Przyjemnego leżakowania w żłobku i przedszkolu!

0

Niemowlęta przebywające w żłobku śpią chętnie i długo. Trudniej ułożyć do snu starsze dzieci. Może do popołudniowej drzemki zachęcą je wygodne i kolorowe leżaczki?

Leżakowanie w przedszkolu © Dejan Ristovski – Fotolia.com

Żłobek, w którym przebywają dzieci od 20. tygodnia życia musi mieć sypialnie z łóżeczkami. Najlepiej, by były to zwykłe łóżeczka dziecięce ze szczebelkami, zapewniającymi dzieciom bezpieczeństwo. Dwu-, trzylatki mogą spać na leżaczkach i materacykach. W sklepach z meblami przedszkolnymi można znaleźć wiele ciekawych i wygodnych rozwiązań.

Leżaki

Najpopularniejsze obecnie są leżaczki wykonane z niepalnej, łatwej do czyszczenia tkaniny. Materiał, tworzący siateczkę, jest sprężysty, przewiewny i bardzo wytrzymały. Brzegi mebelków usztywnione stalowymi rurkami zabezpieczone są plastikowymi narożnikami lub gumowymi obudowami. Leżaczki, produkowane przez różne firmy, dostępne są z reguły w standardowych długościach: 120, 130 i 140 cm. Są niziutkie – mają ok. 20-30 cm wysokości (niektóre modele mają regulowaną wysokość poprzez montowanie dodatkowych nóżek). Zaletą, istotną dla właścicieli małych placówek jest to, że konstrukcja leżaków pozwala na układanie ich jeden na drugim. W ten sposób zajmują mało miejsca i łatwo je przechowywać. Producenci zadbali zresztą również o stworzenie specjalnych szaf dopasowanych do wielkości leżaczków, a także wózków, które ułatwiają ich przewożenie między pomieszczeniami. Cena jednego leżaczka to od 80 do 100 zł.

Mniej wygodne, ale zajmujące jeszcze mniej miejsca są leżaczki składane, przypominające wyglądem nieco leżaki plażowe. Mają stalową konstrukcję i pokryte są oddychająca tkaniną. Kosztują 150-170 zł.

WAŻNE! Rozporządzeniem w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek określa, że placówka powinna mieć pomieszczenie przystosowane do spania. Nie ma jednak żadnej ustawy, która nakładałaby na dyrektorów żłobków czy przedszkoli obowiązek organizowania dzieciom leżakowania. Nie ma w związku z tym przepisów, które określałyby, na czym i w jakich warunkach powinny spać.

Łóżeczka i materace

Nieco droższe są łóżeczka na drewnianej konstrukcji, które wymagają materacyka. Taki stelaż z materacem piankowym pokrytym trwałą i łatwą w utrzymaniu czystości tkaniną PCV kosztuje od 200 do 300 zł. Zaletą niektórych modeli są klapy z rzepami, które przymocowują materac do konstrukcji oraz składane nóżki.

Niektóre placówki zamiast leżaków, decydują się na kupno materacyków. Mają one wysokość około 10 cm, są wykonane z nietoksycznej pianki i pokryte tkaninami, które można zmywać wodą z mydłem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto wybrać takie, których spód pokryty jest antypoślizgowym materiałem. Wymiary materacyków są zbliżone do rozmiarów leżaków i wynoszą 60×120 cm lub 60×130 cm.

Małgorzata Wójcik

Przyjemnego leżakowania w żłobku i przedszkolu!
4.7 (93.33%) Głosy: 3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code