Umowa na catering w przedszkolu lub żłobku

8

Jak powinna wyglądać umowa na catering w przedszkolu lub żłobku? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy oraz przy konstruowaniu i podpisywaniu z nim umowy.


Jedzenie w żłobku i przedszkolu to jedna z podstawowych rzeczy, na które zwracają uwagę rodzice, wybierając placówkę dla swojego dziecka. Zależy im na tym, aby ich pociecha jadła w placówce zdrowe i smaczne dania. Spora część rodziców, których dzieci są alergikami, martwi się o to, by jedzenie serwowane w stołówce odpowiadało zaleceniom pediatry, wielu ma też świadomość, że ich maluch jest wybredny i nie każdy posiłek będzie mu odpowiadał. Dlatego dobór firmy cateringowej, która przygotowuje posiłki dla naszych podopiecznych jest ważny. Gwarancją udanej współpracy z wybraną firmą, to umowa na catering w przedszkolu zawierająca niezbędne ustalenia i zobowiązania.

Umowa na catering w przedszkolu © www.shutterstock.com umowa-na-catering-w-przedszkolach-i-zlobkach
© www.shutterstock.com

Co powinna zawierać dobra umowa na catering w przedszkolu lub żłobku?

Umowa zawarta między placówką a firmą cateringową powinna zawierać stałe elementy każdego tego typu dokumentów, jak nazwy firm, adresy, czas trwania umowy, jej przedmiot itd. Jest jednak wiele punktów, które możemy ustalać sami, odpowiednio do potrzeb naszej placówki. Co powinno się znaleźć w takim dokumencie?

Rodzaj posiłków. W umowie musi znaleźć się zapis o ilości dostarczanych posiłków. Niektóre placówki zamawiają pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i podwieczorek), inne tylko gorący posiłek: zupę i drugie danie, a resztę posiłków przyrządzają we własnym zakresie.

Liczba porcji. Należy ustalić, że wykonawca zobowiązany jest dostarczyć określoną liczbę porcji. Placówka zobowiązuje się podać ją do określonej godziny, np. w przypadku śniadania – do godz. 17 poprzedniego dnia, w przypadku obiadów – do godz. 8 tego samego dnia. Takie informacje muszą zostać przekazane również rodzicom, a nawet znaleźć się w regulaminie placówki. Rodzic, który nie poinformuje o nieobecności dziecka do wspomnianej godziny, będzie musiał zapłacić za posiłek.

Warunki dostawy. W umowie musi znaleźć się zapis o tym, czy firma dowozi posiłki na własny koszt oraz godziny, w których ma to nastąpić (raz dziennie lub kilka razy w ciągu dnia). Warto ustalić, że posiłki mają być dostarczane w odpowiednich termosach (w przypadku ciepłych dań) lub torbach termicznych (w przypadku zimnych) lub innych sterylnych i bezpiecznych opakowaniach.

Jadłospis. Firma zobowiązuje się do przyrządzania dań zgodnie z normami zalecanymi przez specjalistów (np. IMiD) dla określonego wieku dzieci, w najwyższym standardzie, na bazie produktów najwyższej jakości i normami bezpieczeństwa zgodnymi ze standardami HACCP, z obowiązującymi normami zbiorowego żywienia i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi. Posiłki nie mogą być przygotowywane z półproduktów. Jadłospis opracowany na określoną liczbę dni (np. na cały tydzień roboczy) powinien być dostarczany placówce w ustalonym terminie (np. tydzień wcześniej).

Diety. Istotnym zapisem jest punkt informujący o ilości porcji specjalnych (bezglutenowych, dla dzieci z określoną alergią pokarmową, wegetariańskich) i sposobie ich przyrządzania.

Umowa na catering w przedszkolu lub żłobku – dodatkowe zabezpieczenia

Sprzątanie. Należy ustalić, czy wydawanie posiłków, sprzątanie po nich, usuwanie odpadków itd. leży po stronie wykonawcy czy zamawiającego. Dodatkowym punktem może tu być ustalenie, czy firma zobowiązuje się do dostarczania wraz z posiłkiem naczyń jednorazowych (i ich ewentualnego odbioru) czy też placówka będzie korzystała z własnych naczyń.

Kary umowne. Naliczenie kar i ich wysokość to kolejny punkt umowy. Zazwyczaj jednorazowe kary naliczane są przez zamawiającego za opóźnienia w dostawie posiłków lub niewywiązanie się z jakiegoś punktu umowy. Kary obowiązują również za rozwiązanie umowy przed czasem (dla obydwu stron). Warto jednak zaznaczyć, że zerwanie jej z konkretnych przyczyn, np. z powodu niewywiązania się wykonawcy z jakiegoś punktu umowy (np. kilkukrotnego niedostarczenia posiłków bez podania usprawiedliwionej przyczyny) nie obciążą placówki taką karą i odwrotnie (jeśli np. placówka. nie płaci za wykonaną usługę, firma ma prawo do rozwiązanie umowy przed terminem bez konsekwencji finansowych).

Próbki dla sanepidu. Umowa na catering w przedszkolu lub żłobku powinna ustalać, czy próbki jedzenia dla potrzeb kontroli przechowywane są na terenie placówki czy firmy cateringowej.

Cena i faktury. W umowie musi znaleźć się cena usługi oraz ustalenie, że nie wzrośnie ona przez cały okres trwania umowy. Konieczne jest ustalenie trybu rozliczenia: rachunek/faktura powinna być wystawiona w ustalonym terminie (np. na koniec każdego miesiąca kalendarzowego) i będzie opiewać na wartość wszystkich rzeczywiście wydanych dziennych racji żywieniowych na przestrzeni minionego miesiąca, zgodnie z załączoną specyfikacją. Należy również ustalić termin zapłaty (np. 14 dni od daty otrzymania jej przez zamawiającego).

Umowa na catering w przedszkolu lub żłobku
4.5 (90%) Głosy: 12

8 KOMENTARZE

  1. W stolicy na pewno jakościowo wyróżnia się My Space Catering. Dużo owoców i warzyw a to w przypadku jedzenia dla dzieciaków szczególnie ważne.

  2. Bardzo polecam catering my space catering. Idealny dla dzieciaków, bez alergenów i bez żadnych niepożądanych składników. Ponadto współpracują z dietetykiem, dzieciaki mają zapewnione wszzystkie składniki odżywcze.

  3. Polecę catering od my space catering. Idealny dla dzieciaków , genialne jadłospisy układane przez dietetyka. Dzięki temu mam pewność że są zdrowe.

  4. Posiłki w przedszkolu syna dostarcza firma My Space Catering, a oni mają opinię jednej z najlepszych firm cateringu w przedszkolach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code