Ładna i praktyczna szatnia w żłobku i przedszkolu

1

Przepisy mówią, że w każdej placówce dla dzieci powinna znajdować się szatnia, w której maluchy mogą zostawić swoje ubranka oraz buciki. Zgodnie z wymogami, na każde dziecko powinno przypadać pół metra kwadratowego szatni.

Szatnia w przedszkolu © www.shutterstock.com

W sklepach z meblami dla przedszkoli i żłobków można wybierać w różnego rodzaju meblach przeznaczonych do szatni. Szukając ich, musimy dobrze zastanowić się nad modelem, który będzie najlepiej sprawdzał się w pomieszczeniu, jakim dysponujemy. Gdy mamy mało miejsca, najlepsze będą ławki ze znajdującym się pod siedziskiem miejscem na buty oraz zwykłe haczyki montowane do ściany, na których dzieci będą wieszać swoje okrycia wierzchnie. Jeśli nie narzekamy na brak przestrzeni, możemy zakupić meble wolnostojące, które będą miały zarówno ławki do siedzenia, miejsce na buty (na dole), półeczki na czapki (na górze) i oczywiście wieszaczki na kurtki. Warto też pamiętać, że tego rodzaju meble mogą być jednostronne – gdy przystawiane są do ściany lub dwustronne, gdy stawiamy je pośrodku pomieszczenia i dzieci mają do nich dostęp z dwóch stron. W ofercie wielu firm są też szafki narożne, dopasowane do jednostronnych modeli.

Wybierając model warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane meble i ich certyfikaty oraz na to, czy są one stabilne. Zaokrąglone rogi, kolorowy design – to dodatkowe atrybuty szatni dla małych dzieci. Ceny mebli do szatni są różne w zależności od modelu. Za mebel 5-6-osobowy trzeba zapłacić od 300 do 800 zł.

WAŻNE ELEMENTY:

  • Siedzisko – maluszkowi, ale także starszemu dziecku łatwiej będzie zmienić buciki, gdy będzie mógł usiąść na ławeczce, dlatego w szatni przeznaczonej dla dzieci powinny znaleźć się siedziska lub ławki.
  • Przegródka lub półka na górze – to miejsce przeznaczone na czapkę, szalik czy rękawiczki. W praktyce można zostawiać tam również informacje do i od rodziców, rysunki, które można zabrać do domu, a nawet ubranie na zamianę.
  • Miejsce na buty – powinno być dość duże, by zmieściły się tam np. zimowe kozaczki czy śniegowce. Dobrze, jeśli taka szafka na buty ma dno zrobione np. z metalowych prętów – wtedy śnieg z butów skapuje na ziemię, a nie gromadzi się na drewnie czy sklejce (wilgoć może uszkodzić mebel).
  • Wieszaczki– dobrze by były duże i wygodne dla niewprawnych rączek malucha. Na haczykach dzieci wieszają kurtki i sweterki, ale również worki z ubraniem na gimnastykę czy swoje torby.
  • Znaczki – każdy wieszaczek czy przegródka powinien być oznaczony tak, by dziecko wiedziało, które miejsce przeznaczone jest właśnie dla niego. Maluchy, które nie potrafią jeszcze czytać powinny mieć znaczki z obrazkami (np. piesek, kotek, kwiatek), starszym można wypisać na plakietkach ich imiona – nawet jeśli nie czytają wprawnie, to wzrokowo będą kojarzyć litery składające się na ich imię.

Maria Piekart

Ładna i praktyczna szatnia w żłobku i przedszkolu
5 (100%) Głosy: 1

1 KOMENTARZ

  1. Zadbana szatnia to podstawa w przedszkolu. Dziwię się niektórym placówkom, że nie dbają tak bardzo o meble . Przedszkole powinno dawać dzieciom wrażenie komfortu i bezpieczeństwa, a jednocześnie nie pokazywać, że szkoła jest zaniedbana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code