Wybór pieca grzewczego do placówek opieki nad dziećmi

2

W jaki sposób najefektywniej ogrzać obiekt żłobkowy czy przedszkolny? Jakie rodzaje urządzeń grzewczych są dostępne na rynku?

W każdej placówce znajdują się urządzenia, których zadaniem jest ogrzać pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz spada. Jest ich wiele rodzajów i w zależności od potrzeb można dopasować najbardziej odpowiednie dla danego obiektu. Skupimy się na piecach do centralnego ogrzewania, jako że jest to najbardziej popularna metoda zapewnienia ciepła w budynkach.

Wybór pieca grzewczego do placówek opieki nad dziećmi fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

JAKI PIEC NAJLEPSZY?

To poważny wybór, dlatego należy go dokonywać z rozwagą, analizując starannie wszystkie ,,za” i ,,przeciw”. Na rynku można kupić piece grzewcze w różnych kształtach, przeznaczone do różnego rodzaju paliw. Piece nazywane są też kotłami. Kotły wielopaliwowe służą do spalania paliw stałych i można do nich używać np. granulatu z trocin czy węgla typu groszek, spalanych w palenisku retortowym. Na drugim palenisku, ze zwykłym rusztem, można palić drewnem opałowym lub węglem w większych kawałkach. Tu istotna informacja: korpus żeliwny jest zdecydowanie lepszy od stalowego. Nie tylko jest odporny na korozję, ale można na nim umieścić w zasadzie wszystko, co uda się podpalić. Należy uwzględnić, że spalanie substancji innych niż typowe paliwo zanieczyszcza kocioł i komin, co może utrudnić eksploatację i spowodować spadek sprawności przekazywania ciepła do instalacji grzewczej. Użytkownicy pieców c.o. na paliwa stałe borykają się z koniecznością częstego uzupełniania paliwa. W zależności od rodzaju, piec wymaga uzupełnienia od dwóch razy na dobę, do robienia tego co trzy-cztery godziny. Problem ten rozwiązują automatyczne podajniki paliwa, dzięki którym czas pomiędzy kolejnymi załadunkami paliwa wydłuża się nawet do kilku dni. W kotłach z podajnikami (retortowych) pali się ekogroszkiem, miałem węglowym lub peletami ze sprasowanych trocin i wiórów drzewnych.

Co sprawdzić zanim kupimy kocioł?
1) Ilość miejsca w kotłowni.
2) Średnicę i wysokość komina.
3) Adres najbliższego serwisu.

PIEC NA JEDEN RODZAJ PALIWA CZY UNIWERSALNY?

W kotłach wielopaliwowych można zamontować dodatkowy palnik przeznaczony do spalania peletów z drewna lub słomy, z ziaren zbóż lub kukurydzy, a także paliwa gazowego lub olejowego. Wedy należy odpowiednio zabezpieczyć komin przed działaniem kwaśnych skroplin powstających w wyniku spalania paliw płynnych. Kwasoodporny wkład nadaje się do przewodów spalinowych murowanych z cegły. Gdy w tym samym kotle ma być możliwość palenia węglem, wówczas konieczny jest bardziej trwały wkład ceramiczny. Jednak wtedy może się okazać, że zmniejszy on przekrój przewodu spalinowego, co doprowadzi do problemów z ciągiem kominowym. Wielopaliwowy piec centralnego ogrzewania musi współpracować z uniwersalnym kominem.

