Klimatyzacja przyjazna dzieciom

2

Klimatyzacja pomaga czy szkodzi? Oto jest pytanie. Podpowiadamy, jakie urządzenia zainstalować w naszych placówkach, aby było jak najzdrowiej dla naszych podopiecznych.

Przy wyborze systemu klimatyzacyjnego najważniejsza jest obecnie funkcjonalność i dbanie o środowisko oraz o zdrowie naszych pociech przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Takim najbardziej powszechnym, ergonomicznym i ekonomicznym, nowoczesnym typem klimatyzatorów są klimatyzatory typu split. Pracują jako pompy ciepła, czyli są to urządzenia chłodzące lub grzejące, w zależności od wyboru trybu pracy. I podczas wyboru typu klimatyzatora adekwatnego dla naszego pomieszczenia, musimy podjąć decyzję, czy ma on nam służyć jedynie do schładzania, czy również do podgrzewania powietrza. Na rynku dostępne są bowiem klimatyzatory, które przy niższych temperaturach ogrzewają pomieszczenie lub stanowią uzupełnienie innego źródła ciepła.

Klimatyzacja przyjazna dzieciom
fot. Fotolia.com

CO TO TAKIEGO SPLIT

Split z angielskiego oznacza „rozdzielać”. Klimatyzatory tego typu są szczególnie zalecane do większych placówek. Klimatyzatory typu split nadają się do obsługi jednego, dwóch, trzech, czasem czterech pomieszczeń lub jednego pomieszczenia o większych rozmiarach.

MULTISPLIT NIE DLA KAŻDEGO

Jest to takie rozwiązanie, które umożliwia stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzującego dla kilku pomieszczeń jednocześnie. Jedna jednostka zewnętrzna podłączona jest do kilku jednostek wewnętrznych. Jest to ten rodzaj instalacji, na który warto się zdecydować już podczas projektowania naszej placówki lub na etapie jej budowy. Czym wyróżnia się ten system? Otóż w tym wypadku stosuje się klimatyzatory kanałowe. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane jest specjalnymi kanałami, zakończonymi anemostatami na ścianie, w podłodze lub suficie.

KORZYŚCI Z ZAMONTOWANIA KLIMATYZATORÓW SPLIT

Klimatyzacja i ogrzewanie to doskonały sposób na poprawę komfortu funkcjonowania naszej kadry oraz podopiecznych podczas chłodnych lub upalnych dni. Klimatyzatory potrafią nie tylko ogrzać czy ochłodzić powietrze, ale również usunąć z niego nadmiar nieprzyjemnej wilgoci. Jeśli przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu ma korzystnie wpływać na nasze samopoczucie – nie możemy czuć ruchów powietrza. Dlatego, decydując się na wybór klimatyzatora split, sprawdźmy prędkość przepływu powietrza (im większa, tym lepiej) oraz możliwość regulacji kierunku wypływu powietrza w typach klimatyzatorów split, w których jest to możliwe.

Klimatyzatory split sprawdzają się świetnie w naszym polskim klimacie. Pozwalają na w miarę tanie schłodzenie (lub ogrzanie) całego pomieszczenia lub budynku. Pozwalają uniknąć ryzyka zamarznięcia rur łączących powietrzną pompę ciepła z instalacja wewnętrzną. Zaletą tego typu układów klimatyzacji jest również prosta instalacja. Jeżeli nie wystąpi jakaś niestandardowa sytuacja, to typowy montaż klimatyzatora split zajmie nie więcej niż jeden dzień.

Na koniec pamiętajmy – instalację systemów typu split warto powierzyć fachowcom – autoryzowanej firmie instalacyjnej. Specjaliści wybiorą odpowiednie miejsce montażu systemu, aby jego praca nie była uciążliwa dla naszych pracowników. Oni wiedzą, że jednostka zewnętrzna musi być zainstalowana w miejscu wygodnym do montażu i serwisu, a także nienasłonecznionym, aby wykorzystywane było nienagrzane powietrze. Musi być także zabezpieczona przed śniegiem czy silnym wiatrem. A my z kolei powinniśmy wiedzieć, że jeżeli chcemy, aby klimatyzacja była skuteczna, zamknijmy szczelnie zarówno okna, jak i drzwi.

WAŻNE:
Pamiętajmy o bardzo ważnej kwestii, mianowicie klimatyzator sterowany pilotem musi być zainstalowany w odległości przynajmniej 1 metra od odbiorników, takich jak radio czy telewizor, jak również w podobnej odległości od urządzeń grzewczych i zasilanych łatwopalnym gazem. Urządzenia nie naruszają designu naszej placówki, ponieważ zazwyczaj spotyka się je w kolorze białym, ale mogą być też wykończone przyciemnianym lustrem lub chromem. Dostępne są również w kolorach metalicznych np. szarym czy niebieskim, a także w wykończeniu drewnopodobnym. Te ostatnie to najnowszy trend, który staje się coraz bardziej popularny. Koszt: od tysiąca do kilu tysięcy zł od urządzenia.
Klimatyzacja przyjazna dzieciom
Oceń artykuł

2 KOMENTARZE

  1. na ogół to sądzi się, że klimatyzacja szkodzi ludziom, a dzieciom tym bardziej. klimatyzacja szkodzi, kiedy jest nieumiejętnie użytkowana i dodatkowo nieczyszczona przez serwis. zamiast poprawiać komfort życia to może powodować choroby. klimatyzatory są przyjazne dzieciom przy umiejętnych użytkowaniu i konserwacji urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code