Dobry klimat – klimatyzacja w żłobku i przedszkolu

3

Czy klimatyzacja sprawdzi się również w przedszkolu lub żłobku? Jak najbardziej. Jednak aby prawidłowo użytkować klimatyzator w tego rodzaju placówkach, należy znać potrzeby dzieci oraz ustalić, jakie warunki będą dla nich komfortowe.

Dobry klimat - klimatyzacja w żłobku i przedszkolu Fot: Panasonic Fot: Panasonic

Inwestorów nie trzeba już przekonywać o zasadności założenia klimatyzacji – szczególnie w przypadku obiektów typu przedszkola i żłobki. Między bajki powinniśmy włożyć stereotypy o szkodliwości systemu. Poddawany regularnym przeglądom, okresowej konserwacji i czyszczeniu układ klimatyzacyjny uzdatni powietrze we wnętrzu, zadba o odpowiedni poziom wilgotności i stworzy optymalny dla najmłodszych mikroklimat.

Czy klimatyzacja jest bezpieczna?

Dobry klimat - klimatyzacja w żłobku i przedszkolu Fot: Daikin Fot: Daikin

Rodzice często obawiają się, że przebywanie dzieci w klimatyzowanym pomieszczeniu może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Lekarze jednak przekonują: klimatyzacja będzie bezpieczna nawet dla małych alergików, o ile nie zapomnimy o jej regularnej konserwacji oraz okresowych przeglądach.
– Konserwacja nie tylko pozwoli uniknąć awarii urządzenia, ale przede wszystkim jest istotna ze względu na jakość powietrza – tłumaczy Anna Adamiak, Technical & Service Assistant w firmie Panasonic. – Dzięki regularnemu czyszczeniu filtrów – przynajmniej dwa razy w roku – można w dużym stopniu wyeliminować z powietrza szkodliwe bakterie i wirusy – kontynuuje.
Niezwykle istotne jest, aby nie doprowadzić do zanieczyszczenia instalacji klimatyzacyjnej, zamiast interweniować, kiedy układ już wymaga czyszczenia – szczególnie w przypadku systemu dostarczającego świeże powietrze do pomieszczeń, w których przebywają dzieci. Sygnałem, który może świadczyć o zabrudzeniu filtra może być głośniejsza praca urządzenia oraz niedostateczne ogrzewanie bądź chłodzenie. Na dalszym etapie użytkowania zaniedbanego systemu mogłoby dojść do pogorszenia się samopoczucia dzieci czy pogłębienia się alergii – jednak do takiego stanu absolutnie nie należy doprowadzać.

Jak użytkować klimatyzację w miejscu przebywania dzieci?

Pamiętajmy, aby dostosować parametry dotyczące temperatury i jakości powietrza do potrzeb maluchów – uzależnionych od ich wieku. Niemowlaki oraz starsze dzieci najlepiej czują się w temperaturze ok. 20-22°C. Poza tym pod uwagę bierzmy rytm dnia najmłodszych.
– Temperaturę we wnętrzu należy dostosować m.in. do aktywności dzieci – delikatnie zwiększamy ją podczas leżakowania i zmniejszamy podczas zabaw ruchowych – podpowiada Anna Adamiak z firmy Panasonic. – Warto również zadbać o to, by dzieci wchodząc lub wychodząc z budynku nie doświadczały zbyt dużej różnicy temperatur. Kolejną kwestią jest dobór właściwej wilgotności powietrza, gdyż jego nadmierne wysuszenie może prowadzić do chorób gardła czy przesuszenia skóry.
Dlatego też różnica temperatury powietrza we wnętrzu i na zewnątrz, np. na placu zabaw, nie powinna przekroczyć około 10°C (niektórzy lekarze mówią nawet o maksymalnie 6°C różnicy) – dla dzieci nagłe i drastyczne zmiany temperatury mogą być bardzo niebezpieczne. Z kolei wilgotność powietrza należy utrzymywać na poziomie 40-70 proc. Zbyt wysoka sprzyja mnożeniu się bakterii, zbyt niska – wpływa drażniąco na śluzówkę. Poza tym, projektując klimatyzację typu split lub wybierając położenie urządzenia przenośnego, należy pamiętać, aby strumienia powietrza nie kierować bezpośrednio na miejsca częstego przebywania dzieci lub przeznaczone na leżakowanie.

Czyste powietrze

Wbrew obiegowym opiniom klimatyzatory są całkowicie bezpieczne nawet w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Co więcej, mogą uzdatnić powietrze i oczyścić je z zanieczyszczeń. Zadba o to system kilku filtrów. Wstępny, elektrostatyczny zatrzyma na sobie pyłki roślin i drzew oraz kurz, z kolei wkład z katalizatorem wyeliminuje przykre zapachy z otoczenia. Interesującą nowinką są klimatyzatory wyposażone w tzw. nano-systemy, usuwające szkodliwe bakterie nie tylko z powietrza, ale również pokrywające powierzchnie.

Cicho sza…

W przedszkolach i żłobkach liczy się również akustyczność systemu oraz urządzeń. Specjalna konstrukcja łopatek wentylatora sprawia, że klimatyzator pracuje bardzo cicho, nie zakłócając czasu drzemki. Jeśli zależy nam na wyjątkowo cichym układzie, zdecydujmy się na model z funkcją cichej pracy, którą ustawimy w dowolnym momencie. Zmniejszeniu akustyczności służy m.in. zastąpienie standardowych sprężarek rotacyjnych sprężarkami dwurotacyjnymi, nie wpadającymi tak łatwo w wibracje.
Oczywiście, w przypadku placówek dla dzieci zwracamy uwagę także na estetykę urządzeń. Świetnie, jeśli poszczególne sprzęty zainstalowane w pomieszczeniu komponują się z charakterem wnętrza. Na rynku dostępne są modele z dekoracyjnymi, wymiennymi panelami, które z łatwością dostosujemy do wystroju, ozdabiając je np. rysunkiem przedszkolaka.

WAŻNE!

Klimatyzacja będzie bezpieczna nawet dla małych alergików, o ile nie zapomnimy o jej regularnej konserwacji oraz okresowych przeglądach.

Projektując klimatyzację, należy pamiętać, aby strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na miejsca częstego przebywania dzieci lub przeznaczone na leżakowanie.

Dobry klimat – klimatyzacja w żłobku i przedszkolu
4.7 (93.33%) Głosy: 15

3 KOMENTARZE

  1. Klimatyzacja jest bezpieczna nawet dla dzieci ale musi być odpowiednio używana i serwisowany. To wynalazek który ułatwia nam życie zwłaszcza w upały.

  2. Klimatyzacja jest bezpieczna nawet dla dzieci ale musi być odpowiednio używana i serwisowany. To wynalazek który ułatwia nam życie zwłaszcza w upały.

  3. Wszystko robione z głową przyczyni się do poprawy jakości życia dzieci i warto o tym pamiętać także jeśli chodzi o klimatyzację.Klimatyzacja jeśli jest dobrze użytkowana będzie dobrodziejstwem dla małych dzieci,a i dorosłym przyjemniej będzie się pracowało z dziećmi w klimatyzowanym pomieszczeniu w upalne lato.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code