Żłobek bez zagożeń

2

Żłobek, podobnie jak dom, powinien być dla dziecka bezpieczny. Dlatego warto wprowadzić w naszym lokalu pewne innowacje i usprawnienia, które sprawią, że raczkujące i chodzące maluszki będą mogły bawić się w nim bez obaw.

Obojętne, czy nasza placówka znajduje się w lokalu zbudowanym od początku jako żłobek, czy też jest budynkiem przystosowanym do tego celu, musi spełniać wymogi bezpieczeństwa. Chodzi oczywiście zarówno o wymagania określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach podanych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, ale również o ochronę przed codziennymi zagrożeniami wynikającymi z tego, że mamy do czynienia z małymi dziećmi. Tak samo jak w domu, w którym mieszka kilkumiesięczne czy kilkuletnie dziecko rodzice dbają o zabezpieczenie okien czy szuflad, tak samo opiekunowie w żłobku muszą zrobić wszystko, aby ich podopieczni nie zrobili sobie krzywdy w czasie zabawy, spożywania posiłków czy w czasie wypoczynku.

Fot: Fotolia.com Żłobek bez zagrożeń
Fot: Fotolia.com

DOBRZE ZAMKNIĘTE

Podstawowe zabezpieczenia, w które musi być wyposażona placówka, w której przebywają małe dzieci, dotyczą okien i drzwi oraz bramy czy furtki. Założenie zamków i blokad ma na celu przede wszystkim ochronę malców przed wypadnięciem z okna lub przed samowolnym wyjściem na zewnątrz budynku. Oznacza to, że okna w salach powinny otwierać się wyłącznie w sposób uchylny lub mieć specjalne blokady uniemożliwiające szersze otworzenie ich skrzydeł. Drzwi w pomieszczeniach powinny być zamykane na klamki, a drzwi wejściowe – obserwowane przez kogoś dorosłego lub zabezpieczone zamkiem i domofonem. Drzwi do pomieszczeń stwarzają jeszcze jedno niebezpieczeństwo – ryzyko przycięcia paluszków przez nieuważne dzieci. Dlatego, jeśli któreś z nich muszą być na stałe otwarte, warto zamontować przy nich specjalne blokady – haczyki przytrzymujące drzwi w jednym miejscu, stopery lub gumowe elementy uniemożliwiające ich zatrzaśnięcie.

ELEKTRYCZNOŚĆ POD NADZOREM

Kontakty, gniazdka i kable to elementy, które powinny być osłonione przed wścibskimi podopiecznych. Podobnie jak w mieszkaniu, warto zamontować na nich specjalne zatyczki, dzięki którym dziecko nie włoży do dziurek palców czy kredek. Kable najlepiej schować za meblami lub za specjalnymi listwami, tak aby dzieci nie miały do nich dostępu, nie mogły za nie ciągnąć czy się nimi bawić. Wszystkie komputery, projektory, odtwarzacze CD i inne sprzęty elektryczne znajdujące się w lokalu, powinny być umieszczone w takim miejscu lub na takiej wysokości, by dzieci nie mogły ich dotknąć.

Żłobek bez zagrożeń Fot: Fotolia.com
Fot: Fotolia.com

STABILNE I BEZ KANTÓW

Meble, w których przechowujemy zabawki czy książki dzieci, szafki na pościel i na pomoce naukowe przede wszystkim muszą być przymocowane na trwałe do ściany, by nie przewróciły się na dzieci. Drzwiczki szafek powinny mieć blokady, które nie pozwolą szperać w nich niepowołanym rączkom, a szuflady – zabezpieczenia uniemożliwiające ich wypadnięcie, gdy dziecko za mocno za nie pociągnie. Konieczne jest również sprawdzenie mebli w salach pod kątem ostrych kantów, wystających gwoździ i innych elementów, o które dziecko mogłyby się skaleczyć czy uderzyć. Bardzo pomocne są tu gumowe nakładki na rogi stołów, blatów czy szafek. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wysokie krzesełka, w których karmimy najmłodszych podopiecznych. Muszą być stabilne, sprawne i wyposażone w pasy, chroniące użytkownika przed upadkiem.

TOALETA POD KLUCZEM

Łazienka i sprzęty toaletowe muszą być dostosowane do wieku dzieci. Przepisy mówią, że zarówno sedes, jak i umywalki powinny być wielkością i wysokością dopasowane do wzrostu podopiecznych. Wskazane jest również, by w żłobku zamontowano brodzik z natryskiem lub inne urządzenie do mycia ciała dziecka, z zapewnioną centralną regulacją mieszania ciepłej wody, co zapobiegnie ewentualnemu oparzeniu dzieci. Toalety i brodzik powinny być jednak miejscami, do których maluchy mają wstęp tylko pod opieką dorosłych. Jeśli tak nie jest, warto zabezpieczyć sedes blokadami, a szybę kabiny prysznicowej – specjalną folią, która zapobiegnie rozpryśnięciu się szkła w razie ewentualnego rozbicia. Warto też, by podłoga w łazience i toalecie była wyłożona antypoślizgowymi kafelkami lub matami.

SCHODY BEZ RYZYKA

Schody to element często spotykany w żłobkach i przedszkolach. Jeśli nasz lokal znajduje się w budynku przystosowanym do celów opieki nad dziećmi i np. wcześniej był domkiem jednorodzinnym, na pewno ma wewnętrzne schody, do których dzieci mają stały dostęp. W takiej sytuacji konieczne jest zamontowanie bramek zarówno na dole, jak i na górze ciągu schodów, które ustrzegą maluchy przed upadkiem lub próbą niekontrolowanego wejścia na stopnie.

Żłobek bez zagożeń
5 (100%) Głosy: 2

2 KOMENTARZE

  1. Bezpieczeństwo dzieci ,to podstawa i zawsze trzeba dołożyć wszelkich starań aby to bezpieczeństwo było w praktyce. Wszelkie urządzenia elektryczne powinny być dobrze zabezpieczone i najlepiej poza zasięgiem dzieci,wszystkie urządzenia takie jak meble muszą być w idealnym stanie,a schody zabezpieczone barierkami.Zawsze trzeba mieć nadzór nad dziećmi aby w porę zauważyć niepożądane zachowanie dzieci.

  2. mogłoby się wydawać, że w zwykłym pomieszczeniu zagrożeń nie ma ale właśnie te niepozorne elementy, obiekty, urządzenia mogą być dużym zagrożeniem dla dzieci. teraz jest wiele zabezpieczeń i usprawnień dla dzieci i dorosłych zabezpieczających przed przypadkowym wypadkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code