do ok. -18 st. C) – nawet 3 miesiące. Mleko przed podaniem dziecku należy podgrzewać w butelce wstawionej do garnka z ciepłą wodą. Nie wolno go gotować, bo straci swoje zalety odżywcze.

Sterylizacja butelek

Butelki i naczynia dla niemowląt muszą być myte ręcznie lub automatycznie, a następnie sterylizowane. Podobne zasady dotyczą smoczków, które muszą być regularnie wyjaławiane.


Mleko modyfikowane powinno być podawane dziecku zgodnie z zaleceniami rodziców, którzy z kolei wybierają wraz z pediatrą i podawane według jego zaleceń. Aby nie doszło do pomyłki, każde pudełko z mlekiem należy wyraźnie podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka. Lepiej nie przesypywać mleka do oddzielnych pojemników, bo wtedy stracimy oryginalne opakowanie mieszanki, na której podane są instrukcje dotyczące jej przygotowania – a zawsze należy stosować się do wskazówek producenta. Przygotowując mieszankę, najlepiej używać przegotowanej wody mineralnej przeznaczonej dla niemowląt i dzieci. Nigdy nie wolno zostawiać resztek mleka „na później”. W pozostałej porcji w ciągu kliku godzin, mogą rozwinąć się bakterie.

Anna Dubieńska

Higiena w żłobkowej lub przedszkolnej kuchni
4.4 (88.33%) Głosy: 12

3 KOMENTARZE

  1. Na zdrowiu i bezpieczeństwie dzieci nie można oszczędzać dlatego jakość posiłków podawana dzieciakom musi być na najwyższym poziomie,a czystość i higiena w kuchni jest niezbędna i musi stanowić priorytet.Z racji tego, że dzieci to szczególna grupa jeśli chodzi o opiekę jak i żywienie należy z rodzicami uzgodnić jakie szczególne zalecenia są wymagane w stosunku do żywienia dziecka aby w ten sposób uniknąć komplikacji zdrowotnych dzieci.

  2. Nierzadko dochodzą nas informacje o zatruciach w zakładach zbiorowego żywienia. Podstawową zasadą, która bezwzględnie powinna być przestrzegana w takich miejscach to zachowanie szczególnej i rygorystycznej zasady higieny. Dotyczy to w szczególności pracowników jak i miejsca przygotowania posiłków. Należy również dokonywać zakupu produktów w miejscach sprawdzonych, gdzie są one przechowywane we właściwych i bezpiecznych warunkach. Ma to kolosalne znaczenie w obiektach zbiorowego żywienia dzieci, gdyż z uwagi na ich mniejszą odporność niż dorosłego człowieka, są one bardziej narażone na zatrucia i wszelkiego rodzaju infekcje.

  3. Higiena wspólnych pomieszczeń, a szczególnie toalet i kuchni to bardzo ważny aspekt ochrony naszych milusińskich przed chorobami. Warto tutaj korzystać z pomocy profesjonalistów oraz organizacji kontrolujących w sposób niezależny. Bo zawsze lepiej zapobiegać niż ponosić skutki, które w przypadku np. zbiorowych zatruć są często bardzo poważne. Zatem dbałość o czystość, higienę, bezpieczeństwo to priorytet bezwzględny i nie ma tutaj mowy o jakichkolwiek ustępstwach. Warto więc aby codziennego dbania przeprowadzać zewnętrzny audyt przez niezależną firmę/organizację aby wyłapać i usunąć ewentualne niedociągnięcia. Bo kuchnia to jedno ze strategicznie ważnych miejsc. Tutaj nie warto oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code