Zgodnie z umową – opłaty w placówkach opieki nad dziećmi

2

W jednych placówkach czesne kosztuje kilkaset złotych, w innych trzeba płacić co miesiąc ponad tysiąc. Zwykle statut przewiduje, że opłatę należy wnosić z góry, do piątego albo dziesiątego, czasem nawet piętnastego dnia miesiąca. A co się dzieje, gdy ktoś z opłatami zalega?

Zgodnie z umową - opłaty w placówkach opieki nad dziećmi
© Photographee.eu – Fotolia.com

Elżbieta Raczyńska od ponad 20 lat prowadzi przedszkole w Łodzi, wiele więc już widziała, z różnymi sytuacjami się stykała. Zdarza się, że ktoś zalega z czesnym. Różne bywają przyczyny, różnie też można je traktować. Jednym brakuje pieniędzy, bo stracili źródło dochodów – zlikwidowany został ich etat albo wygasły zlecenia, które pozwalały im się utrzymać. Inni uznają, że mają akurat inne potrzeby niż opłacanie czesnego. Oczywiście rodzice lub opiekunowie są powiadamiani o zaległościach, wzywani do ich uregulowania, a w ostateczności może dojść do rozwiązania umowy. W każdej jednak sytuacji – zaznacza doświadczona szefowa łódzkiego przedszkola – najważniejsze jest dobro dziecka, konieczna jest więc daleko idąca tolerancja. I wspólne z rodzicami szukanie rozwiązania – np. obniżenie na pewien czas czesnego.

Również Magdalena Szulc z przedszkola „Nasza Bajka” w Szczecinie podkreśla, że na pierwszym miejscu musi się znaleźć dobro dziecka. Z rodzicami czy opiekunami trzeba się umieć porozumieć. Tak jak robi to np. Anna Bembas, właścicielka przedszkola „Uliczka Kwiatowa” w podwarszawskim Legionowie: – Bywa przecież, że ktoś traci pracę i przez pewien czas nie jest w stanie płacić czesnego w pełnej wysokości. Wtedy umawiamy się na odłożenie płatności przez pewien czas – mówi.

Zgodnie z umową - opłaty w placówkach opieki nad dziećmi
© wckiw – Fotolia.com

Takie rozwiązania, jak czasowe obniżenie czesnego, przewidują niektóre statuty żłobków i przeszkoli. Zwykle są one jednak formułowane raczej restrykcyjnie. Oto przykład z regulaminu Przedszkola Niepublicznego „Mały Miś” w Szpetalu Górnym (woj. kujawsko-pomorskie):
(…) Nieterminowe uiszczanie należności (opłata nie wpłynęła na konto do 20. dnia danego miesiąca) jest podstawą do wypowiedzenia umowy przyjęcia dziecka do przedszkola z zachowaniem terminu wypowiedzenia oraz wiąże się ze skreśleniem z listy wychowanków. Jeżeli rodzic nie opłaci pobytu dziecka w przedszkolu w określonym terminie, zostaną naliczone odsetki do płacenia za każdy dzień zwłoki.

Niepubliczne Przedszkole „Krasnale” w Strzyżowie (woj. podkarpackie) przewiduje:
(…) Dziecko może być skreślone z listy uczestników Niepublicznego Przedszkola w przypadku, gdy: a) zachowanie dziecka wykracza poza ogólne normy funkcjonowania w grupie społecznej, b) rodzice nie uiścili opłaty za pobyt dziecka w Niepublicznym Przedszkolu do 10. dnia nieopłaconego miesiąca.

Przedszkole „Nibylandia” w Głownie (woj. łódzkie) przypomina:
Do podstawowych obowiązków rodziców należy: (…) terminowe uiszczanie odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu. Przypadki, w których właściciel przedszkola może skreślić dziecko z listy wychowanków: (…) zaleganie rodziców z odpłatnością za przedszkole.

Przedszkole Niepubliczne „Radosna Chatka” w Rybniku przestrzega:
Dziecko może zostać skreślone z listy dzieci przyjętych do Przedszkola w przypadku gdy: Rodzice/Opiekunowie zalegają z opłatami za 1 miesiąc.
W wielu żłobkach i przedszkolach można usłyszeć, że problem zaległości w płatnościach w ogóle – tu pada zwykle komentarz: „na szczęście” – nie występuje. I rzeczywiście całe szczęście. Bo gdyby występował i nie udawało się znaleźć rozwiązania, pozostawałaby tylko żmudna, najeżona wieloma przeszkodami, a przede wszystkim uciążliwa i czasochłonna droga sądowa.

WAŻNE!

W przypadku zalegania z opłatami, placówka może dochodzić zwrotu należnych kwot na drodze postępowania sądowego w trybie określonym przez przepisy Kodeksu Cywilnego. W praktyce oznacza to najpierw sporządzenie wezwania do zapłaty, ponaglającego dłużnika do uiszczenia zaległej płatności. W wezwaniu takim powinno się znaleźć określenie wierzyciela i dłużnika, określenie podstawy roszczenia (umowa), dokładna kwota zadłużenia, data wymagalności płatności, rachunek bankowy do dokonania wpłaty, termin, w którym dłużnik powinien spłacić zadłużenie, sankcje, jakie grożą dłużnikowi w razie nieuregulowania należności oraz podpis wierzyciela. Jeśli dłużnik nie zareaguje na wezwanie do zapłaty, można wystąpić przeciwko niemu do sądu rejonowego (właściwego dla dłużnika) z powództwem o zapłatę. Gdy sąd wyda taki nakaz i gdy wyrok się uprawomocni, a dłużnik nadal nie zapłaci czesnego wraz z odsetkami, można jeszcze wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Po otrzymaniu tzw. tytułu wykonawczego, można skierować go (wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji) do komornika.

Zgodnie z umową – opłaty w placówkach opieki nad dziećmi
5 (100%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. Taki problem niezwykle rzadko występuje, ponieważ rodzice są świadomi, że jeśli nie zapłacą czesnego to dziecko może zostać skreślone z listy, a opiekunka na pewno jest dużo droższa niż żłobek/przedszkole. Są różne placówki, tańsze i droższe, można wybrać to co nam pasuje.

  2. regulamin obowiązuje wszystkich, wiadomo, że dobro dziecka jest najważniejsze, czasami trzeba iść na kompromis, jeżeli jest trudna sytuacja, można przeciągnąć coś o pewien czas. niestety jeżeli to nawet nie pomoże to zaczynają się problemy i tu trzeba jasno postawić rodzicom sprawę płatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code