Zajęcia dodatkowe z elementami zabawy i nauki dla dzieci

0

W wieku przedszkolnym dziecko uczy się głównie poprzez zabawę. Jest to jego podstawowa aktywność. Warto o tym pamiętać organizując dzieciom ciekawe zajęcia dodatkowe z elementami zabawy i nauki.

To poprzez zabawę rozwijają się procesy poznawcze malucha: spostrzeganie, uwaga, pamięć, a przede wszystkim wyobraźnia. Zabawa zaspokaja potrzeby ekspresji, wyrażania siebie, uczy „dorosłego świata”, samodzielnego myślenia, rozszerza wiedzę i horyzonty, rozwija wyobraźnię i kreatywność, a przy tym dostarcza wielu radosnych przeżyć. Zabawa stanowi podstawowy stymulator rozwojowy dziecka. Warto o tym pamiętać przygotowując plan pracy z dziećmi. Mądrze pokierowana aktywność maluchów umożliwia im w sposób przyjemny, wszechstronny i intensywny poznawanie otaczającego świata, zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności, pogłębianie naturalnych zainteresowań.

Zajęcia dodatkowe z elementami zabawy i nauki dla dzieci

Sztuka wyzwala pozytywne emocje

Wyjście z maluszkami do teatru czy filharmonii to zawsze wielka wyprawa wymagająca wielu przygotowań i doskonałej organizacji. Takie wyjścia, szczególnie w grupach młodszych, często nie odbywają się wcale lub niezwykle rzadko. Doskonałym rozwiązaniem jest więc zapraszanie do przedszkola przyjezdnych teatrzyków, muzyków, bajarzy. Ta forma przekazu jest najbliższa dzieciom i dociera do nich bezpośrednio. Jako widz maluch może żywo reagować na to, co dzieje się na scenie, przeżywa losy bohaterów, dokonuje oceny ich postępowania, odróżnia dobro od zła. Dziecko obcuje z językiem literackim, dostrzega piękno mowy ojczystej, co sprzyja rozwojowi mowy. Sztuka uczy wrażliwości, rozwija wyobraźnię, kreatywność. Współuczestniczenie w spektaklu pomaga maluchom uwierzyć we własne siły, pozbyć się nieśmiałości, strachu.

Bycie widzem czy słuchaczem to także trudna umiejętność. Dzięki organizowaniu spektakli teatralnych czy muzycznych w dobrze znanej sali przedszkolnej następuje naturalny proces nauki prawidłowego, kulturalnego zachowania się w teatrze, na koncercie lub przedstawieniu. Na rynku dostępny jest cały szereg propozycji dla przedszkoli. Firmy prześcigają się w pomysłach organizacji widowisk dla dzieci. Można zaprosić teatr kukiełkowy, mimów, klaunów, teatr aktorów, bajarzy, muzyków i wiele innych. Warto poświęcić czas i energię, aby wybrać ofertę ciekawą, na wysokim poziomie artystycznym. Przeżycie z dziećmi przedstawienia daje szereg możliwości do organizowania zajęć bezpośrednio wynikających z faktu uczestniczenia w nim. Stworzenie w sali kącika teatralnego ze swobodnym dostępem do kukiełek, strojów, pacynek pozwalających za swobodną, spontaniczną zabawę umożliwia dzieciom fantazjowanie i tworzenie spektakli według własnych pomysłów. Rozwija to kreatywność, umiejętność pracy w grupie, uważność, wyobraźnię.

fot. 123RF.com

Ciekawość motorem rozwoju

W wieku przedszkolnym ciekawość świata jest największa i niczym nieskrępowana. Każdy nowy bodziec kształtuje i wpływa na dalszy rozwój malucha. Wychodząc naprzeciw takiemu założeniu można zorganizować spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, np. z weterynarzem, policjantem, pielęgniarką, krawcową, strażakiem (warto popytać rodziców, w jakim zawodzie pracują i czy mogliby opowiedzieć o tym w przedszkolu). Podczas takich spotkań dzieci mogą dowiedzieć się szczegółów związanych z wykonywanymi zawodami, możliwymi niebezpieczeństwami oraz charakterystyką wyposażenia lub stroju. Dzieci w sposób aktywny mogą uczestniczyć w takim spotkaniu. Nie tylko słuchają, ale także mogą dotknąć, przymierzyć, zapytać – po prostu doświadczyć.

Innym ciekawym wariantem spotkań mogą okazać się wizyty gości z innych krajów. Przybliżają one zwyczaje i kulturę odległych zakątków świata. Dzieci mogą poznać stroje, zwyczaje, potrawy, język omawianego państwa. Daje to maluchom dużo radości, rozwija wyobraźnię, uwrażliwia na innych. Nowe obrazy, zapachy, smaki, przeżycia stymulują jego rozwój poznawczy, motywują do myślenia. Maluchy rozwijają w sobie otwartość na nowe doświadczenia, nowych ludzi i sytuacje, dzięki czemu łatwiej zaszczepić w nich tolerancję i akceptację dla odmienności. Doświadczenie innych kultur pomaga także pokazać dzieciom, że świat jest ogromny, kolorowy, zaskakujący i bardzo różnorodny.

Zajęcia dodatkowe z elementami zabawy i nauki dla dzieci
Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code