Wakacje w przedszkolu

2

Okres wakacyjny dla pracowników przedszkoli, rodziców i dzieci może być trudny. Mądre zaplanowanie tego czasu pozwoli nam zniwelować niektóre problemy.

Wakacje w przedszkolu
Fot: Fotolia.com

Często w okresie letnim placówki nie funkcjonują normalnie. Znacznie ograniczona jest oferta dla dzieci, nie odbywają się zajęcia dodatkowe, grupy są łączone, kilka razy w ciągu dnia dzieci przechodzą do innych sal, ciągle znajdują się w innym otoczeniu. Z racji wykorzystywania urlopów panie często się zmieniają, co utrudnia prowadzenie zajęć, może powodować stres u dzieci i frustrować rodziców. Nie podejmuje się pewnych działań, bo nie ma takich możliwości, prowadzi się krótkotrwałe zajęcia, często negatywnie oceniane przez rodziców. Problemy kadrowe powodują, że nauczyciele zajmują się za dużą grupą dzieci, przez co są one niedostatecznie dopilnowane i zadbane, często rodzice skarżą się, że nie otrzymują dostatecznej informacji o dziecku, bo pani, która na koniec dnia przejęła opiekę, nie przebywała z dzieckiem w ciągu dnia i nie wie, co się z nim działo. Przez te wszystkie problemy przedszkola w okresie wakacji otrzymują łatkę „przechowalni”.

Planowanie i informowanie o okresie wakacyjnym w przedszkolu

Na czas wakacji przedszkole może się przygotować wcześniej, dokładnie planując swoje działania i informując o tym rodziców.
Na początku warto rozpisać urlopy i dokładnie zorientować się, kto i ilu pracowników jest w danym czasie. Kiedy już sporządzimy taką listę, podzielmy wakacje na tygodnie tematyczne. W każdym tygodniu będzie realizowany jakiś temat. Tematy wymyślmy wspólnie i przypiszmy je konkretnym osobom. Może je realizować jeden nauczyciel lub Marta Gładysz dwóch, jeśli dzieci będzie dużo lub jeśli temat będzie bardziej wymagający.

Przykładowe tygodnie tematyczne:

  • Tydzień sportowy
  • Tydzień kulinarny
  • Tydzień naukowy
  • W krainie bajek i baśni
  • Tydzień piracki
  • Podróż dookoła ziemi
  • Tydzień ekologiczny
  • Tydzień taneczny
  • Wiejska zagroda
  • Indiański tydzień

Oczywiście tematy zależą od kreatywności kadry. Warto, aby dyrektor zapewnił dodatkowe atrakcje, powiązane z danym tematem. Podczas tygodnia sportowego można np. zorganizować mecz piłki nożnej, w którym będą uczestniczyć rodzice. W tygodniu bajek i baśni można zaprosić jakiś teatrzyk. Tydzień wiejski może być okazją do zorganizowania wycieczki za miasto. Każdy dzień danego tygodnia powinien być zaplanowany i rozpisany i taka informacja powinna być dostępna dla rodziców.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Lato jest przede wszystkim czasem beztroski, ale to też okres, kiedy tryb życia przedszkolaka zostaje wywrócony do góry nogami. Pojawiają się nowe atrakcje i zagrożenia – w przedszkolu, ale też poza nim. Więcej czasu spędzamy na dworze, dzieci mogą być narażone na kontuzje, ukąszenia, dlatego powinniśmy sprawdzić przedszkolną apteczkę. Nauczyciel powinien mieć informacje, jeśli dziecko jest na coś uczulone. W upale dni pamiętajmy o właściwej ochronie przed słońcem i zapobiegajmy oparzeniom. Lekarze przestrzegają, że delikatna skóra dziecka nie jest jeszcze odporna na intensywne działanie promieni słonecznych. Radzą, aby unikać intensywnego przebywania na słońcu między godziną 10 a 15. W tym czasie maluchy powinny bawić się w miejscach zacienionych. Dzieci powinny być posmarowane kremami ochronnymi z filtrami UVA o wysokim faktorze, nawet w mniej słoneczne dni ponieważ znaczna część promieni przenika przez chmury. Wykorzystujmy parasole. Dbajmy o właściwe ubranie, przede wszystkim o przewiewne nakrycie głowy. Pamiętajmy, że mózg szybko się nagrzewa, a ponieważ jest organem dobrze ukrwionym, łatwo dochodzi do przegrzania całego organizmu. W upalne dni należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi dziecka wystarczającej ilości płynów.
Podczas lata, częściej będziemy wychodzić na spacery, dlatego warto organizować pogadanki dla dzieci na temat zachowania bezpieczeństwa podczas wycieczek. Może to być okazja, aby nauczyć dzieci lub przypomnieć im numery alarmowe oraz funkcje jakie pełnią policja, pogotowie i straż pożarna. Podczas spacerów niezbędna będzie wiedza na temat miejsc, w jakich można przechodzić przez drogę, o zasadach przechodzenia, o znaczeniu sygnalizacji świetlnej.

Współpraca z rodzicami

Czas wakacji to doskonała okazja do integracji rodziców z przedszkolem. W tym czasie możemy organizować przedszkolne pikniki, zachęcać rodziców do współpracy podczas realizacji tygodni tematycznych. Być może rodzice mają ciekawe hobby, o którym mogą opowiedzieć lub je zaprezentować. Możemy zaprosić rodziców do czytania dzieciom bajek. To jak przeżyjemy wakacje, i czy wszyscy będą zadowoleni, zależy przede wszystkim od naszych chęci i kreatywności. Niewielkim kosztem możemy zaoferować dzieciom i rodzicom niezapomniane chwile.

Wakacje w przedszkolu
5 (100%) Głosy: 12

2 KOMENTARZE

  1. Pamiętam jak moje dzieci chodziły do przedszkoli zastępczych w okresie wakacyjnym. Na szczęście między nimi był tylko rok różnicy stąd często były razem w grupie. Do niektórych przedszkoli szły z chęcią pomimo nowego otoczenia bo pracujące tam Panie otaczały maluchy taką opieką, że czasem nie chciały z niego wyjść, bo trwało coś interesującego. Ale przeważały niestety takie gdzie opór przed pójściem był duży i niemalże stały przy drzwiach, kiedy je odbieraliśmy. Tak więc jest to bardzo ważne aby w nowej sytuacji dzieci czuły się komfortowo i bezpiecznie, aby mogły czuć głód wiedzy i ciekawości, który mobilizował je do przyjścia w następnym dniu.

  2. W naszym przedszkolu jest jedna grupa łączona i z tego co mówiły mamy starszych dzieci to rodzice zazwyczaj byli zniechęcani do zostawiania dzieci w wakacje w przedszkolu. Przedszkole funkcjonuje tylko w lipcu. W sumie nie dziwię się, trzeba przecież poczyścić sale, zabawki, przeprowadzić jakiś remont itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code