Nie ma szczegółowych przepisów prawnych regulujących rodzaj używanych w żłobkach i przedszkolach środków higieny. Wybierając środki czystości, musimy więc sami zwracać uwagę na to, czy będą one bezpieczne dla naszych podopiecznych.
W Polsce obowiązuje tylko jedno bardzo ogólnikowe Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31- 12-2002 r. w sprawie bezpieczeństwa oraz higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 z późn. zm.), ale tam nie ma zapisów na temat detergentów. Sposób utrzymania czystości w przedszkolach czy żłobkach (w tym także środki czystości, jakie są używane) bywa niekiedy określany w dokumentach wewnętrznych placówki (procedury, instrukcje lub regulaminy), nie ma jednak przepisów, które obligowałyby przedszkola do tworzenia takich dokumentów. Nie ma też obowiązku stosowania detergentów hipoalergicznych, chociaż z roku na rok coraz więcej dzieci cierpi na uczulenia.
Detergenty
Do sprzątania placówki powinny być używane ogólnodostępne na rynku środki czystości, które posiadają atest PZH. Trzeba tu jednak przypomnieć, że producenci środków czystości nie mają obowiązku zdobycia takiego atestu – jest to całkowicie dobrowolne. Podczas kontroli sanepidu możemy spodziewać się jego zainteresowania tym, czy stosowane środki posiadają atest PZH, zachowaną datę ważności i czy są odpowiednio zabezpieczone przed dostępem dzieci. Detergenty muszą być oznakowane zgodnie z wymaganiami określonymi w unijnym rozporządzeniu o detergentach z zachowaniem wymagań regulowanych ustawą o substancjach i mieszaninach chemicznych i/lub rozporządzeniem 1272/2008, które będzie obowiązkowe od 01.06.2015 r. a teraz póki co dla mieszanin, a takimi są detergenty, jest dobrowolne. Zaostrzenie przepisów nastąpiło więc dopiero od początku tego roku.
Kupując środki czystości do żłobka czy przedszkola, kierujemy się zwykle ich skutecznością i ceną. Biorąc jednak pod uwagę zdrowie powierzonych nam dzieci, warto również zadbać o to, by wybierane przez nas środki miały jak najmniej intensywny zapach. To bowiem środki zapachowe są najczęstszą przyczyną uczuleń na detergenty. Z tego samego względu warto wprowadzić zasadę, że sprzątanie placówki odbywa się zawsze podczas nieobecności dzieci. Dzięki temu, nie będziemy narażać maluchów na wdychanie oparów, które ewentualnie mogą im zaszkodzić. Jeśli w nagłej sytuacji musimy użyć jakiegoś środka w obecności dzieci, lepiej nie używać go w postaci sprayu – do powietrza, a więc i do płuc maluchów przedostaje się wówczas więcej cząsteczek chemicznych.
Na opakowaniu środków czystości zawsze widnieje instrukcja, jak należy je stosować. Tej instrukcji należy oczywiście przestrzegać, ale w przedszkolach, ze względu na specyfikę zachowań dzieci, należy dodatkowo wprowadzić obowiązek zmywania czystą wodą wszystkich powierzchni mytych wcześniej detergentami.
Detergenty to substancje aktywne, które często zawierają substancje szkodliwe. Do takich należą:
• związki chloru: chlor potrafi przenikać przez skórę wpływając na działanie układu nerwowego;
• fosforany:wywołują uczulenie; to one powodują zwiększenie rozwoju glonów w wodach;
• konserwanty i substancje zapachowe, które są najbardziej alergogenne.
Środki dezynfekujące
O ile atest nie jest wymagany przy detergentach, o tyle muszą go posiadać wszelkie środki bakteriobójcze, które znajdują się na rynku (środkami takimi powinny być dezynfekowane sanitariaty). Atest taki wydaje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zazwyczaj środki kupowane w sklepach tradycyjnych taki atest mają, natomiast z tymi, kupowanymi w sklepach internetowych, bywa różnie. Nawet jednak, jeśli nie mamy możliwości obejrzenia dokładnie opakowania, możemy sprawdzić, czy środek ma atest na stronie urzędu pod adresem www.urpl.gov.pl. Środki biobójcze będą wyszczególnione w III części rejestru i tam należy ich poszukać. Oczywiście środki biobójcze wymagają szczególnej dbałości w przechowywaniu i zabezpieczeniu przed dostępem dzieci. Do dezynfekcji toalet i ewentualnie powierzchni mających kontakt z jedzeniem można przystępować dopiero po wyjściu wszystkich podopiecznych z placówki. Należy też bezwzględnie przestrzegać instrukcji na opakowaniu i bardzo dokładnie spłukać wszystkie odkażane powierzchnie czystą wodą.
Jak przechowywać detergenty?
Środki do mycia i dezynfekcji powinny być przechowywane w oryginalnych, szczelnych opakowaniach, z czytelnym oznakowaniem i znakami ostrzegawczymi. Środki myjące i dezynfekujące szczególnie niebezpieczne, należy przechowywać w miejscach zabezpieczonych przed dostępem osób nieupoważnionych i dzieci.
Bardzo dobry artykuł. Pranie ubranek dziecięcych powinno być bardzo uważne oraz ostrożne, oraz z użyciem odpowiednich środków. Inaczej ryzykujemy podrażnieniami skóry naszego bobasa albo nawet reakcją alergiczną.
lepiej wybierać produkty z atestem znanych marek. taka chemia może być mniej szkodliwa, drażliwa na małe dzieci. przechowywanie powinno być najlepiej gdzieś wysoko pod kluczem w szafce.