Zajęcia muzyczne w przedszkolu

2

Czy zajęcia muzyczne w przedszkolu zainteresują każdego malca? Czy warto przedstawić taką ofertę naszym podopiecznym?

Muzyka łagodzi obyczaje – to powiedzenie stare, ale nadal aktualne. Zajęcia muzyczne są stałym elementem edukacji naszych dzieci, zaczynając od żłobka, a kończąc na gimnazjach. Muzyka towarzyszy nam od urodzenia – niemowlęta uwielbiają słuchać śpiewu mamy, a gdy tylko naucza się stawać na nóżkach – podrygują w rytm dźwięków płynących z radia. I choć nie każdy z nich będzie miał w przyszłości słuch absolutny, to jednak warto uczyć dzieci muzyki, by wyrobić w nich poczucie rytmu i wrażliwość muzyczną, nauczyć obcowania z dźwiękami i wykształcić u nich muzyczny gust.

Zajęcia muzyczne w przedszkolu. fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Rytmika

Zajęcia muzyczne obecne w przedszkolach i żłobkach to zazwyczaj rytmika, czyli lekcje muzyczno –ruchowe. Podczas nich maluchy ćwiczą w rytm muzyki, uczą się tańca i poruszania zgodnego z ekspresją melodii, którą słyszą. Taka zabaw uwrażliwia dziecko na dźwięki, ale również pomaga rozpoznawać emocje wyrażane za pomocą muzyki, uczy koncentracji i koordynacji ruchowej, wdraża do zajęć zespołowych i współpracy w grupie. Elementy tańca, kroki poleczki czy walca wyrabiają w maluchach poczucie rytmu. Są doskonałą okazją do zapoznania dzieci z polską muzyką ludową, ale i z klasyką, tak obecnie zapomnianą.

Piosenki i inne dźwięki

Śpiew to kolejny element zajęć muzycznych dla przedszkolaków i chyba ich ulubiony. Uczenie się piosenek, zapamiętywanie tekstów, a niekiedy włączenie do śpiewu gestów i ruchu to sposób nie tylko na rozwinięcie słuchu muzycznego, ale również na rozwój pamięci. Nauce piosenek może towarzyszyć wyklaskiwanie prostych rytmów, powtarzanie melodii, poruszanie się do taktu. Nauka piosenek z akompaniamentem nauczyciela przygotowuje dzieci do występów publicznych, uczy obycia z mikrofonem i ze sceną. Może być pomocna w organizowaniu przedszkolnych przedstawień czy imprez, np. z okazji Dnia Matki itd. Dla nieco starszych dzieci przeznaczone są zajęcia chórowe, gdzie nauczyciel uczy małych muzyków współpracy i śpiewu z podziałem na głosy. To świetna zabawa połączona z rozwijaniem osobowości i pewności siebie u dzieci.

Gra na instrumentach

Zabawy muzyczne dla najmłodszych obejmują również naukę gry na instrumentach. Pierwsze, najłatwiejsze instrumenty to bębenki, grzechotki, tamburyny, trójkąty czy inne instrumenty perkusyjne. Kolejnym stopniem zaawansowania może być nauka gry na flecie prostym czy cymbałkach. Opiera się ona na zapamiętywaniu, bo malucha w tym wieku nie uczy się jeszcze zwykle nut. Gra na instrumentach uczy dzieci koncentracji, cierpliwości i śmiałości, kształtuje słuch i poczucie rytmu, daje też pewność siebie. Jeśli mamy taką możliwość i znajdą się chętni, możemy zorganizować w przedszkolu popołudniowe zajęcia indywidualne z nauki gry na pianinie czy gitarze.

Zajęcia muzyczne w przedszkolu. fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Szukanie kadry

Jak zorganizować zajęcia muzyczne w przedszkolu lub żłobku? Trzeba oczywiście znaleźć specjalistę, czyli osobę wykształconą muzycznie. Rytmika to jeden z kierunków pedagogicznych szkół i uczelni muzycznych. Rytmiczka musi nie tylko umieć grać na instrumencie, improwizować, czyli na poczekaniu układać melodie, ale również mieć podejście do dzieci i znać się na pracy z najmłodszymi. Jeśli nasza placówka nie jest duża, warto wynająć taką osobę i płacić jej za zajęcia miesięcznie – stawki ustala się w zależności od liczby dzieci biorących udział w zajęciach i długości oraz częstotliwości lekcji (zazwyczaj dwie lekcje 30-minutowe w tygodniu).

Można też pokusić się o zatrudnienie nauczyciela muzyki na pół lub na cały etat – w zależności od potrzeb. Koszt zajęć w abonamencie miesięcznym waha się od 30 do 50 zł za dziecko. Aby przeprowadzić zajęcia, potrzebna jest dość duża sala, z jak najmniejszą ilością mebli. Instrument – zazwyczaj keyboard – przynosi nauczyciel, chyba, że dysponujemy w placówce pianinem lub fortepianem. Warto zaopatrzyć się także w najprostsze instrumenty, jak wspomniane już bębenki, grzechotki czy zrobione na zajęciach własne instrumenty perkusyjne: np. butelki plastikowe wypełnione grochem.

Zajęcia muzyczne w przedszkolu
4.7 (93.33%) Głosy: 12

2 KOMENTARZE

  1. Rytmika jest świetnym zajęciem dodatkowym. Warto umożliwić dzieciom zapisanie się na takie zajęcia. Ale to śpiewanie dla mojej małej jest ulubionym zajęciem, piosenki wpadają jej w ucho i pół dnia podśpiewuje czego nauczyła się w przedszkolu.

  2. Zajęcia muzyka i rytmika to świetna propozycja dla naszych milusińskich. Dzięki nim mają szansę poznać podstawy rytmiki, podstawowe instrumenty i kanon piosenek dziecięcych. Na tej bazie będą dalej rozwijać swoje zainteresowania. To doskonały czas aby wyrobić w nich chęć poznawania muzyki jako takiej. Nie można tego zaprzepaścić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code