Maluch plus, czyli żłobki i przedszkola na uczelniach

1

Studenci z NZS Uniwersytetu Warszawskiego pewnie się nawet nie spodziewali, jak szybko będzie realizowany ich program „Żłobki na Uczelnie”. W październiku 2014 r. wystąpili z tą inicjatywą, a w marcu 2015 r. w konkursie „MALUCH na uczelni” została już zamknięta lista zgłoszeń.

zlobki i przedszkola Andrey Kuzmin – Fotolia.com

Otwarty konkurs „MALUCH – edycja 2015”, ogłoszony został przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH”. Jednym z modułów konkursu był „MALUCH na uczelni”, przewidziany dla uczelni i współpracujących z nimi podmiotów i zakładający utworzenie w 2015 r. nowych miejsc w instytucjach opieki oraz zapewnienie funkcjonowania nowych i już istniejących miejsc opieki nad dziećmi studentów, doktorantów oraz osób zatrudnionych przez uczelnię lub wykonujących zadania na rzecz uczelni na podstawie umów cywilno-prawnych.

Na moduł „MALUCH na uczelni” wpłynęło ponad 60 wniosków konkursowych, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wyniki ogłoszono 24 kwietnia.Jak podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, na 43 uczelniach publicznych i niepublicznych powstanie ponad 1,4 tys. miejsc opieki dla najmłodszych, a ponad 1,3 tys. już istniejących zostanie dofinansowanych. Na ten cel Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy w sumie ponad 9,2 mln zł. Dotychczas – jak szacuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – tylko kilkanaście uczelni w Polsce zapewniało opiekę nad dziećmi. Przyuczelniane żłobki często były do dyspozycji jedynie pracowników, a nie studentów. Uczelnie w konkursie „MALUCH na uczelni” starały się więc o dofinansowanie z przeznaczeniem na utworzenie nowych miejsc opieki lub utrzymanie już istniejących. Wsparcie z tego programu może pokryć 80 proc. kosztów funkcjonowania działających już żłobków, klubów dziecięcych lub dziennych opiekunów (nie więcej niż 400 zł na jedno dziecko) oraz 80 proc. kosztów utworzenia nowego miejsca opieki (nie więcej niż 5 tys. zł na jedno miejsce).

Najwięcej wniosków nadeszło z województw śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Wiele uczelni nie zgłosiło się teraz, ale wystąpią w przyszłości. Tak właśnie informuje MNiSW, podając, że wiele szkół zapowiada, iż przygotuje odpowiednie zaplecze i weźmie udział w kolejnej edycji konkursu.

Nie zawsze uczelnia wyższa będzie zainteresowana stworzeniem miejsc opieki dla najmłodszych – dzieci studentów, doktorantów i pracowników uczelni. Z pomocą mogą przyjść tzw. podmioty współpracujące, mające zawartą z uczelnią umowę w sprawie prowadzenia instytucji opieki nad dziećmi studentów, doktorantów oraz osób zatrudnionych przez uczelnię lub wykonujących zadania na rzecz uczelni na podstawie umów cywilno-prawnych. Warto więc sprawdzić, jakie uczelnie wyższe funkcjonują w okolicy i które z nich są zainteresowane prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego.

Maluch plus, czyli żłobki i przedszkola na uczelniach
5 (100%) Głosy: 11

1 KOMENTARZ

  1. Żłobek blisko miejsca pracy lub nauki rodziców to bardzo cenny dodatek. Rodzice nie marnują czasu na dojazdy tylko zostawiają dziecko w miejscu, które jest blisko, które znają. Uważam, że to świetny pomysł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code