Uwaga, owady!

2

Wiosenne spacery i zabawy w ogrodzie mogą skutecznie zepsuć czyhające na człowieka komary, meszki oraz kleszcze. Szczególnie zagrożone są małe dzieci, które nie potrafią powstrzymać się przed drapaniem miejsc po ukąszeniu. Jak chronić przed insektami naszych podopiecznych?

Uwaga, owady! © ulkas - Fotolia.com
© ulkas – Fotolia.com

Ukłucie komara czy meszki nie jest może niebezpieczne, ale za to niezwykle uciążliwe, zwłaszcza dla małych dzieci. Na ich skórze natychmiast pojawiają się bąble, które swędzą, i które maluchy rozdrapują. Groźniejsze dla człowieka są kleszcze, które przenoszą niebezpieczne choroby. Niestety, w Polsce owadów jest mnóstwo, zwłaszcza w ogródkach i parkach, w których często bawią się przedszkolaki.

Uwaga, owady! © nickylarson974 - Fotolia.com
© nickylarson974 – Fotolia.com

Jęczące komarzyce

W Polsce żyje kilkadziesiąt gatunków komarów, a niektóre z nich żywią się ludzka krwią. Niebezpieczne pod tym względem są jedynie samice, które mogą wypić ilość krwi odpowiadającą trzykrotnej masie ich ciała. Jest im ona potrzebna do rozwoju jaj i karmienia larw. Komary potrafią wyczuć człowieka z bardzo dużej odległości, dzięki receptorom węchowym, narządowi termowizyjnemu, reagującemu na obiekty o temperaturze wyższej od otoczenia oraz dzięki receptorowi dwutlenku węgla (zawartym w wydychanym przez ludzi powietrzu), który pozwala wyczuć ten związek chemiczny z odległości 20 metrów. Owad wypija krew dzięki trąbce przypominającej igłę. Przez nią wprowadza też do ciała człowieka odrobinę swojej śliny, która powoduje swędzenie i zaczerwienienie.

Groźne pajęczaki

Kleszcze występują w lasach mieszanych, na łąkach i w parkach. Znajdują swoje ofiary dzięki tzw. narządowi Hallera, który reaguje na wstrząsy, zmiany temperatury i skład chemiczny otoczenia. Kleszcz wyczuwa bliskość człowieka i z wysokości około 1 metra zeskakuje na skórę żywiciela. Wędruje po niej w poszukiwaniu odpowiedniego, czyli ciepłego i wilgotnego miejsca do zagnieżdżenia się. Najczęściej umiejscawia się we włosach głowy, w pachwinach i na pośladkach. Wgryzając się w skórę, wydziela substancje przeciwbólowe, po czym rozpuszcza ścianki komórek, tworząc jamkę, która wypełnia się krwią. Ukąszenie kleszcza może być niebezpieczne ze względu na drobnoustroje znajdujące się w jego ślinie. W ten sposób może dojść do zakażenia człowieka wirusem kleszczowego zapalenia mózgu lub bakterią wywołującą boreliozę. Pierwsza z dolegliwości to choroba ciężka, niekiedy śmiertelna, na którą rocznie zapada około kilkuset osób. Borelioza wywołuje dolegliwości stawowe i neurologiczne.

Małe, ale dokuczliwe

Meszki często występują gromadami i polują na człowieka wykorzystując do tego swój znakomity wzrok i węch – wabi je wydychany przez nas dwutlenek węgla. Podobnie, jak w przypadku komarów, groźne dla ludzi są samice, które rozcinają skórę człowieka, wyszarpują tkanki i wysysają krew. Przy okazji pozostawiają w ranach swoją ślinę, w której znajdują się substancje drażniące, mogące być przyczyną stanów zapalnych i innych dolegliwości.

WAŻNE!

Najlepszą, najprostszą i najtańszą metodą walki z komarami w pomieszczeniach jest stosowanie moskitier nad łóżkiem oraz siatek w drzwiach i oknach (oczka nie większe niż ok.1 mm). Te pierwsze można kupić w sklepach dla dzieci, siatki natomiast są dostępne np. w marketach budowlanych. Sprawdzają się też substancje odstraszające komary w postaci aerozolu, płynu czy żelu, np. Autan, Off, Mosbito. Warto pamiętać, że nie wszystkie środki na komary są odpowiednie dla dzieci i niemowląt. Preparaty dla najmłodszych nie mogą mieć w składzie substancji DEET w stężeniu większym niż 10%.

Niezbędna troska

Wszystkie dzieci, które spędzają dużo czasu na dworze wśród drzew i krzewów, powinno się chronić przed komarami i kleszczami. Opiekunowie powinni w tej kwestii współpracować z rodzicami i ustalić z nimi zasady takiej ochrony.

  • Odpowiednie ubranie. Komary i kleszcze atakują odkryte części ciała, dlatego trzeba zadbać, aby maluchy, wychodzące na spacer do ogródka lub parku, były odpowiednio ubrane. Przede wszystkim powinny mieć na sobie czapki lub kapelusiki, które ochronią je przed spadającymi z drzew kleszczami. Warto też, by nawet latem zakładały na dwór ubrania cienkie i przewiewne, ale za to z długimi rękawami i nogawkami.
  • Preparaty przeciw owadom. Odsłonięte części ciała dziecka (dłonie, buzia, szyja) powinny być posmarowane specjalnymi kremami lub spryskane preparatami, które odstraszą komary, kleszcze i meszki. Zanim jednak ich użyjemy, musimy ustalić z rodzicami, jakie środki wolno nam stosować. Niektóre maluchy mogą być bowiem uczulone na substancje zawarte w kremach i sprayach. Takim dzieciom rodzice powinni przynieść z domu specjalne, sprawdzone środki. Dla reszty naszych podopiecznych powinniśmy zakupić preparaty antyalergiczne, przeznaczone specjalnie dla dzieci, najlepiej zawierające naturalne substancje, np. roślinne.
  • Spryskiwanie roślin. Dobrym sposobem na walkę z komarami i meszkami jest spryskiwanie roślin ogrodowych specjalnymi środkami owadobójczymi. Zwykle spryskuje się nimi krzewy, a nawet ściany budynków. Muszą to być jednak preparaty bezpieczne dla ludzi, nie zawierające silnych środków trujących.
Uwaga, owady!
5 (100%) Głosy: 1

2 KOMENTARZE

  1. Ostatnio to jakaś plaga jest. Wszędzie wokół słyszy się o kleszczach, znam parę osób, które zachorowały na boreliozę, okropna choroba. A złapać kleszcza można nawet poprzez wejście na 10 metrów na dróżkę do lasu, ostatnio o takim przypadku słyszałam. Aż się człowiek boi wypoczywać w pobliżu lasu, zarośli itp.

  2. Niezbędna jest troska o dzieciaki i ochrona ich przed dokuczliwymi komarami,meszkami czy kleszczami.Warto zachować rozwagę i spacerować z dziećmi możliwie tylko po wyznaczonych alejkach i stosować do ochrony środki dostępne na rynku chroniące dzieciaki przed owadami jaki pajęczakami.Przede wszystkim wystrzegać się dziko rosnących zarośli i dużych traw w pobliżu takich chaszczy.Nie da się całkowicie uchronić dzieci przed komarami czy meszkami ,jednak można to zredukować do minimum zachowując rozsądek oraz rozwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code