PIEC NA BIOMASĘ

Biomasa jest dostępna w postaci wygodnych w użyciu peletów. To granulat produkowany z rozdrobnionych części drewna, roślin energetycznych, słomy, siana i ziaren zbóż. Kotły do spalania peletu są przeważnie sprzedawane z automatycznymi podajnikami i zbiornikami paliwa. Podajniki dostarczają paliwo ze zbiornika do paleniska. Podajniki pneumatyczne umożliwiają transportowanie peletu na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Oznacza to, że paliwo może być przechowywane w znacznej odległości od kotłowni. Większość kotłów na pelet jest jednofunkcyjna, czyli zasila tylko instalację grzewczą. Aby podgrzać wodę, trzeba dokupić zasobnik. Kocioł powinien być wyposażony w samoczynny system gaszenia płomienia i mieć zabezpieczenie przed cofaniem się go do zbiornika paliwa. Niezbędna jest też sonda lambda, która kontroluje poziom tlenu w spalinach i automatycznie dostosowuje pracę wentylatora nadmuchującego powietrze do paleniska i podajnika do warunków, jakie są w pomieszczeniu i na zewnątrz. To zmniejsza zużycie paliwa. Biomasa posiada stosunkowo wysoką wartość opałową, a po spaleniu zostaje niewiele pozostałości. Jeżeli kocioł na pelety ma odpowiednią konstrukcję i palnik, a dodatkowo posiada odpowiedni sterownik, można spalać również pestki owoców, ziarna zbóż (np. owies) i kukurydzę. Wyregulowany kocioł i pelety dobrej jakości, sprawiają, że w sezonie grzewczym popiół usuwa się z niego mniej więcej raz na miesiąc. Koszt ogrzewania peletami jest zbliżony do kosztów ogrzewania gazem ziemnym. Ze względu na sposób doprowadzenia powietrza do spalania i miejsce spalania opału kotły na paliwa stałe dzielimy na kotły ze spalaniem górnym, spalaniem dolnym i urządzenia łączące oba warianty. Kotły ze spalaniem górnym – to najprostsza odmiana. Komora spalania jest w nich połączona z komorą zasypową. Nadają się do spalania koksu lub węgla. Po dokupieniu palnika kotły wykonane z żeliwa nadają się także do spalania gazu i oleju opałowego. Kotły ze spalaniem dolnym to głównie kotły węglowe i na drewno. Można w nich spalać także odpady bioorganiczne, wióry i zrębki. Dzięki zwiększonej sprawności podczas palenia drewnem czy węglem zużywają mniej paliwa.

Wybór pieca grzewczego do placówek opieki nad dziećmi
fot. Fotolia.com

PIEC NA PALIWO GAZOWE

Jeżeli chcemy mieć alternatywę, mając już niezależną kotłownię, można pomyśleć o ogrzewaniu gazem płynnym. Na jego korzyść przemawia kilka argumentów, z których najważniejszy to czystość użytkowania kotłowni. Dodatkowo, nie ma problemów takich, jak w tradycyjnych kotłowniach, np. konieczności pamiętania o uzupełnieniu paliwa stałego. Wystarczy zaprogramować kocioł na odpowiednią temperaturę, a propan-butan wykorzystywany w ogrzewaniu posiada wysoką wartość opałową.

