Po co dziecku zabawa?

2

Patrząc na malca, który wrzuca klocki do pudełka, myślimy, że świetnie się bawi. Tymczasem on zdobywa doświadczenie, uczy się i rozwija swój mózg oraz zmysły.

Zabawa to niezwykle ważny element życia każdego, zwłaszcza małego człowieka. Jako naturalne zjawisko wyraża się we własnej aktywności dziecka. Jest niezbędnym narzędziem do pracy z dzieckiem szczególnie w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ma nieoceniony wpływ na rozwój poznawczy, emocjonalny, społeczny. Pozwala odwzorowywać rzeczywistość, wyrażać emocje, uczy radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

fot. Fotolia.com po co dziecku zabawa
fot. Fotolia.com

Czemu służy zabawa?

Aby dziecka rozwój przebiegał harmonijnie konieczne jest zapewnienie mu możliwości swobodnej zabawy. Zabawa jest dziecku potrzebna do prawidłowego rozwoju podobnie jak spanie czy jedzenie. Pełni różnorakie funkcje: (wg. E. Hurlock): • funkcja kształcąca – dziecko kształci swoje zmysły, doskonali sprawność motoryczną, wzbogaca wiedzę o świecie i o sobie samym, uczy się poznawać swoje możliwości i je oceniać;

  • funkcja wychowawcza – dziecko przyswaja sobie różne normy, poznaje reguły postępowania, zawiera umowy, których przestrzeganie obowiązuje w zabawach z innymi dziećmi;
  • funkcja terapeutyczna (korekcyjna) – w zabawie dziecko ma z jednej strony możliwość uwolnienia się od dręczących je napięć i emocji, a z drugiej – uczy się różnych sposobów wyrażania swoich uczuć i rozwiązywania osobistych problemów;
  • funkcja projekcyjna – pozwala dziecku wchodzić w różne role społeczne, dając mu okazję do zrealizowania rzeczy niemożliwych w życiu codziennym.

Zabawka zabawce nierówna

Wiedząc to dorośli powinni zadbać o to, aby stworzyć maluchom przestrzeń do nieskrępowanej zabawy. Ogromną rolę odgrywają właściwie dobrane zabawki. W zależności od wieku dobra zabawka rozwija te zdolności, które na danym etapie rozwoju są najważniejsze. Dzisiejszy rynek oferuje bardzo szeroką gamę różnorodnych zabawek. Można w nim znaleźć mnóstwo takich, które stymulują, zachęcają do tworzenia, inspirują, rozwijają i drugie tyle niespełniających tych kryteriów. Warto więc poświęcić czas i energię, aby wybrać takie, które będą służyć maluchom na początkowym etapie ich edukacji.

Zabawki edukacyjne możemy podzielić na kilka głównych kategorii produktów. Najbardziej popularne z nich to różnego typu klocki, układanki i puzzle. Kolejne to różnego typu zabawki drewniane czy plastikowe tj. przeplatanki, piramidki czy sortery, a także zabawki muzyczne. Odrębną kategorię zabawek edukacyjnych tworzą tzw. zabawki sensoryczne, które współcześnie należą do grupy najsilniej polecanych przez pedagogów zabawek dedykowanych dla najmłodszych dzieci. Dla dzieci nieco starszych (w wieku przedszkolnym) polecane są zabawki edukacyjne pozwalające pracować nad poziomem ich koncentracji, budujące ich wytrwałość i cierpliwość, a także ich zdolności manualne.

Po co dziecku zabawa?
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zabawa jest aż tak ważna. Wiadomo, że dziecko w trakcie zabawy wchodzi w różne role. Te dodatkowe funkcje to dla mnie nowość.

  2. Zabawa niby coś tak normalnego u dziecka ,a ma ogromne znaczenie w rozwoju umysłu i ogólnie całego organizmu.Warto zadbać aby zabawa dla dziecka była czymś naturalnym i była swobodna ,dzięki temu zabawa będzie spełniała swe zadanie w rozwoju małego człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code