Zajęcia dodatkowe w żłobku, przedszkolu i klubie malucha

2

Śpiewanie piosenek, gra w piłkę czy lepienie ludzików z plasteliny to doskonały trening dla umysłu i mięśni maluszka. Zajęcia dodatkowe: plastyka, gimnastyka czy muzyka powinny być obowiązkowe w każdej placówce – zarówno w żłobku, przedszkolu, jak i w klubie malucha.

Zadaniem żłobka czy przedszkola nie jest jedynie opieka nad dzieckiem w czasie nieobecności jego rodziców. Do naszych zadań należy wychowanie malca i nauczanie. Cele edukacyjne i wychowawcze zawarte są w programach, według których pracuje każda placówka. Jednak oprócz nich powinniśmy zapewnić podopiecznym wszechstronny rozwój – fizyczny, umysłowy i społeczny. Służą temu pozaprogramowe zajęcia dodatkowe.

Ruch to zdrowie czyli jak wyposażyć salę ćwiczeń dla dzieci - zajęcia dodatkowe w przedszkolu

Wspieranie rozwoju

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej stymulacji. W okresie niemowlęcym, ale także później jest nią każdy bodziec, który dociera do zmysłów dziecka. Idealnym sposobem na rozwój umysłowy i fizyczny malca jest zwykła zabawa, która nie jest tylko sposobem na nudę. Zabawa jest przede wszystkim niezbędnym elementem nauki. Im bardziej różnorodna, tym lepiej. W każdej placówce, która zajmuje się dziećmi, elementem programu wychowawczego są dodatkowe zajęcia tematyczne. Zazwyczaj jest to plastyka, muzyka oraz sport – te trzy elementy stanowią podstawę prawidłowego i wszechstronnego rozwoju każdego malucha.

Zajęcia, które dla dziecka są formą zabawy, tak naprawdę mają istotny walor edukacyjny i poznawczy. Wpływają na rozwój sprawności fizycznej, motoryki małej i dużej oraz na stymulacje zmysłów, które odbierając rozmaite bodźce przesyłają sygnały do mózgu i tworzą w nim nowe połączenia nerwowe. W przyszłości te połączenia stanowić będą o potencjale umysłowym dziecka. Taką stymulacją jest zarówno obserwowanie świata i przelewanie dostrzeżonego obrazu na papier, jak i słuchanie dźwięków instrumentów i naśladowanie ich. Nawet zabawa plasteliną jest stymulacją zmysłu dotyku, dzięki której dziecko uczy się rozpoznawać faktury, strukturę i temperaturę przedmiotów.

kwalifikacje kadry żłobka - zajęcia dodatkowe w przedszkolu

Wstęp do szkoły

Zajęcia tematyczne to dla dziecka również szansa na trening cierpliwości i koncentracji. Maluchy, przed którymi wychowawca stawia konkretne zadanie, muszą wykazać się również kreatywnością, pomysłowością i konsekwencją w swoich działaniach. Niekiedy są nauką współpracy z rówieśnikami, działania pod czyimś kierownictwem lub zdrowej rywalizacji. Jest to element rozwoju społecznego, który będzie niezbędny w szkole, a potem w pracy.

Zajęcia dodatkowe uczą też dzieci poznawania świata. W wielu placówkach, oprócz malowania czy śpiewania, maluchy obserwują przyrodę, poznają proste zasady fizyki, uczą się podstaw biologii czy geografii. W większości przedszkoli wprowadza się również naukę języka obcego, która w tym wieku jest dla człowieka najłatwiejsza – umysł dziecka jest w stanie przyswoić nowy język i zapisać go w pamięci trwałej. Nauka języka obcego wspomaga rozwój intelektualny dziecka, ponieważ również wpływa na tworzenie się w jego mózgu połączeń neuronowych. To doskonały wstęp do późniejszej nauki języka w szkole.

Warto je mieć

Wprowadzenie zajęć dodatkowych do programu to ważny element oferty, na który zwracają uwagę rodzice przy wyborze placówki. Im więcej różnorodnych i ciekawych zajęć obowiązkowych i fakultatywnych, tym większym zainteresowaniem będzie cieszyć się przedszkole wśród kandydatów. Istotne jest, by w programie wychowawczym proponowanym przez nas znalazło się jak najwięcej darmowych zajęć, opłacanych w ramach czesnego. Ale warto też zamieścić listę zajęć, które mogą być oferowane odpłatnie dla mniejszej liczby zainteresowanych dzieci. Będzie to dodatkowym atutem placówki. W temacie numeru przedstawimy różnorodne zajęcia, które warto zaproponować podopiecznymi ich rodzicom. Przedstawimy te najbardziej popularne i najbardziej wartościowe dla dzieci. Opiszemy ich zalety, a także podpowiemy, jak je zorganizować w naszej placówce.

W statucie placówki rodzice powinni mieć zagwarantowane prawa do współdecydowania o sprawach przedszkola. Również tych dotyczących rodzajów zajęć dodatkowych. Powinna się też znaleźć informacja, jakie zajęcia są organizowane w ramach programu, a jakie oferujemy dodatkowo i odpłatnie.W statucie placówki rodzice powinni mieć zagwarantowane prawa do współdecydowania o sprawach przedszkola. Również tych dotyczących rodzajów zajęć dodatkowych . Powinna się też znaleźć informacja, jakie zajęcia są organizowane w ramach programu, a jakie oferujemy dodatkowo i odpłatnie.
Zajęcia dodatkowe w żłobku, przedszkolu i klubie malucha
5 (100%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. Wydawać by się mogło, że takie maluchy są jeszcze za małe na zajęcia dodatkowe. Jednak nawet najmłodsze dzieci mogą się dzięki takim zajęciom lepiej rozwijać i warto chyba na ten rozwój postawić.

  2. Zajęcia dodatkowe są świetnym sposobem aby dzieci przyjemniej i w sposób kreatywny spędzały czas poza domem.Warto jednak pamiętać aby dzieci nie miały za dużo takich zajęć dodatkowych i aby miały odpowiednio dużo czasu na zwykłą zabawę wśród rówieśników i nie tylko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code