Jak zorganizować wycieczkę autokarową w przedszkolu?

0

Jak zorganizować wycieczkę autokarową dla maluchów i o czym pamiętać przy zamawianiu pojazdu?

Przedszkolne wycieczki do teatru czy ZOO to zazwyczaj wycieczki autokarowe. Z takimi maluchami lepiej nie poruszać się komunikacją miejską, nawet z większą liczbą opiekunów. Dzieciom w wieku 3-4 lata trudno zapewnić bezpieczeństwo w autobusie lub tramwaju. Nie możemy liczyć na wolne miejsca ani na to, że dzieci będą się dobrze trzymać poręczy, a pojazdy hamują i szarpią, więc ryzyko, że maluchy się poprzewracają jest dość wysokie. Poza tym w tłumie podróżujących łatwo któreś zgubić, nawet przy ogromnej koncentracji i dobrej woli opiekunów. Dlatego większość placówek na wycieczki wynajmuje autokary lub mniejsze busy – wszystko zależy od liczby dzieci, z którymi chcemy wyjść z przedszkola. Na szczęście firmy przewozowe dysponują obecnie zarówno dużymi autokarami na 40-50 miejsc, jak i 10-20-osobowymi busami. W Internecie znaleźć można wiele firm, które oferują takie usługi. Warto mieć sprawdzoną i zaprzyjaźnioną firmę, która będzie naszym stałym przewoźnikiem, Zanim jednak komuś zaufamy, musimy wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze.

fot. Fotolia.com Jak zorganizować wycieczkę autokarową w przedszkolu
fot. Fotolia.com

Po pierwsze: bezpieczny

Autokar, którym mają jechać nasi podopieczni musi być bezpieczny, czyli sprawny i wyposażony w pasy. Jak to sprawdzić? Bardzo pomocna jest strona internetowa uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl można – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, którym mają jechać nasze dzieci – można sprawdzić, czy autobus posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, badania techniczne, informacje o dacie kolejnego, dane techniczne dotyczące np. liczby miejsc. Dane te pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu można dokonać wstępnej weryfikacji pojazdu i ocenić uczciwości kompetencje przewoźnika.

Kontrola policyjna

To jednak rozwiązanie niepełne, na które możemy sobie pozwolić w przypadku organizowania wycieczek na krótkich trasach, np. w obrębie miasta. W przypadku dalszych wyjazdów, warto zgłosić autokar do kontroli. Kontrole stanu technicznego pojazdu mogą przeprowadzić policjanci i inspektorzy transportu drogowego. Co jest sprawdzane? Kontrolowane są elementy bezpieczeństwa ruchu – oświetlenie, ogumienie, układ kierowniczy, tachograf, układ hamulcowy itd. Sprawdzane są również gaśnice, wyjścia awaryjne, dokumenty kierowcy i przewoźnika. Niezbędna jest również kontrola trzeźwości kierowcy.

W foteliku czy bez?

Polskie prawo mówi, że przewożenie dzieci bez fotelików jest zabronione. To jednak zapis dotyczący przejazdów samochodami osobowymi. Przepisy nie opisują i w żaden sposób nie regulują zasad przewożenia maluchów autokarami. Co więcej, dopiero od 2007 roku autokary bez pasów bezpieczeństwa nie są rejestrowane, co oznacza, że po naszych drogach mogą jeździć pojazdy bez takich pasów. Każdy szanujący się przewoźnik dba jednak, by jego autobusy były wyposażone w pasy, dlatego koniecznie powinniśmy to sprawdzić przed zamówieniem autokaru na wycieczkę. A co z fotelikami? Przewoźnik nie ma obowiązku zapewnienia takiego sprzętu dla dzieci. Czy w takim zabierając maluchy w podróż musimy prosić rodziców o to, by dostarczyli do placówki foteliki samochodowe? Niekoniecznie. Ostatnie zmiany w prawie o ruchu drogowym konsultowane przez Polską Izbę Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji mówią, że dzieci powyżej 3 lat przewożone na odrębnych siedzeniach w autobusie, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a foteliki wtedy w takich autobusach także nie obowiązują. W trosce o bezpieczeństwo naszych podopiecznych, warto jednak poprosić rodziców o to, by w dniu wycieczki zostawili w przedszkolu prywatne foteliki czy podstawki, z których korzystają na co dzień. Ich użycie będzie jednak możliwe jedynie wtedy, gdy zamówiony przez nas autokar będzie wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com
Jak zorganizować wycieczkę autokarową w przedszkolu?
Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code