PIEC NA PALIWO CIEKŁE

Olej opałowy jest wykorzystywany do ogrzewania budynków (jednorodzinnych) oddalonych od sieci gazu ziemnego. Kotły na paliwa olejowe są zautomatyzowane i bezobsługowe. Są też tańsze w eksploatacji od urządzeń na gaz płynny, bo koszty wytworzenia w nich tej samej ilości ciepła są niższe. Zapas oleju opałowego w zbiorniku zapewnia długą bezawaryjną pracę ogrzewania. W prawidłowo działających kotłach spalanie jest całkowite, a emitowane przez nie spaliny są stosunkowo czyste, niegroźne dla środowiska. Im sprawność kotłów jest niższa, tym większe jest zużycie paliwa. Aby je zmniejszyć, można wybrać kocioł kondensacyjny, dodatkowo odzyskujący ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach. Wśród kotłów olejowych są urządzenia z zamkniętą komorą spalania, ale niekondensacyjne (większość kotłów kondensacyjnych ma taką komorę). Pozwala to na stosowanie przewodów powietrzno- spalinowych zamiast komina. Obiegi powietrza i spalin w kotłach z zamkniętą komorą spalania są odizolowane od atmosfery pomieszczenia, w którym zainstalowano urządzenie. Powietrze potrzebne do spalania jest zasysane spoza budynku bezpośrednio do komory spalania, dzięki czemu nie wychładza pomieszczenia, a spaliny nie mogą się do niego przedostać, więc osobom tam przebywającym nie grozi zaczadzenie. Kotły olejowe tak jak gazowe mogą być jednofunkcyjne, wykorzystywane tylko do ogrzewania. Ich moc dobiera się do zapotrzebowania na ciepło. Kotły mogą także pracować jako dwufunkcyjne i dodatkowo ogrzewać wodę użytkową. Moc kotła jest wtedy zwiększona o potrzeby ogrzewania ciepłej wody. Wtedy musi być dołożony wkład z częściową lub pełną akumulacją ciepła. Kocioł musi mieć termometr kontrolny temperatury spalin. Im jest ona wyższa, tym większe są straty energii i mniejsza sprawność kotła. Zaleca się, by temperatura spalin wynosiła od 160 do 220°C. Jej wzrost podczas eksploatacji świadczy o odkładaniu się zanieczyszczeń na wymienniku kotła. Kiedy temperatura przekroczy maksymalną wartość, trzeba zlecić serwisowi oczyszczenie zespołu grzewczego.

Wybór pieca grzewczego do placówek opieki nad dziećmi fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

KOCIOŁ ELEKTRYCZNY

Ogrzewanie kotłem elektrycznym to niskie koszty inwestycyjne, łatwość montażu i bezpieczeństwo. Energia elektryczna jest najpopularniejszym i bezpiecznym w eksploatacji medium. Budowa instalacji grzewczej opartej na kotle elektrycznym jest tańsza niż kotłowni gazowej, olejowej czy na paliwo stałe. Kocioł elektryczny jest tańszy od kotłów innego rodzaju. Przyłącze elektryczne jest w każdej nieruchomości, a instalacja kotła jest łatwa i nie wymaga specjalnych pomieszczeń. Przy ocieplonym budynku i zastosowaniu tańszej taryfy ogrzewanie elektryczne może być opłacalne.

Kotły elektryczne pracują w pełni automatycznie, więc ich obsługa sprowadza się w zasadzie do przestawiania pracy na tryb letni lub zimowy. Kotły praktycznie nie wymagają okresowych przeglądów, więc odpadają ich koszty. Użytkowanie kotła elektrycznego nie stwarza zagrożenia zaczadzeniem i wybuchem, a energia elektryczna nie pomnaża zanieczyszczeń środowiska, bo spaliny są skutecznie oczyszczane w elektrowniach. Kocioł elektryczny może wspomagać innego rodzaju ogrzewanie w chwilach, gdy z różnych przyczyn nie ma możliwości uzupełnienia opału. W pełni automatycznie będzie załączał się tylko, gdy np. wygaśnie ogień w kominku. Zastosowanie kotła elektrycznego w połączeniu z kominkiem lub kotłem węglowym tylko nieznacznie podnosi koszty eksploatacji.

WAŻNE:
Każdy kocioł, niezależnie od rodzaju, musi być sprawdzony przynajmniej raz w roku przez serwisanta (specjalistę).
Wybór pieca grzewczego do placówek opieki nad dziećmi
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. możliwości ogrzewania jest dość sporo. wszystko zależy od kilku czynników – powierzchni do ogrzania, kosztów, obsługi i miejsca na piec. obecnie większość pieców ogranicza się tylko na obsłudze lub na dorzucania paliwa i cyklicznym czyszczeniu. nadal najpopularniejsze są na węgiel, gaz i prąd.

  2. Według mnie najlepsze rozwiązanie to piec na paliwo gazowe. Nie wiem czemu w artykule jest opisany jako alternatywa do już posiadania niezależnej kotłowni. Przecież można mieć tylko piec na gaz. Unikamy bardzo dużych nakładów pracy, brudu, wahania temperatury, a cena użytkowania wcale nie jest wyższa niż tradycyjnych kotłów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code