Wycieczki i warsztaty dla dzieci w czasie lata

0

Nadeszło lato, wraz z nim wakacje, jednak dużo dzieci nadal będzie w tym czasie przebywać w przedszkolu. Będziemy mieli do czynienia z dużo mniejszą liczbą podopiecznych, ale nie zmienia to faktu, że w tym czasie trzeba zapewnić dzieciom sporo atrakcji. Najlepiej, jeśli byłyby to atrakcje wyjątkowe, takie, które dadzą dzieciakom poczucie, że wakacje to czas niezwykły. Ważne jest również zapewnienie różnorodności zajęć i sprawienie, aby dzieci nie spędziły tych dni bez przerwy w tym samym miejscu.

Wycieczki i warsztaty dla dzieci w czasie lata
fot. Fotolia.com

CO WYBRAĆ I GDZIE SZUKAĆ?

Wolne od zajęć programowych dni można spędzić poza przedszkolem. Wystarczy znaleźć ciekawe miejsce, warsztaty lub zajęcia dla maluchów oddalone najwyżej godzinę drogi od placówki. W całej Polsce istnieje bardzo wiele ciekawych miejsc, które zainteresują niejednego malucha, dlatego warto dobrze rozejrzeć się po swojej okolicy i przeprowadzić drobny research w internecie. Z oczywistych względów nie podamy tu wszystkich ofert, ale spróbujemy wskazać kilka pomysłów i być może tym samym zawęzić poszukiwania. Warto skupić się na zajęciach dających dzieciom możliwość zdobycia ciekawych umiejętnościach, które nawet jeśli nie zostaną przez naszych podopiecznych opanowane (bo i przecież nikt tego od nich wymagać w ich wieku nie może), to może chociaż będą dla nich odpowiedzią na niektóre ważne pytania lub zapoznają je z ginącymi już porfesjami i zwyczajami. I tak oto można wybrać się z maluchami na wycieczkę do warsztatu, w którym dzieci wyprodukują swoje własne świece z wosku pszczelego, kolorowe pachnące mydła czy ulepią własnoręcznie garnki i miski. W miejscach takich jak te, kilkulatki mają okazję dowiedzieć się, jak powstaje coś, co dotąd widziały wyłącznie w sklepie. Dodatkowo dumni wrócą z wycieczki ze swoją własnoręcznie wytworzoną świecą lub miską, którą podarują rodzicom albo postawią w pokoju. Dzieci mogą również na tego typu warsztatach poznawać typowe dla danego regionu rękodzieło, np. brać udział w zajęciach z haftów czy filcowania. Koszt takich zajęć jest różny w zależności od tego, gdzie je przeprowadzamy, ale nie są to zwykle wysokie sumy. Warte uwagi są np. Warsztaty Aktywnego Wypoczynku i Sportów Niekonwencjonalnych Brafs we Wrocławiu, gdzie przedszkolaki mogą liczyć na ciekawą lekcję połączoną z zabawą manualną, czyli tworzenie świec z węzy pszczelej, a także warszaty garncarskie w Koronowie koło Bydgoszczy. Produkcję kolorowych pachnących mydełek proponuje np. Piana Mydlana z Gdańska.

MAŁY KUCHARZ

Innym ciekawym pomysłem na wakacyjne warsztaty są lekcje gotowania, podczas których dzieci mogą stanąć przy prawdziwej kuchni i przyrządzić samodzielnie potrawy. Firmy zajmujące się takimi zajęciami profesjonalnie, jak chociażby Little Chef z Warszawy, organizują spotkania w swoich ośrodkach lub przyjeżdżają do poszczególnych przedszkoli, dlatego jeśli dojazd do takiego miejsca zająłby więcej niż pozwala na to plan wycieczki to można poradzić sobie i w taki sposób. Litte Chef ma w swojej ofercie naukę gotowania potraw, które jadł sam Harry Potter (czekoladowe żaby lub piwo kremowe) albo bohaterowie Gwiezdnych Wojen. W zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 25 dzieci, a gotowaniu towarzyszą rozmowy o zdrowym żywieniu, kuchniach świata, kulinarnych zwyczajach czy zasadach savoir-vivre- ’u. Podczas zajęć dzieci gotują i sprzątają kuchnię, a na koniec wspólnie siadają do stołu. Uczą się samodzielności, poznają nowe smaki i składniki, ale też zdobywają większą pewność siebie.

Jeśli nie gotowanie, to może pieczenie? W Gościńcu w podwarszawskim Kawęczynie można wziąć udział w zajęciach „Od ziarenka do bochenka” i dowiedzieć się, jak ze zboża powstaje chleb oraz obejrzeć proces powstawania pieczywa. Przy okazji dzieci mogą spróbować regionalnego pieczywa i prawdziwego chleba na zakwasie, a nawet zmierzyć się z upieczeniem swojego chlebka, zdobywając ciekawe doświadczenie i wiedzę.

Wycieczki i warsztaty dla dzieci w czasie lata
Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code