Zabawki dobrane do etapu rozwoju dziecka

2

Jakie zabawki dawać maluchom na różnych etapach rozwoju, aby nie tylko się czymś zajęły i były spokojne, ale żeby się przy tym rozwinęły i czegoś ciekawego nauczyły? Podpowiadamy…

Zabawki powinny być dostosowane do wieku naszych podopiecznych. Te najmniejsze maluchy powinny bawić się czarno-białymi, bo te kolory najsilniej przemawiają do małych, niespełna trzymiesięcznych dzieci. Potem hitem każdego żłobka stają się maty edukacyjne, kolorowe, z przyczepionymi zabawkami i grzechotkami, które świecą, grają i grzechoczą, zachęcając naszych milusińskich do wykonywania dodatkowych ruchów. Świetnie sprawdzają się też leporella – harmonijkowe książeczki, początkowo z gumy, które oswajają dzieci z… książką. To na początek… A co podsuwać dzieciakom na kolejnych etapach rozwoju?

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Gdy świat jest jeszcze czarn o-biały

Niemowlę oczywiście jeszcze się nie bawi, ale wielu rodziców kusi, aby dziecku na tym etapie rozwoju już zapewnić jakieś zabawki, a my, jako pedagodzy, powinniśmy za tym oczekiwaniem podążać (i dlatego warto pokusić się o nabycie kilku czarno-białych zabawek na pierwszy etap rozwoju naszych milusińskich). Niech to będą grzechotki, kocyki, karuzelki czy wreszcie pierwsze książeczki. Kiedy dziecko już się z nimi oswoi – czas przejść do kolejnego etapu – układania dziecka na macie.

Maluch na macie

Jak wygląda standardowa mata edukacyjna? To z reguły kwadratowy, prostokątny lub okrągły mały, kolorowy dywanik (dla najmłodszych dzieci z elementami czarno-białymi). Wszystkie maty zawierają elementy, które mają za zadanie oddziaływanie na różne zmysły naszych podopiecznych – wzrok, słuch czy dotyk. Pamiętajmy, że mata edukacyjna powinna być na tyle duża, aby maluch mógł się na niej swobodnie przekręcać czy wykonywać pierwsze ruchy. Zabawka ta sprawdza się przez cały pierwszy rok życia dziecka. Jej głównymi zaletami są: bezpieczeństwo, łatwość w rozkładaniu i przenoszeniu, pomocność w rozwoju przez wiele pierwszych miesięcy życia dziecka, które bawi się coraz to nowymi elementami maty i z czasem dostrzega te detale, których nie widziało wcześniej.

Sortery na dobry start

Sortery, czyli zabawki przeznaczone do sortowania przez malucha różnych klocków czy elementów przynoszą mnóstwo korzyści naszym podopiecznym. Jest to zabawka, którą możemy starać się zainteresować już dwulatka – dziecko w tym wieku chętnie podejmie próbę włożenia klocka do odpowiedniego otworu. Maluch samodzielnie definiuje zasadę, która pozwala mu na właściwy dobór elementu. Ale pierwsza zasada wspólnego sortowania brzmi – nie zmuszaj malucha do takich działań i nie denerwuj się, jeżeli sukces nie przyjdzie od razu. Pamiętaj, że sortery nie uczą tylko rozróżniania kolorów i kształtów, ale ich zaletą jest również wspomaganie umiejętności manualnych, ćwiczenie sprawności i precyzji ruchów małych rączek. Zabawa sorterami pozwoli maluchowi wkroczyć w kolejny etap rozwoju, pozwalający nazywać przedmioty i kształty. W twoim żłobku są dzieci w różnym wieku? Może uda się namówić starsze dzieci do wspólnej zabawy z maluchami – rozwiniemy w ten sposób ich opiekuńczość i umiejętność współpracy z młodszym dzieckiem, nierzadko innej płci (co jeszcze bardziej zwiększa trudność kontaktu).

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Zabawki grające

Zabawki grające bywają irytujące, a co najgorsze – maluchy, zamiast bawić się nimi, bardzo często się ich boją. Dlatego zakupując je do naszej placówki, powinniśmy najpierw uważnie je sprawdzić i przetestować. Warto zrezygnować z piszczących samochodzików na rzecz… No właśnie! Pokuśmy się lepiej o zakup instrumentów muzycznych pomagających rozwijać poczucie rytmu, takich jak jantar, kastaniety, grzechotki itp. lub o nabycie takich zabawek, które imitują prawdziwe zwierzątka i wydają dźwięki zbliżone do piesków czy kotków. Jest to forma doskonałej kompensaty dla tych dzieci, które nie mają styczności z żywym pupilem.

Basen z chińskimi kulkami

Chińskie kulki to prawdziwe szaleństwo! Można w nich nurkować, można się nimi obrzucać, można się bawić wspólnie, a więc uczyć współzabawy z równolatkiem. Warunkiem zakupu do placówki basenu z chińskimi kulkami jest duża powierzchni żłobka czy przedszkola, ale umieszczając tam taką atrakcję, zyskujemy mnóstwo bonusów. Nasi podopieczni maja świetną zabawę, a my możność zorganizowania nowego typu zajęć, co z pewnością spodoba się rodzicom naszych malców.

Czas na laki i misie

Po okresie zabawek rozwijających manualnie przychodzi czas na rozwój emocjonalny – wtedy przydadzą się laki i misie. Pamiętajmy, dzieci bawią się przez naśladownictwo, dlatego chłopcy wybierają samochody, dziewczynki natomiast częściej – zabawę w dom. Tej ostatniej sprzyjają lalki i misie, które mogą z powodzeniem udawać dziecko, służyć za przytulankę czy przyjaciela-powiernika, także dla chłopców. Pamiętajmy, że zainteresowanie tego typu zabawką przychodzi najczęściej w okolicy trzeciego roku życia.

Na koniec – uważajmy, aby zawsze dobierać zabawki odpowiednio do wieku wychowanków. Te zbyt skomplikowane tylko je zniechęcą i spowodują u nich zbędną frustrację

Zabawki dobrane do etapu rozwoju dziecka
5 (100%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. Rodzice często kupują zabawki które są za trudne dla dzieci, spotkałam się już z taką sytuacją wiele razy. Często też te starsze dzieci bawią się zabawkami kierowanymi do najmłodszych, a my chyba nie powinniśmy im tego zabraniać. Niech dzieci bawią się czym chcą, nawet jeśli na opakowaniu zabawki nie ma ich wieku.

  2. Zawsze warto kupować zabawki na miarę rozwoju dziecka aby zabawy i poznawanie otoczenia było proste i nie dawało powodu do frustracji gdy zabawka okazuje się zbyt złożona czy skomplikowana.Warto zaczynać od zabawek poprawiających rozwój manualny i stopniowo przechodzić do zabawek poprawiających rozwój emocjonalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code