Zajęcia sportowe w przedszkolu

2

W jaki sposób promować aktywność fizyczną wśród najmłodszych? Jak organizować zajęcia sportowe w przedszkolu by zachęcić ich do bycia drugim Lewandowskim lub Messim?


Ruch dla małego dziecka to podstawa, o tym przekonani są i rodzice, i wychowawcy. Niestety, coraz częściej słyszy się o tym, że nastolatkowie uciekają z zajęć WF-u, mają fatalną kondycję, są otyli i generalnie – nie garną się do sportu. Aby kolejne pokolenia były zdrowsze i żyły aktywnie, warto zachęcać je do tego od małego. Bardzo ważne są odpowiednie zajęcia sportowe w przedszkolu. Dlatego dużą popularnością cieszą się akcje kierowane do kilkulatków, które mają zachęcić maluchy do uprawiania sportu i wpoić im prawidłowe nawyki zdrowotne. Tak jest w przypadku szkółek piłkarskich, które rozpoczęły współpracę z przedszkolami w całej Polsce.

Zajęcia sportowe w przedszkolu
© www.shutterstock.com

ZAJĘCIA SPORTOWE W PRZEDSZKOLU

W naszym kraju działają setki szkółek futbolowych. Większość z nich funkcjonuje jednak przy lokalnych ośrodkach sportu czy klubach i oferuje dzieciom zajęcia popołudniowe. Dla rodziców dowożenie dzieci na treningi jest niekiedy trudne. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszło kilka szkółek. Postanowiły one nawiązać współpracę z przedszkolami i zorganizować zajęcia dla dzieci w czasie, gdy przebywają one w placówce. To duże ułatwienie dla rodziców, a także duży „plus” dla przedszkola, które może taką współpracę umieścić w swojej ofercie. – Początkowo planowaliśmy prowadzić zajęcia tylko w formie otwartej dla wszystkich chętnych dzieci w wieku 3-5 lat – mówią Jarosław Sawicki i Marcin Matuszewski, założyciele Szkółki „Piłkarskie Przedszkole” z Warszawy.

– Treningi miały odbywać się jedynie w późniejszych godzinach popołudniowych na wynajętych obiektach sportowych. Taka forma zajęć wiąże się z dowożeniem dzieci przez rodziców po całym dniu pracy. To niejednokrotnie odbywa się w pośpiechu i ogranicza czas na spędzenie rodzinnego popołudnia. Chcąc zwiększyć komfort zarówno dzieci, jak i rodziców oraz po rozmowie z dyrektorem jednej z placówek, zdecydowaliśmy się również na współpracę z przedszkolami.

Treningi Szkółki „Piłkarskie Przedszkole” organizowane są zawsze w ciągu dnia w chwilach wolnych od zajęć programowych. Trenerzy dopasowują się do planu dnia przedszkola. Zazwyczaj spotykają się z dziećmi dwa razy w tygodniu. Za treningi, które są zajęciami dodatkowymi, płacą rodzice. Uatrakcyjniają one ofertę edukacyjno- sportową przedszkola, ale nie są obowiązkowe i są przeznaczone wyłącznie dla chętnych.

TRENING I ZABAWA

Jak to wygląda w praktyce? Warszawska szkółka podejmuje współpracę z przedszkolami, które posiadają ogródek, salę gimnastyczną lub inny teren czy pomieszczenie, gdzie można przeprowadzić zajęcia sportowe w przedszkolu. Wyposaża kompleksowo przedszkole w sprzęt niezbędny do treningów. Poczynając od wyrównania terenu, zainstalowania wykładziny imitującej sztuczną trawę (w przypadku braku naturalnej) po udostępnienie przyrządów i przyborów sportowych, które pozostają na użytek placówki poza treningami. – Zajęcia trwają 45 minut i są podzielone na trzy części. Pierwsza z nich to gry i zabawy ruchowe mające na celu rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i innych zdolności motorycznych – opowiadają Jarosław Sawicki i Marcin Matuszewski. – Druga część zajęć to ćwiczenia ukierunkowane na naukę techniki piłkarskiej, a trzecia to mini gra, która budzi w dzieciach chęć zdrowej rywalizacji. Zajęcia są zróżnicowane, tak aby angażowały dzieci do wspólnych ćwiczeń i dostarczały im za każdym razem nowych, niezapomnianych przeżyć.

WYCHOWAĆ W MIŁOŚCI DO SPORTU

Krystian Żołnierewicz jest koordynatorem gdyńskiego projektu „Igrzyska Przedszkolaków”. Ideą projektu jest promocja i upowszechnienie postaw sportowych, społecznych i zdrowotnych najmłodszych dzieci przez poprawę ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej. Celem dodatkowym jest także wspieranie procesu edukacji i wychowania najmłodszego pokolenia.
– Przedszkole jest instytucją, która jako pierwsza przekazuje różnorodne formy edukacji, do których zalicza się aktywność fizyczna – mówi były piłkarz Arki Gdynia. – Zdecydowanie już od najmłodszych lat istotne jest uczenie zdrowych nawyków i polubienie aktywności.

Misją warszawskiej szkółki jest kształtowanie sprawności, rozwijanie umiejętności sportowych, a także integracja z rówieśnikami naszych młodych adeptów sportu. Celem nadrzędnym jest zapewnieniu każdemu maluchowi dobrej zabawy przy jednoczesnej dbałości o jego bezpieczeństwo. Uśmiech dziecka jest dla trenerów zawsze największą nagrodą. Dzieci, które od małego pokochają sport, będą w przyszłości aktywne fizycznie. Nawet jeśli nie będą grać futbol albo nie zostaną zawodowymi zawodnikami, to jednak będą dbać o swoją kondycję. Dlatego założyciele Szkółki „Piłkarskie Przedszkole” chcą promować wśród najmłodszych aktywny tryb spędzania wolnego czasu oraz zaszczepić u nich zamiłowanie do sportu.
– Mamy świadomość jak ważnym aspektem prawidłowego rozwoju dzieci jest aktywność fizyczna i ogólna potrzeba ruchu kształtowana od najmłodszych lat – mówią założyciele „Piłkarskiego Przedszkola”. – W dzieciństwie nasi nauczyciele i trenerzy z klubów piłkarskich zarazili nas miłością do sportu. Teraz my pragniemy przekazać naszą pasję kolejnym pokoleniom. Szkółka „Piłkarskie Przedszkole” powstała, aby wprowadzić dzieci w świat pełen sportowych wrażeń.

Dziękujemy za pomoc szkółkom
Piłkarskie Przedszkole (www.pilkarskieprzedszkole.com.pl, www.facebook.com/szkolkapilkarskieprzedszkole)
oraz AG Szkółki Piłkarskie (www.ag-szkolkipilkarskie.com)

Zajęcia sportowe w przedszkolu
1 (20%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. niestety przedszkole musi mieć warunki na wykonywanie takich dodatkowych zajęć. fajnie, jak dziecko chce od małego spróbować jakiegoś sportu. piłka to gra czy zabawa w grupie więc też rozwija, chociaż nie wszystkim się podoba.

  2. Sport od najmłodszych lat jest bardzo ważnym elementem wychowania dziecka i jeśli dziecko od małego będzie przyzwyczajane do zajęć sportowych,to da to korzyści w dorosłym życiu.Współpraca szkółek sportowych z przedszkolami ,to świetna sprawa i warto takie działania rozszerzać na jak najwięcej przedszkolaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code