Często, z różnych przyczyn – takich jak nawał pokarmu lub powrót matki do pracy – kobieta zmuszona jest do dodatkowego odciągania pokarmu laktatorem i mrożenia pokarmu, który może być później wykorzystany gdy niemowlę znajduje się pod opieką innego dorosłego.
Do mrożenia i podgrzewania mleka matki należy podejść rozważnie i pogłębić swoją wiedzę na ten temat, ponieważ są to procesy, które wykonane nieodpowiednio narażą mleko na utratę wartości i zawartego w mleku tłuszczu, co może mocno zmniejszyć kaloryczność pokarmu, pozostawiając dziecko nienajedzone, pomimo tego, że zjadł przecież taką ilość mleka jaka powinna mu wystarczyć.
Niemowlę może zacząć mieć problemy z przybieraniem na wadze, a rodzicom wtedy ciężko namierzyć przyczynę.
W związku z tym warto jest się zaopatrzyć w dobry podgrzewacz, odpowiednie butelki i niezbędną wiedzę, które pomogą przejść ten proces bezpiecznie, nie pozbawiając mleka (a przy tym dziecka) wielu wartości odżywczych.
W pierwszych latach życia dziecka odżywianie jest podstawą dobrego rozwoju organizmu, a pierwszy rok jest etapem, kiedy dziecko rośnie najszybciej i potrzebuje do tego zdrowych posiłków.
W początkowych miesiącach życia (do pół roku) podstawowym i jedynym pokarmem jest mleko matki – warto zadbać, aby posiłki te były pełnowartościowe i dostarczały niemowlęciu wszystkich potrzebnych wartości.
Przechowywanie mleka matki
Jeśli mama ma pewność, że odciągnięty pokarm zużyje w ciągu kilku następnych dni, nie musi go mrozić. Wystarczy schować go do lodówki. W temperaturze 2°C-4°C świeżo odciągnięte mleko matki może stać do sześciu dni. Należy pamiętać, aby oznaczyć butelkę datą, kiedy było odstawione lub datą, do kiedy może stać w lodówce.
Odciągniętego pokarmu nie powinno się w ogóle przechowywać w temperaturze pokojowej – bakterie, które wchłaniają wartości odżywcze w świeżym mleku, w ciągu dwudziestu minut podwajają swoja liczebność.
Zabijają także jego wartości immunologiczne, które wytwarzane są w pokarmie po to, aby wzmocnić układ odpornościowy u dziecka. Dodatkowo może dojść do uszkodzenia komórek pokarmu i zepsucia, co z kolei może skutkować zatruciem niemowlęcia i problemami żołądkowymi.
Jeżeli niemowlak nie dopił mleka, pozostałą zawartość butelki można zaproponować mu maksymalnie do trzydziestu minut – w innym przypadku mleko należy wylać. Resztek mleka nie wolno „zlewać” ze sobą, chłodzić lub zamrażać i podawać jako posiłek po kilku dniach.
Uwagę należy zwrócić również na przechowywanie mleka w zamrażalce. Prawidłowo schłodzony i zabezpieczony pokarm można mrozić nawet do sześciu miesięcy.
Z mlekiem przez ten okres czasu nic złego się nie stanie, ale warto pamiętać o tym, że z biegiem czasu mleko, który produkuje mama zwyczajnie się zmienia, dostosowując swój skład i kaloryczność do potrzeb dziecka. Oznacza to, że pokarm ściągnięty w momencie, gdy niemowlę miało dwa miesiące nie koniecznie zaspokoi potrzeby ośmiomiesięcznego dziecka.
Chłodzenie mleka matki
Świeży pokarm, który nie zostanie zużyty od razu po odciągnięciu, należy jak najszybciej schłodzić i schować do lodówki lub zamrażalnika. Warto w tym celu zaopatrzyć się w butelkę o specyficznym kształcie, który umożliwia rozłożenie się pokarmu w cienkich warstwach, ułatwiając szybkie chłodzenie pokarmu, bez ryzyka utraty jego cennych wartości.
Wygodne podgrzewanie mleka matki
Ten sam rodzaj butelek, o których jest mowa wyżej, ułatwia nie tylko chłodzenie, ale również podgrzewanie mleka matki. Dzięki rozprowadzeniu pokarmu w cienkich warstwach można go podgrzać szybko i równomiernie.
Odciągnięty pokarm matki powinien być podgrzewany w temperaturze nie przekraczającej 40°C. Jeżeli temperatura ta zostanie przekroczona istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że znaczna część wartości zostanie utracona, a pokarm podany dziecku będzie mało odżywczy i mało kaloryczny.
Jeśli rodzic nie ma wiedzy o tym, co dzieje się z mlekiem w wysokiej temperaturze i powtarza swoje działania za każdym razem, może narazić nieświadomie swoje niemowlę na problemy zdrowotne.
Dzięki prawidłowemu podgrzaniu pokarmu rodzic lub opiekun, może być spokojny, że mleko, które było przechowywane w zamrażalniku, ma takie same wartości jak to, które niemowlak wypija bezpośrednio z piersi.
Podgrzewacz do mleka
Oprócz odpowiednich butelek, ułatwiających schładzanie i podgrzewanie pokarmu, warto wyposażyć się w dobry podgrzewacz do mleka.
Nowoczesne sprzęty pozwalają ustawić dokładną temperaturę, w jakiej należy podgrzewać posiłek, dzięki czemu rodzic lub opiekun przygotowujący mleko dla podopiecznego będą mieli pewność, że pokarm nie został przegrzany i z pewnością zachował wszystkie wartości niezbędne dla rozwoju dziecka.
Warto się upewnić, że podgrzewacz ma również funkcję sterylizatora – wtedy po nakarmieniu niemowlaka butelka z łatwością zostanie wyparzona i pozbawiona wszelkich bakterii, dzięki czemu będzie można szybko użyć jej do odciągnięcia kolejnej porcji pokarmu.