Dzień Matki i Ojca w przedszkolu

0

Mama i tata to dla kilkulatka najważniejsze osoby w życiu. Są najmądrzejsi, najpiękniejsi najodważniejsi i najukochańsi. Nic dziwnego, że maluchy niecierpliwie oczekują na ich święto, by wśród wierszyków i laurek złożyć rodzicom najlepsze życzenia.

Dzień matki i ojca w przedszkolu © Robert Kneschke – Fotolia.com

Dzień Mamy i Taty to dla rodzica wyjątkowe przeżycie. Nic tak nie wyciska łez z oczu, jak nieporadnie narysowane serduszko czy wysepleniony wierszyk o miłości. Jako właściciele placówek, powinniśmy zadbać, by w naszym przedszkolnym, klubikowym czy żłobkowym kalendarzu nie zabrakło tego święta. Dzień Matki obchodzony jest w naszym kraju 26 maja, Dzień Ojca przypada natomiast 23 czerwca. Choć uroczystości te dzieli prawie miesiąc, wiele placówek łączy je organizując Dzień Rodzica. To doskonały pomysł i warto go wykorzystać, zapraszając w wybranym przez nas dniu mamusie i tatusiów naszych podopiecznych. Taka inicjatywa z pewnością nie tylko ich ucieszy, ale i wpłynie na pozytywny odbiór naszego żłobka czy przedszkola.

Świętujemy i występujemy

Jak zorganizować taki dzień? Otóż, aby impreza była naprawdę udana, potrzebne jest kilka czynników. Warto mieć na uwadze, że celebracja święta powinna być poprzedzona pogadanką z dziećmi. Podczas rozmowy z pedagogiem maluchy powinny poznać rolę rodziców w rodzinie (dali nam życie i wychowali nas, opiekują się nami, dlatego powinno się okazywać im szacunek oraz pomoc. Są dla nas najważniejsi, dlatego powinniśmy ich kochać).

Następnie warto z kilkutygodniowym wyprzedzeniem przygotować występ dla rodziców. Najmłodsze dzieci mogą ograniczyć się do zaśpiewania piosenki dla mamy i taty albo nauczenia się na pamięć okolicznościowego wierszyka. Wiele wspaniałych wierszyków i piosenek, a nawet gotowe scenariusze uroczystości można znaleźć w Internecie. Starsze maluchy mogą pokusić się o bardziej okazały występ – w miarę możliwości mogą wykonać jakiś taniec dla rodziców lub nawet dać krótkie przedstawienie teatralne, każde z dzieci może też samodzielnie wyrecytować wierszyk lub zaśpiewać. Wychowawca grupy, znając możliwości dzieci, powinien dobrać program artystyczny do ich umiejętności, a także do stopnia obycia swoich wychowanków ze sceną i publicznymi występami. Warto dodać, że przygotowywanie takiego występu to doskonała lekcja, która aktywizuje dzieci, ośmiela je i uczy koncentracji oraz odpowiedzialności. Gdy w placówce jest mało dzieci, można na czas występu połączyć różne grupy wiekowe oraz przydzielić maluchom adekwatne do wieku zadania: nauczyć tekstów wierszy i piosenek oraz ruchu scenicznego. Jeśli nie czują się pewnie na scenie, można zaproponować im wspólną zabawę z rodzicami.

Dzień matki i ojca w przedszkolu © gekaskr – Fotolia.com

Prezenty i poczęstunek

Miłym akcentem będzie wręczenie rodzicom prezentów zrobionych przez nasze pociechy. Dlatego kilka dni wcześniej warto zacząć je przygotowywać na zajęciach plastycznych lub podczas normalnych zajęć. Prezentem dla mamy i taty mogą być rysunki, laurki, tekturowe serduszka czy ręcznie malowane ramki na zdjęcia. Oczywiście im bardziej niebanalne i zaskakujące pomysłowością, tym lepiej. Warto również pamiętać o poczęstunku – placówki w lepszej kondycji finansowej mogą pokusić się o catering, te o mniej zasobnych portfelach – przygotować smakowite słodkie przekąski we własnym zakresie. Np. zwykłe kanapki mogą być elementem przygotowań, w których będą uczestniczyć maluchy (dzieci mogą dekorować je plasterkami wędliny lub ogórka) i formą prezentu dla gości. Zwieńczeniem uroczystości może być udział profesjonalnego fotografa, który wykona zdjęcia podczas trwania imprezy i na koniec – portrety dzieci z rodzicami.

Pomysłowe prezenty

Korale z makaronu

Kolorowy makaron „rurki” (szpinakowy i paprykowy, do kupienia w supermarketach), nawleczcie z dziećmi na kolorowe sznureczki i zróbcie z nich biżuterię dla mamy.

Papierowy krawat

Wytnijcie dzieciom papierowe krawaty, na górze przyczepcie do nich gumkę, by tata mógł założyć krawat na szyję. Dajcie maluchom krawaty do ozdobienia: mogą je pokolorować, pomalować farbami albo wykleić kolorową krepiną.

Portret rodziców

Na zajęciach maluchy robią portrety mamy i taty. Podczas uroczystości rodzice zgadują, który rysunek ich przedstawia. Inną wersją tej zabawy jest opis zawodu, który wykonują mama i tata, spisany przez nauczyciela i odczytany przez niego podczas imprezy. Rodzice na podstawie słów dzieci zgadują, o kim mowa.

Dzięki takiej uroczystości mamy szansę dostarczyć miłych wrażeń rodzicom naszych wychowanków, a więc zacieśnić więzy pomiędzy rodzinami a placówką. Ale chyba jeszcze ważniejsza jest edukacja dzieci, które – po pierwsze – będą potrafiły wyrecytować krótki wierszyk dla mamy i taty, wyrazić mimiką i gestem recytowane kwestie, indywidualnie i w grupie zaśpiewać piosenkę, zachować się w nowej dla siebie sytuacji (występy na scenie!), wyróżnić swoich bliskich oraz okazać im miłość i szacunek. A naszym bonusem jest dodatkowo dobra opinia o placówce, która przełoży się z pewnością na zainteresowanie naszą ofertą.

Maria Piekart

Dzień Matki i Ojca w przedszkolu
5 (100%) Głosy: 10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code