Boże Narodzenie w żłobku i przedszkolu

3

Nadchodzi grudzień, a z nim oczekiwanie na zbliżające się święta. Dla nauczycieli i opiekunów w żłobkach i przedszkolach to czas, który umożliwia przekazanie i kultywowanie pięknych i mądrych tradycji i polskich obyczajów.

Święta Bożego Narodzenia to okres wyjątkowy, niepowtarzalny, pełen wzruszeń. Czekają na niego zarówno dzieci, jak i dorośli. To wyjątkowy czas bycia razem, to tradycja opleciona zwyczajami i wierzeniami, to czarodziejska pora, kiedy wszystko się może zdarzyć i kiedy spełniają się życzenia. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przeżywają przygotowania do świąt, z zapałem uczestnicząc we wszystkich zaproponowanych im zajęciach i aktywnościach. To czas integracji, radosnych zabaw i wielkiego oczekiwania.

Boże Narodzenie w żłobku i przedszkolu fot. 123RF.com
fot. 123RF.com

Pierwsza gwiazdka tuż, tuż

O świąteczny nastrój warto zadbać już na początku grudnia i wraz z dziećmi przygotować salę i ubrać choinkę. Wspólne tworzenie ozdób choinkowych, łańcuchów i śnieżynek to wspaniała zabawa, w którą angażują się dzieci nawet niechętne zajęciom plastycznym. W całym przedszkolu robi się kolorowo i przytulnie. Maluchy zaczynają odczuwać, że wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, zwłaszcza, że same wkładają wiele wysiłku i pracy w ich przygotowanie.

Warto wierzyć

Święta Bożego Narodzenia to dla maluchów czas oczekiwania na Mikołaja, czas prezentów. Wiara w Świętego dodaje magii świętom, rozwija wyobraźnię, wiarę w dobro, w to, że czasem nawet niemożliwe staje się możliwe. Jest nieodłącznym elementem dzieciństwa. Spotkanie ze świętym Mikołajem w przedszkolu to zawsze wielkie wydarzenie. Dzieci przygotowują się do niego robiąc prace plastyczne, pisząc lub rysując listy. Dlatego warto zorganizować dzieciom taką atrakcję: zebrać od rodziców pieniądze na drobne prezenty lub zakupić je z funduszu placówki oraz przede wszystkim zamówić profesjonalnego Mikołaja lub przebrać kogoś z personelu. Niektóre maluchy pewnie będą się go bały, inne zechcą wdrapać na jego kolana i pociągnąć za brodę, ale wszystkie na pewno będą szczęśliwe z tego spotkania, na które niecierpliwie czekały. Warto zadbać o to, aby spotkanie było autentyczne, pełne radości, aby każde dziecko czuło, że to właśnie do niego przybył święty Mikołaj.

Hej kolęda , kolęda

Pielęgnując polskie tradycje warto pamiętać, aby w czasie przygotowań do świąt w przedszkolu towarzyszyły dzieciom kolędy i pastorałki. Są one nie tylko nieodłącznym elementem wzbogacającym przeżycie tego świątecznego czasu, ale wręcz tworzącym specyficzny klimat i atmosferę. Świat kolęd jest przyjazny, harmonijny. Kolędowanie zbliża dzieci, buduje więź, uczucie bliskości, jest też przejawem poszanowania naszych tradycji: polskich i religijnych. Za pomocą kolęd można nawiązać do wielu zwyczajów, opowiedzieć dzieciom historię Bożego Narodzenia.

Świąteczne przedstawienia

Uroczystością wpisaną w kalendarz przedświąteczny są przygotowywane przez maluchy jasełka. Młodsze grupy mogą zorganizować koncert kolęd, starsze – przedstawienie dla rodziców. Dla dzieci jest to ważne wydarzenie, w które bardzo się angażują. Przygotowując plan jasełek trzeba wziąć pod uwagę specyfikę grupy, aby były one dostosowane do możliwości małych aktorów. Ważne jest, aby wszystkie dzieci mogły wziąć w nich udział. Bywa, że jest to trudne przedsięwzięcie, ale warto dołożyć starań, gdyż zaangażowanie i radość dzieci jest za to wielką nagrodą. Po przedstawieniu można zorganizować wspólną wigilię z rodzicami. Jest to doskonała okazja do nawiązania bliższych relacji z nimi, lepszego poznania się, pokazania dzieciom, że świat przedszkola i domu uzupełniają się oraz łączą. Alternatywą dla tradycyjnej wigilii z rodzicami jest wspólne pieczenie pierników. Ciasto można przygotować z dziećmi wcześniej lub poprosić rodziców, aby przynieśli je z domu. Wykrawanie choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, wspólne pieczenie w przedszkolnej kuchni i dekorowanie ich lukrem i kolorowymi posypkami to wspaniały czas, który zbliża i bardzo cieszy. Część pierniczków można ładnie zapakować, aby dzieci podarowały je najbliższym. Maluchy mogą dać babci, cioci czy siostrze prezent własnoręcznie wykonany. Zwraca to uwagę dzieci na to, że Boże Narodzenie to przede wszystkim czas dzielenia się i miłości.

Boże Narodzenie w żłobku i przedszkolu
5 (100%) Głosy: 1

3 KOMENTARZE

  1. Czas świąt zbliża się nieubłaganie warto więc poczynić stosowne kroki aby się do nich dobrze przygotować. Warto więc naszym milusińskim uświadomić ich charakter oraz tego jak są ważne dla wszystkich. Że ważne jest i to że dostało się paczkę, ale również że warto przygotować ją samemu dla innych, że trzeba pomyśleć i o tych bliskich ale również potrzebujących. To ważny aspekt społeczny. Warto więc przygotować drobne upominki dla samotnych seniorów w pobliżu. Dzieci po wypełnieniu takiej misji będą czuły jak ważna to misja i zobaczą innych wokół siebie – nie tylko rówieśników i rodzinę.

  2. Dzieci w przedszkolu mają okazje poznać tradycje świąteczne, słuchają świątecznych piosenek i wykonują świąteczne ozdoby. W domu niewielu przedszkolaków może takie ozdoby wykonać, rodzice nie mają czasu, umiejętności ani ochoty zabierać się za takie rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code