Wycieczka w przedszkolu – kino czy teatr

2

Co jest lepsze i bardziej wartościowe: wycieczka w przedszkolu – kino czy teatr? To pytanie, które warto sobie zadać, organizując wycieczkę z przedszkolakami.


Przedszkole to miejsce, w którym nasze pociechy spędzają czas, które je wychowuje i w którym przygotowują się do tego, aby kiedyś pójść do szkoły. Bardzo ważne w wychowaniu dzieci są zabawa i poznawanie nowych rzeczy, dzięki którym rozwijają się. To z kolei oznacza, że warto wychodzić z dziećmi poza przedszkole. Dlatego jednym z elementów programu, powinna być wycieczka w przedszkolu. Celem takich wycieczek są często teatry lub kina. To rodzi bardzo często pytanie: która z rozrywek tak na prawdę jest dla maluchów lepsza?

Wycieczka w przedszkolu: kino czy teatr? © www.shutterstock.com
Wycieczka w przedszkolu: kino czy teatr? © www.shutterstock.com

Wycieczka w przedszkolu – dzieci wolą kino

Nie jest tajemnicą, że dzieci ciągnie zdecydowanie bardziej do kin niż do teatrów. Dzieje się tak głównie dlatego, że pokolenie kilkulatków jest pokoleniem „obrazkowym”: poznają świat głównie za pomocą zmysłu wzroku, wolą oglądać obrazy a w kinie wszystko dzieje się szybko. Film jest dla dzieci czymś dużo lepiej znanym niż teatr – nawet maluchy, którym rodzice ograniczają dostęp do telewizji chodzą do kina. Filmy są wszechobecne: gdzie się nie obejrzymy, widzimy plakaty, zwiastuny nowych produkcji, których wychodzi blisko dziesięć miesięcznie, a prawie każdy miesiąc przynosi przynajmniej jedną bajkę dla dzieci w wieku właśnie przedszkolnym. 99 procent dzieci zna większość postaci z disneyowskich czy pixarowskich filmów i ma wśród nich swoje ulubione. Nic więc dziwnego, że wraz z innymi dziećmi z przedszkola chętniej oglądają Małego Księcia w wersji animowanej (którego wizerunek mają zresztą na plecaku, t-shitcie, piórniku itd.) niż tego, odegranego przez jakiegoś aktora w teatrze.

Wycieczka w przedszkolu do kina – nie za szybko, nie za dużo

Niestety, zdaniem psychologów, obrazy, które dzieci oglądają na ekranie, zarówno tym dużym, jak i tym małym, dla maluchów do 6. roku życia nie są wskazane. Warte zauważenia jest to, że obecna technologia pozwala na tworzenie obrazów o wiele bardziej migoczących i jaskrawych niż kiedyś. Dlatego dla przedszkolaków wskazane są filmy krótkie i najlepiej te „stare”, czyli tradycyjne animacje z lat 60. 70. i 80. Wiele kin oferuje obecnie krótkie poranki dla najmłodszych, gdzie odtwarzane są filmy krótkometrażowe, przeznaczone dla kilkultaków. Bajki te, często tworzone przy udziale psychologów, spełniają funkcje wychowawcze, brak w nich negatywnych bohaterów, a główne postacie pomagają sobie wzajemnie i zawsze są do siebie przyjaźnie nastawione, dlatego dają dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Wycieczka w przedszkolu do teatru

A co ze sztuką teatralną? Okazuje się, że starożytny wymysł jest, jeśli chodzi o rozwój dziecka, dokładną odwrotnością kina. Podczas spektaklu maluchy mają do czynienia z emocjami żywymi i namacalnymi, bo przecież okazywanymi przez żywych i namacalnych ludzi. Trzeba też zwrócić uwagę, że teatry dziecięce, są przystosowane do młodszej widowni i różnią się bardzo od tradycyjnych teatrów. Atmosfera w takim miejscu jest zdecydowanie inna. Światła nie są przygaszone do końca, brak tam nagłego podnoszenia głosu, huków i wystrzałów.

To wszystko sprawia, że dziecko nie przestraszy się i nie zniechęci. Nie będzie też przytłoczone olbrzymią ilością postaci, muzyki, dźwięków i innych bodźców. Aktorzy grający dla dzieci chętnie wchodzą w interakcję z młodymi widzami: zadają im pytania, radzą się ich, prowadzą dialog z publicznością. Sprawia to, że maluchy stają się nie tylko obserwatorami, ale i uczestnikami przedstawienia. Czują, że same są częścią spektaklu, znajdują się w świecie akcji, i że scena, która się rozgrywa, dotyczy ich tak samo jak bohaterów – nie ma tu bariery jaką jest ekran, aktorów od widzów dzieli tylko kilka metrów.

Po co do teatru z przedszkolakiem?

Zdaniem specjalistów takie sytuacje pomagają kilkulatkom przełamać nieśmiałość i są okazją do wykazania się pomysłowością i kreatywnością. Rozwijają też empatię i uczą prawidłowych zachowań i reakcji na wydarzenia smutne, radosne czy śmieszne. To wszystko razem sprawia, że dziecko rozwija swoją wyobraźnię o wiele bardziej niż przy oglądaniu obrazów na ekranie telewizora. Choćby z tego względu warto zaprowadzić tam dzieci od czasu do czasu.

WAŻNE
Filmowe bajki dla dzieci powinny być przyjazne, pozbawione agresji. Doskonałym przykładem są tu słynne Teletubisie czy popularne niegdyś polskie kreskówki. Są wolniejsze i prostsze od nowoczesnych animacji, z problemami dostosowanymi do wieku odbiorcy, z którymi dziecko się utożsamia i przy okazji uczą pozytywnych zachowań. Wyprawa na przedstawienie to pretekst do lekcji savoir vivre’u, a więc poprawnego zachowania w miejscach publicznych. Teatr to świątynia sztuki, w której nie je się popcornu, nie szeleści torebkami po cukierkach, nie hałasuje, nie kładzie nóg na fotelach. Miejsce, które wymaga nie tylko odpowiedniego zachowania, ale i właściwego stroju.
Wycieczka w przedszkolu – kino czy teatr
5 (100%) Głosy: 29

2 KOMENTARZE

  1. Kino to dzieci mają codziennie w domu. Wszystkie filmy prędzej czy później są w telewizji. A wrażenia z teatru nie da się w domu uzyskać, więc myślę że jak najbardziej teatr.

  2. Według mnie wycieczki z przedszkola zarówno do kina jaki i teatru są dobre aby dzieci się dobrze bawiły i miały porządną dawkę rozrywki.Znając troszeczkę aktualne zainteresowania dzieciaków raczej bardziej przypadnie im do gustu wycieczka do kina aniżeli do teatru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code