Zwierzęta w przedszkolu

2

Dzieci są zafascynowane zwierzętami, zwłaszcza tymi, które są dla nich nieznane. Dlatego warto zorganizować w placówce kącik zoologiczny lub zaprosić weterynarza, który pokaże maluchom ciekawy świat fauny.

Zwierzęta i dziecko to dobre połączenie. Zdaniem psychologów posiadanie psa lub chomika uczy malca odpowiedzialności i empatii. Dlatego warto, by zwierzaki na stałe zagościły w naszej placówce. Możliwości jest kilka. Nie każde dziecko ma w domu kontakt z psami czy kotami. A maluchy żyjące w miastach, często w ogóle nie mają pojęcia, jak wyglądają kury czy krowy, o których słyszą tylko w kontekście pożywienia. Aby nasze dzieci nie wyrosły na zoologicznych ignorantów, warto zaznajomić je ze zwierzętami zarówno tymi, mieszkającymi w naszych domach, jak i tymi, które mogą spotkać na wsiach czy w lasach. To wiedza ogólna, którą w stopniu podstawowym powinno przyswoić każde dziecko.

fot. Fotolia.com Zwierzęta w przedszkolu
fot. Fotolia.com

Same zalety

Kontakt ze zwierzętami uczy naszych podopiecznych prawidłowych postaw w odniesieniu do żywych stworzeń. Zdaniem mgr inż. nauk o zwierzętach oraz pedagoga szkolnego Katarzyna Kotkiewicz z firmy „Zwierzęta dzieciom”, uczy też pokonywać strach przed kontaktem ze zwierzęciem. Im młodsze, tym mniej się boją i są bardziej ciekawe.

Jeśli zajęcia są organizowane w odpowiedzialny sposób, uwrażliwiają dzieci i mogą stać się początkiem pięknej przygody, gdyż rozbudzają w maluchach pragnienie obcowania z naturą, wyrywają ze sztucznych warunków, jakie stwarza współczesna cywilizacja – mówi Agnieszka Plutowska, która na co dzień również organizuje w przedszkolach warsztaty na temat zwierząt.

Warsztaty o zwierzakach

Doskonałym sposobem na zapoznanie dzieci ze zwierzętami są warsztaty, organizowane w przedszkolach i żłobkach. W internecie znaleźć można wiele firm, które prowadzą takie zajęcia. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów, np. zoologów czy weterynarzy, którzy opowiadają dzieciom o zwierzętach nie tylko tych, które znają, jak psy i koty, ale również o tych, z którymi nie mają kontaktu – egzotycznymi i domowymi, które dla dzieci miejskich są nie mniej „egzotyczne”. Takie spotkania edukują i poszerzają wiedzę dzieci na temat świata zwierząt w sposób łatwy do zapamiętania, bo połączony z osobistym doświadczeniem.

Przyjeżdżamy z naszymi zwierzątkami do szkoły czy przedszkola, mamy ich około 60 gatunków. Zajęcia opierają się na spotkaniu i zabawie ze zwierzęciem, w czasie których staram się przybliżyć dzieciom świat danej grupy zwierząt – np. gadów – opowiada Katarzyna Kotkiewicz. – Informacje przekazujemy w formie ciekawostek, nie jest to twarda książkowa wiedza. Dodatkowo zapewniamy możliwość pogłaskania, dotknięcia zwierzaka. Tego nie doświadczą np. w ogrodzie zoologicznym, gdzie mogą tylko popatrzeć na zwierzęta.

Zanim na naszych zajęciach pojawi się zwierzę, przygotowujemy dzieci do tego niecodziennego spotkania poprzez fabułę związaną z tematyką zajęć – opowiada Agnieszka Plutowska z Zagrody Powroty, która organizuje warsztaty dla dzieci.

Podczas naszych warsztatów zwierzęta są nie tyle pieszczochami, co elementem treści edukacyjnych. Na pierwszy plan wysuwamy ich wartość użytkową, np. w przypadku zajęć z kozą, pokazujemy, że jest ona nie tylko psotnicą z bajek, ale zwierzęciem, które daje nam mleko, podczas zajęć z owcą dzieci przędą wełnę na kołowrotku. Tak naprawdę poprzez skupienie się na wartości użytkowej zwierząt odwracamy nadmierną uwagę dzieci od samego zwierzaka, na którego widok rzeczywiści zawsze rozbrzmiewa pełne radości „woooow”, a często i brawa. Zajęcia ze zwierzętami mają ogromne walory edukacyjne także dla dzieci niepełnosprawnych. Zagroda Powroty, organizuje często warsztaty w grupach integracyjnych.

Dzieciom, do których najbardziej przemawia dotyk, pozwalamy na bardziej osobisty kontakt ze zwierzęciem – tłumaczy Agnieszka Plutowska. – Prowadzimy wtedy zajęcia w ograniczonych liczebnie grupach, z doświadczenia wiemy, że im więcej dzieci, tym trudniej zapanować nad emocjami.

fot. Fotolia.com Zwierzęta w przedszkolu
fot. Fotolia.com

Kącik zoologiczny

W wielu placówkach spotkać można rybki, chomiki, żółwie lub ptaki – papugi czy kanarki. Klatki lub akwaria znajdują się w salach lub na korytarzach w specjalnych „kącikach” zoologicznych. Opiekunami zwierzątek, czyli osobami, które karmią i zmieniają wodę są dzieci, które oczywiście robią to pod bacznym okiem wychowawców. Przedszkolny żółw czy chomik uczy malca, że żywe stworzenie, jakim jest każde zwierzę, potrzebuje naszej opieki, troski i szacunku. Uczy odpowiedzialności i empatii. Posiadanie zwierzaka to również nauka o jego zwyczajach i upodobaniach – maluchy dowiadują się, czym żywi się dane zwierzę, jakie warunki są mu niezbędne do życia i rozwoju, czego potrzebuje do zabawy. Dziecko zajmujące się pupilem dowiaduje się też, że trzeba być ostrożnym w kontaktach ze zwierzętami, które w obronie własnej mogą zrobić człowiekowi krzywdę.

Zwierzęta w przedszkolu
4.5 (90%) Głosy: 12

2 KOMENTARZE

  1. Faktycznie, dzieci powinny mieć kontakt ze zwierzętami. Ale też coraz częściej dzieci mają różne alergie, więc nie mogą mieć kontaktu ze zwierzętami. Myślę więc, że zapraszanie zwierząt i poinformowanie o tym rodziców to dobry pomysł, ale kącik ze zwierzętami już niekoniecznie.

  2. Dzieci w większości bardzo lubią zwierzęta i warto je zapoznawać ze zwierzętami i dawać dzieciom więcej wiedzy odnośnie zwierząt.Dobrym pomysłem są warsztaty o zwierzakach,które warto zorganizować dla dzieci,dobrym sposobem aby dzieci oswajać ze zwierzętami i uczyć je jak się nimi opiekować jest kącik zoologiczny w przedszkolu,a opiekowanie się tymi zwierzętami powierza się dzieciom bod opieką opiekunów.Taki kontakt ze zwierzętami ,to same plusy dla rozwoju dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code