Współpraca z rodzicami przedszkolaków

2

Warto zbudować w rodzicach przekonanie, że placówka jest przyjazna i dostosowana do potrzeb rozwojowych dziecka. W tym celu trzeba ich mądrze zaangażować w całoroczne działania, takie jak festyn rodzinny, warsztaty plastyczne czy przedszkolna wigilia.

Istotnym obszarem działalności przedszkola jest współpraca z rodzicami. Od dwóch stron zależy, jak będzie ona przebiegać. Jeśli zaproszony do współpracy rodzic czuje, że jego oczekiwania, potrzeby, sugestie są brane po uwagę, chętnie nawiąże kontakt i zaangażuje się w działania placówki. Oczywiście zbudowanie pozytywnych relacji między rodzicami a przedszkolem czy żłobkiem wymaga od obu stron dobrej woli, szacunku, otwartości. Współpraca oparta na tych wartościach z pewnością przyniesie wiele korzyści. Jakie podjąć kroki, aby włączyć rodziców w życie przedszkola?

fot. 123RF.com Współpraca z rodzicami przedszkolaków
fot. 123RF.com

Festyn rodzinny na sportowo

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – pod tym hasłem można zorganizować przedszkolny piknik na sportowo (na dworze, jeśli pogoda nam sprzyja lub na sali gimnastycznej). Należy najpierw samemu opracować plan działań, następnie spotkać się z przedstawicielami rodziców i omówić organizację przedsięwzięcia. O piknikowych planach warto wcześniej poinformować wszystkich rodziców, zapraszając ich do aktywnego udziału. Może jakiś tata zawodowo zajmujący się sportem poprowadzi warsztaty biegowe dla najmłodszych, a mama wesprze kawiarenkę piknikową pysznymi zdrowymi wypiekami? Z pewnością znajdą się rodzice chętni do pomocy w dekorowaniu placu zabawy kolorowymi balonami. Ważne, aby czuli się oni zaproszeni do współpracy, a nie przymuszeni. Piknikowi przebiegającemu w przyjaznej atmosferze może towarzyszyć duch zdrowej rywalizacji. Przeciąganie liny, rzucanie piłką do celu, rodzinny tor przeszkód to zabawy wzbudzające zdrowe i pozytywne emocje. Piknik będzie udany, jeśli aktywnie weźmie w nim udział większość przybyłych gości. Sprawdzonym sposobem na zaangażowanie rodzin jest przygotowanie kart z wypisanymi konkurencjami. Każdy uczestnik, który wziął udział w danej konkurencji, otrzymuje na karcie pieczątkę. Jeśli rodzina zbierze odpowiednią ilość pieczątek, dostaje symboliczną nagrodę. Tak zorganizowany piknik daje możliwość bliższego poznania przedszkola, jego specyfiki, atmosfery i pracowników.

Świąteczne kiermasze, rękodzieła

To świetna propozycja nawiązania współpracy z osobami, które czerpią przyjemność z szycia, dziergania i innych artystycznych aktywności. Dlatego warto organizować przedświąteczne warsztaty rękodzieła. Rodzice wraz z dziećmi mogą robić choinki lub aniołki z masy solnej, ozdabiać bombki ze styropianu, ozdabiać świąteczne stroiki. Dzieła rąk najmłodszych i ich opiekunów można później sprzedawać na świątecznym kiermaszu, a uzyskane fundusze przeznaczyć na przedszkolną wspólną wigilię lub jakiś cel charytatywny.

Wspólna wigilia

Przedszkolne przedświąteczne spotkania mają ważny wymiar – pozytywnie nastrajają, wzruszają, zachęcają do budowania bliższych relacji z innymi rodzicami i wychowawcami. Na wigilijnym stole mogą stać tradycyjne potrawy, można też się ograniczyć do słodkości i owoców. Nie tak ważne jest bowiem to co jemy, lecz w jakiej atmosferze. Przy kolędach śpiewanych przez dzieci i choince udekorowanej własnoręcznie zrobionymi w przedszkolu zabawkami każdy poczuje się wyjątkowo. Obecność na takiej wigilii to nie tylko ugoszczenie rodziców. Aktywny udział pozwala rodzicom poczuć się odpowiedzialnymi za to, co się dzieje w przedszkolu, a także ocenić wkład pracy nauczycieli (zwłaszcza kiedy maluszki mają krótki występ przed gośćmi). Jeśli wigilia organizowana jest każdego roku, w rodzicach rozwija się poczucie tworzenie czegoś ważnego – przedszkolnej tradycji.

fot. 123RF.com Współpraca z rodzicami przedszkolaków
fot. 123RF.com

Rodzinne warsztaty

Mogą być plastyczne, muzyczne, ruchowe. Ważny jest pomysł i zaproszenie do wspólnej aktywności. Podczas warsztatów plastycznych można przygotowywać świąteczne lub okolicznościowe kartki. Warsztaty muzyczne nie muszą sprowadzać się tylko do wspólnego śpiewania. Goście mogą samodzielnie zrobić proste instrumenty muzyczne, a potem na nich zagrać. Fletnia Pana wykonana z połączonych i przyciętych plastikowych słomek przypadnie maluszkom do gustu, podobnie jak marakasy zrobione z wypełnionych ryżem puszek po napojach. Taki występ warto nagrać i pod koniec spotkania odtworzyć ku uciesze zgromadzonych gości.

Współpraca z rodzicami przedszkolaków
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. Rodzice powinni mieć zaufanie do przedszkola, a na pewno łatwiej je zdobyć jeśli rodzice doskonale znają placówkę, spędzają tam czas, uczestniczą w różnych okolicznościach. Czasem jednak rodzice mają problem z wyrwaniem się z pracy na czas uroczystości.

  2. Według mnie współpraca z rodzicami jest o wiele trudniejsza niż sama opieka nad dziećmi,ponieważ rodzice w większości są roszczeniowi i tylko stawiają wymagania wobec placówki ,a sami nie chcą angażować się w żadne działania integracyjne w placówkach.Warto za to współpracować z rodzicami chętnymi do wspólnych przedsięwzięć w przedszkolach i trzeba z nimi uzgadniać wspólne działania na rzecz dzieciaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code