Własny autokar dla przedszkola

2

Jeżeli chcemy dowozić dzieci z naszej placówki np. na basen czy na łyżwy lub na imprezy kulturalne, mamy dwa rozwiązania. Albo wynajem autokaru za każdym razem, albo kupno własnego pojazdu. Które rozwiązanie jest lepsze?

Wiele ekskluzywnych szkół reklamuje się obecnie, że posiada własny autokar, który „zbiera” dzieci z całego miasta i dowozi je do placówki, a po zakończonych zajęciach przywozi pod dom. Oprócz tego pojazd jest wykorzystywany do podwożenia dzieci na zajęcia, które odbywają się poza placówką, np. basen, łyżwy czy na sporty w salach gimnastycznych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się również wtedy, gdy często zabieramy podopiecznych na wydarzenia kulturalne lub pikniki czy festyny. Daje nam to sporą niezależność i wygodę. I o ile w przypadku szkół takie rozwiązanie się opłaca (właśnie ze względu na ofertę codziennego dowozu, którą to można skusić rodziców), o tyle ze żłobkiem lub przedszkolem jest już trochę inaczej – tu nie ma możliwości rozwożenia dzieci do domów, ponieważ są jeszcze na to za małe i nie pozwalają nam na to przepisy. Jednak istnieją ośrodki przedszkolne, które posiadają własny autokar. Czy takie rozwiązanie niesie większe korzyści niż straty?

Fot: Fotolia.com Własny autokar dla przedszkola
Fot: Fotolia.com

NAJWAŻNIEJSZE – KOSZTY

Wynajem autokaru wydaje jest rzeczą prostą. Specjalizuje się w tym wiele firm przewozowych. Pojazd, na który się decydujemy, może prezentować bardzo różny stopień komfortu. W ofercie firm przewozowych mamy autokary jedno- i dwupiętrowe, z łazienkami i telewizorami (przydatnymi przy dłuższych wyjazdach, np. na wycieczki), z klimatyzacją, szyberdachem itp. Możemy zdecydować się na autokar z większą ilością miejsc (od 49 do 69), jak i na minibus dla mniejszej grupy wychowanków, co automatycznie obniża nam koszty. Cena przewozu podopiecznych uzależniona jest tu głównie od ilości kilometrów do przejechania, czasu potrzebnego na wykonanie usługi, opłat drogowych i parkingowych, czasów postoju kierowcy itp. Przy stałych zleceniach firmy oferują zniżki. Nie musimy się też martwić o pracownika (kierowcę), ubezpieczenie autokaru, garażowanie, mycie i konserwację, naprawy czy tankowanie. Jest to wiec rozwiązanie, które sprawdza się przy małych firmach, start-upach, które liczą każdy grosz w portfelach. Wszystkie powyższe problemy spadną na nas, gdy zdecydujemy się na zakup własnego pojazdu. Plus cena za sam autokar – za nowy zapłacimy kilkaset tysięcy, za używany nieco mniej. Ofert w necie można znaleźć mnóstwo, dla przykładu podajemy: autokar turystyczny IVECO CUBY na 31+1+1 osób kosztuje 473 915 zł, a za nieco używany autokar turystyczny ISUZU Novo lux z niewielkim przebiegiem zapłacimy już tylko ok. 300 000 zł.

CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACI?

Wiadomo, że i z próżnego Salomon nie naleje, więc jeśli dopiero startujemy z naszą działalnością, a nasz budżet jest ograniczony, raczej nie będziemy mogli zdecydować się na zakup własnego pojazdu. To rozwiązanie proponujemy np. franczyzodawcom, którzy mogą włączyć użytkowanie autokaru do swojej oferty (na określoną ilość godzin w tygodniu na przykład). Na takie kosztowne rozwiązanie stać też te placówki, które traktują edukację kompleksowo – dysponują zarówno przedszkolem, jak i żłobkiem. Wówczas autokar obsługuje różne grupy wiekowe, jest maksymalnie wykorzystany, a jego zakup ma szansę w dłuższej perspektywie się zwrócić. – Mnie jako rodzicowi – mówi Aldona Kowalska, matka dwóch sześciolatków – bardzo podoba się to, że przedszkole moich bliźniaków dysponuje własnym autokarem, który obsługuje też partnerską szkołę. Dzieci są wożone co piątek na basen, wiem świetnie, jak to funkcjonuje, ponieważ jeżdżę z nimi jako opiekun i pomagam im suszyć włosy. Pojazd zawsze czeka na nasze pociechy, nie ma więc obawy, że dziecko wyjdzie z pływalni niedosuszone – konstatuje. A jej koleżanka dodaje: – Moje dzieci również chodziły do przedszkola dysponującego własnym autokarem, na spółkę ze współpracującą szkołą. Zdecydowałam się na dalszą edukację mojego dziecka właśnie w partnerskiej placówce przede wszystkim dlatego, że oboje z mężem jesteśmy zapracowani i nie mielibyśmy szansy normalnie na dowóz naszej córeczki do szkoły oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od naszego domu, a słynącej z wysokiego poziomu nauczania. Tymczasem szkoła daje nam możliwość doprowadzania dziecka jedynie na przystanek i odbierania go stamtąd o określonej godzinie. Dzięki temu jesteśmy bardzo zadowoleni i polecimy te placówkę każdemu.

Własny autokar dla przedszkola
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. mało kto pozwala sobie na zakup własnego autokaru.to ogromny koszt. wykorzystywanie do regularnych codziennych przejazdów może być tańsze. przy sporadycznych wycieczkach najlepszy będzie wynajem, opłata za wykonaną usługę i żadnych dodatkowych ogromnych kosztów. trzeba zastanowić się nad transportem na dłuższy czas.

  2. Wydaje mi się, iż posiadanie własnego autokaru na dzień dzisiejszy to zbędny wydatek. Koszt związane z jego posiadaniem, serwisowaniem i obsługą są chyba zbyt duże, nie mówiąc o kierowcach, ich szkoleniach, ubezpieczeniach, badaniach itd. Lepszym rozwiązaniem jest outsorcing usług, czyli wynajem. Jest to chyba dużo bardziej racjonalne ekonomicznie, a można w celu obniżenia wydatków zaplanować w porozumieniu z innymi podobnymi placówkami. Takie jest moje zdanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code