Zakupy do przedszkola

2

Kompletując lub uzupełniając zestawy zabawek do przedszkola lub żłobka warto najpierw dobrze się rozejrzeć i sprawdzić ofertę sklepów.

Zakupy do przedszkola. Fot. 123RF.comFot. 123RF.com

Czasy, kiedy po zabawki chodziło się do sklepu, właściwie już minęły. Obecnie w Internecie znaleźć można wiele stron oferujących wyposażenie placówek edukacyjnych, w tym także zabawek. Warto posurfować i zrobić tzw. reserch, by zorientować się, jakiego rodzaju zabawki można tam dostać i które z nich przydadzą się w naszym żłobku czy przedszkolu. Sklepy internetowe dają możliwość dokładnego obejrzenia oferowanych produktów, wybrania najlepszej ceny i zamówienia dokładnie tego, czego oczekujemy. Nie bez znaczenia jest też możliwość dostarczenia przesyłki bezpośrednio do placówki. Mimo to warto też np. wybrać się na targi zabawek, gdzie swoje oferty przedstawiają producenci, a nie konkretne sklepy, dzięki czemu można uzyskać lepszą cenę na wybrane rzeczy.

Czego szukamy?

Wybierając zestaw zabawek i pomocy edukacyjnych dla naszego klubu dziecięcego, przedszkola czy żłobka, warto zastanowić się dla kogo i po co je kupujemy. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wiek dzieci, które będą korzystać z zabawek. Jeśli pracujemy w żłobku, mamy do czynienia z najmłodszymi dziećmi, między 1. a 3. rokiem życia. Dla takich maluchów potrzebne są zabawki rozwijające motorykę małą, ale również stymulujące ich zmysły, czyli zabawki grające, kolorowe, o różnych fakturach itd. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są również najprostsze zabawki edukacyjne: książeczki, klocki z literkami czy zwierzątkami, które wprowadzają malucha w świat przyrody, przygotowują go do nauki czytania i liczenia. Starsze dzieci przedszkolne potrzebują więcej takich pomocy, dlatego dla nich warto kupić jak najwięcej układanek, puzzli, gier. Dobrze, jeśli będą miały dużo zabawek kreatywnych, zmuszających je do rozwoju wyobraźni, do tworzenia i do wymyślania własnych pomysłów. Ale dzieci kilkuletnie to jednocześnie wielbiciele zabaw naśladujących rzeczywistość, dlatego warto kupić dla nich dziecięce zestawy kuchenne, „małego fryzjera”, samochody, garaże, domki i wózki dla lalek i inne akcesoria, które pozwolą im zabawić się w rodziców, a tym samym poznać zasady rządzące światem dorosłych.

Zakupy do przedszkola. Fot. 123RF.comFot. 123RF.com

Cechy dobrej zabawki

Szukając w Internecie lub oglądając zabawki na targach, warto skupić się nie tylko na ich wartości edukacyjnej, ale również na jakości. Wiadomo, że zabawki kupowane do placówek, muszą być trwałe i mocne. Będzie się nimi bawić nie jedno dziecko czy dwoje, ale kilkanaście maluchów, które nie zawsze będą delikatne w obcowaniu z układanką czy lalką. Niejeden kilkulatek skusi się też pewnie i zapragnie obejrzeć ulubione autko „od środka”. Niezmiernie istotną sprawą jest bezpieczeństwo dziecka. Wszystkie zabawki przeznaczone dla najmłodszych użytkowników powinny mieć atesty i certyfikaty, nie wchodzi w grę kupowanie wschodnioazjatyckich podróbek. Dobre zabawki powinny mieć oznaczenie CE, które jest deklaracją producenta, że produkt został wykonany zgodnie z wymaganiami dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej, jest bezpieczny dla użytkownika i spełnia wymogi normy EN 71 (prawny wymóg dopuszczający do sprzedaży w UE). Jednak nawet jeśli mamy pewność, że zabawka posiada konieczne atesty, warto sprawdzić, czy jej krawędzie nie są ostre, czy nie ma drobnych elementów, które mogłyby się oderwać i zostać połknięte przez malca itd. Wiadomo np., że zabawki drewniane mają łagodne krawędzie i że drewno jest bardziej miękkie od plastiku. Z drugiej strony dobry twardy plastik gwarantuje, że zabawka nie zniszczy się, nawet jeśli będzie rzucona na podłogę lub spadnie z najwyższej półki.

Zabawa w teatr

Szczególny rodzaj zabawek, w który warto wyposażyć przedszkole czy klub dziecięcy to stroje do przebierania, akcesoria do nich, a także kukiełki i pacynki służące do zabawy w teatr. Przebieranie się za różne postaci z bajek, za wymyślonych bohaterów, a także odgrywanie różnych scenek, czyli po prostu tworzenie własnego przedstawienia to wyjątkowo rozwijające i kreatywne zabawy. Dzięki nim malec rozwija swoją wyobraźnię, uczy się otwartości i wyrażania swojego zdania, nabiera śmiałości i obycia z publicznymi występami. Zabawa w teatr to również nieoceniony trening pamięci, języka i zdolności wypowiadania się.

Zakupy do przedszkola
5 (100%) Głosy: 12

2 KOMENTARZE

  1. W tekście jest ewidentny błąd który wymaga sprostowania: oznaczenie CE nie jest deklaracją producenta, że produkt został wykonany w Unii Europejskiej. Jest to oznaczenie potwierdzające że produkt spełnia wymogi stawiane zabawkom dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej, a to chyba zasadnicza różnica. Jest wiele markowych zabawek, które posiadają znak CE a wcale nie zostały wyprodukowane w Unii Europejskiej. Szkoda, że w fachowym piśmie takie błędy się zdarzają, bo wiele jednostek oświatowych właśnie od was czerpie informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code