Zgodnie z rozporządzeniem MEN dyrektor do oddziału przedszkolnego zatrudnił dwóch nauczycieli. Jednego na 24/22, a drugiego na 11/22, co wynika z organizacji pracy oddziału. Organ prowadzący uchwalił dodatek za wychowawstwo w przedszkolu w wysokości 300 zł. Czy nauczycielowi zatrudnionemu na 11/22 i realizującemu podstawę programową w tym oddziale przysługuje prawo do tego dodatku i w jakiej wysokości.

Odpowiedź:
Jeżeli opiekę nad oddziałem przedszkolnym powierzono dwóm nauczycielom, to obaj nauczyciele mają prawo do dodatku funkcyjnego. Jego wysokość nie jest uzależniona od wymiaru zatrudnienia, gdyż wiąże się z pełnioną funkcją.
Uzasadnienie:
Z art. 30 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela wynika, że jednym ze składników wynagrodzenia nauczyciela jest dodatek funkcyjny. Niewątpliwie dodatek funkcyjny związany jest ze sprawowaniem konkretnej dodatkowej funkcji, co wynika niezbicie z rozporządzenia MENiS w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Jego przepisy (§ 5 pkt 2) stanowią, że do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono sprawowanie funkcji:
- wychowawcy klasy,
- doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
- opiekuna stażu,
- nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym.
Zapamiętaj!
Dla uzyskania prawa do dodatku z tytułu opieki nad oddziałem przedszkolnym nie jest wystarczające samo bycie nauczycielem w przedszkolu, konieczne do tego jest powierzenie funkcji, a więc powierzenie przez dyrektora nauczycielowi opieki nad oddziałem. Jeśli więc dyrektor powierzył oddział opiece dwóch nauczycieli, to każdy ma prawo do dodatku z tytułu opieki nad oddziałem przedszkolnym. Co do zasady dodatek funkcyjny przysługuje z tytułu sprawowanej funkcji i nie jest uzależniony od wymiaru zatrudnienia. Zatem także nauczyciel zatrudniony w niższym wymiarze ma prawo do dodatku w wysokości określonej w regulaminie.
Więcej cennych porad znajdziesz na portalu Wychowawca z Klasą – platformie z e-szkoleniami i pomocami dla nauczycieli:
- Ile wyniesie dodatek dla nauczycieli opiekujących się oddziałem przedszkolnym?
- Kto i kiedy otrzyma „dodatek na start”?
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.);
- rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416 ze zm. )
dr Patryk Kuzior
Doktor nauk prawnych
Ekspert Portalu Oświatowego
Dodatki funkcyjne są ważnym składnikiem pensji i warto o nie się upominać,wraz z premiami stanowią dodatkową motywację dla nauczyciela aby dobrze wykonywał swe obowiązki.Dodatki funkcyjne są obowiązkowe i powinny być wypłacane bez żadnych problemów.