Czysta łazienka w placówkach opieki nad dziećmi

2

Bakterie i zarazki uwielbiają wilgotne pomieszczenia, dlatego tak ważne jest, aby łazienka była zawsze czysta. Ma to szczególne znaczenie, kiedy opiekujemy się niemowlętami. Na co zwrócić uwagę, co jest najważniejsze i gdzie gromadzi się najwięcej zarazków?

Łazienka to jedno z tych miejsc, w których bakterie mają idealne warunki do rozmnażania. Najczęściej spotkać możemy w niej pałeczki okrężnicy Escherichia coli. Mogą znaleźć się w toalecie. Pleśń z kolei uwielbia gnieździć się w miejscach, gdzie jest wilgotno, stąd tak istotne jest utrzymywanie porządku w łazience.
Podstawą jest dokładne mycie wszystkich miejsc, także tych, które na co dzień nie są dostępne. Mowa tu o wszelkich zakamarkach i kątach, w których stoi np. kosz z bielizną. Po gorącej kąpieli, parująca woda może osiąść również w tym miejscu.

fot. Fotolia.com Czysta łazienka w placówkach opieki nad dziećmi
fot. Fotolia.com

Maluch w łazience

Czystość w łazience ma niewątpliwe znaczenie dla naszego dziecka. Wszystkie miski, wanienki muszą być zawsze czyste i przygotowane dla naszego malucha. Warto w łazience wygospodarować miejsce na przewijak oraz miejsce na akcesoria do kąpieli. Rzeczy te powinny być dostępne w zasięgu ręki. Dziecko należy myć preparatami bardzo delikatnymi, przeznaczonymi specjalnie dla dzieci, które powinny składać się z substancji naturalnych. Warto zatem uważnie czytać etykiety. Kolejnym ważnym elementem jest, żeby w zasięgu dziecka nie stały żadne przedmioty, które może chwycić rączkami i zrobić sobie krzywdę. Niezwykle istotne jest także dbanie o czystość w łazience. Zaparowane po kąpieli szyby i lustra należy od razu wytrzeć. Jeśli jesteśmy w fazie projektowania łazienki warto wybierać elementy, które łatwo się czyści oraz na których osadza się mniej kamienia. Gdy maluch zaczyna raczkować czy chodzić, warto pamiętać, by środki czystości schowane były w trudno dostępnym miejscu – komentuje położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska, założycielka projektu edukacyjnego „Zapytaj położną”, współpracująca z marką Dettol.

fot. Fotolia.com Czysta łazienka w placówkach opieki nad dziećmi2
fot. Fotolia.com

Szczegół ma znaczenie

Obok zakamarków łazienki, czekają nas także miejsca, które na pierwszy rzut wcale nie wyglądają na brudne. Tak jest np. z kranami, słuchawką prysznica czy… klamką, która potrafi zgromadzić całkiem pokaźną ilość bakterii i zarazków zebranych przez nas z innych, dotykanych przez nas miejsc. Zdecydowanym królem zarazków jest przycisk spłuczki, stąd nie powinniśmy o nic zapominać podczas sprzątania. Po zakończonych pracach, warto umyć ręce skutecznym mydłem antybakteryjnym, które zabija 99,9% zarazków, w tym bakterie E. Coli i Salmonelli oraz wirusy grypy.

JAK SKUTECZNIE UMYĆ ŁAZIENKĘ?
1. Do mycia kamienia i zacieków idealnie nadaje się pumeks. Nie trzeba obawiać się zarysowań na ceramice, bo pumeks jest bardziej miękki.
2. Czyszczenie fug i płytek można ułatwić, wykorzystując skórkę cytryny. Wyczyszczone w ten sposób powierzchnie warto przetrzeć wilgotną szmatką.
3. Wannę oraz brodzik można umyć za pomocą roztworu wody i octu. Także i w tym przypadku kamień usunie pumeks.
4. Niezwykle ważne jest możliwie częste wymienianie zasłonek prysznicowych oraz dokładne czyszczenie drzwi od prysznica. Te miejsca są idealnymi dla mnożenia się bakterii.
5. Należy pamiętać o dywanikach i chodniczkach, które powinny być prane nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Oczywiście w przypadku zabrudzeń należy wyczyścić je jak najszybciej.
Czysta łazienka w placówkach opieki nad dziećmi
Oceń artykuł

2 KOMENTARZE

  1. Zdrowie dzieciaków przyczynia się do ich ogólnego dobrego samopoczucia i należy bezsprzecznie czystość wziąć za priorytet w pomieszczeniach gdzie przebywają dzieci.Do sprzątania warto się dokładnie przyłożyć stosując tylko takie środki i metody ,które będą bezpieczne dla dzieciaków oraz opiekunów.Wszystkie pomieszczenia bez wyjątku należy dokładnie czyścić i dezynfekować aby pozbyć się groźnych bakterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code