Sposoby na błoto w przedszkolu i żłobku

2

Jesień tuż, tuż. Czekają nas deszcze i co za tym idzie, kałuże i błoto. Podpowiadamy, jak sprawić, aby niestraszne nam było zabłocone obuwie małych „kałużystów”.

Zacznijmy oczywiście od dobrego wychowania – nauczmy naszych wychowanków, aby wycierali buty o wycieraczki lub maty ułożone przed drzwiami. Dla większego bezpieczeństwa ułóżmy też wycieraczki od wewnętrznej strony drzwi, a maluchy nauczmy, aby wycierały obuwie dwukrotnie. Postarajmy się sprawić, aby nasze dzieci od razu po wejściu do naszej placówki zmieniały obuwie na kapcie i nie miały w zwyczaju paradowania w zabłoconych butach po całym żłobku czy przedszkolu. Starsze dzieci mogą już, przy pomocy odpowiednich szmatek, samodzielnie czyścić buty. Za taką naukę rodzice za – pewne nam podziękują.

Sposoby na błoto w przedszkolu i żłobku fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

MATY I PODOBNE KLIMATY

Pamiętajmy, że stosując odpowiednie wycieraczki i maty przed drzwiami i za nimi możemy w ponad 80% ograniczyć ilość piasku, błota i kurzu wnoszonych do wewnątrz placówki i tym samym zmniejszyć koszty utrzymania naszego obiektu, konserwacji i renowacji podłóg. Warto mieć na uwadze, że zanieczyszczenia, które dostają się do naszych budynków w szybkim tempie niszczą posadzki i wykładziny dywanowe, natomiast kurz wpływa na awaryjność sprzętu komputerowego i nie jest obojętny dla zdrowia zarówno naszych pracowników, jak i podopiecznych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego systemu wycieraczek wejściowych. Efektywny system mat i wycieraczek powinien być już zaplanowany na etapie projektowania wnętrza naszego żłobka czy przedszkola. Jeśli ze względów finansowych nie udało nam się tego zrobić wówczas, zawsze możemy maty i wycieraczki dokupić później. Warto zadbać więc zarówno o wycieraczki zewnętrzne – przeznaczone do usuwania grubych zanieczyszczeń, np. błoto, śnieg itp., jak i wycieraczki wewnętrzne – do osuszania butów i absorpcji piasku oraz drobnych zanieczyszczeń. Istnieją firmy, które zaprojektują nam maty i wycieraczki z obrazkiem lub jakąś ciekawą sentencją, zachęcającą do odwiedzin naszej placówki. Bo w dzisiejszych czasach naprawdę warto zadbać o wystrój.

Sposoby na błoto w przedszkolu i żłobku fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

DOBRE ŚRODKI DO PIELĘGNACJI PODŁÓG

Mycie podłogi nie jest niczym skomplikowanym, a jednak. Pamiętajmy, że każdy materiał pokrywający podłogi w naszej placówce wymaga innego typu pielęgnacji. Dość łatwe w pielęgnacji są drewniane podłogi lakierowane. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy regularne przecieranie lekko wilgotną szmatką lub szczotką z bawełnianą nakładką. Do mycia wystarczy woda z amoniakiem, bez potrzeby spłukiwania i polerowania. Niestety, podłogi drewniane nielakierowane wymagają pasty, która natomiast konserwuje drewno. Świetnie sprawdzi się pasta w płynie, która wypełni ewentualne szczeliny i zabezpieczy przed wchodzeniem w nie kurzu. Ale uwaga – raz na jakiś czas taka podłoga wymaga polerowania! Dlatego dwa razy się zastanów, zanim położysz ją w swoim żłobku czy przedszkolu, ponieważ jej pielęgnacja jest bardzo pracochłonna, co przy tylu maluchach może być kłopotliwe.

W sieni lepiej sprawdzą się płytki ceramiczne lub kamionkowe, które wystarczy przemyć dwa razy dziennie wodą z płynem do mycia podłóg plus kilka kropli środka nabłyszczającego. Jeśli brud miejscami nie schodzi, wesprzyj się drucianą szczoteczką i mleczkiem do czyszczenia trudnych powierzchni.

Jeśli zdecydowałeś się na terakotę w swojej placówce, pamiętaj, aby tę niewoskowaną regularnie przemywać letnią wodą z dodatkiem szarego mydła. Woskowana, cóż… wymaga woskowania, a nawet okresowego polerowania, jest więc podobnie kłopotliwa, jak drewniana nielakierowana podłoga.

Sposoby na błoto w przedszkolu i żłobku fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Przy małych dzieciach doskonale sprawdza się wykładzina – zarówno w przedszkolu, jak i w żłobku. Jest ciepła, dziecko może usiąść bezpośrednio na niej bez obawy przeziębienia się. Nie jest też drogim materiałem, co bezsprzecznie pozostaje jej atutem. Nie nadaje się do sieni, gdzie zazwyczaj maluchy wnoszą najwięcej błota. Jeśli jednak popełniłeś ten błąd i położyłeś wykładzinę w całej placówce – w przypadku zabrudzenia jej błotem musisz przeprać ją odkurzaczem piorącym. Uważaj, jeśli chcesz się wspomóc jakimś preparatem chemicznym, wypróbuj go najpierw w kącie na bardzo małej powierzchni.

Osobny temat to linoleum, które świetnie czyści się preparatami do linoleum lub po prostu szarym mydłem. Można też wspomóc się terpentyną. Jeśli na linoleum powstaną czarne smugi, należy je wyczyścić gumką do ołówków.

Sposoby na błoto w przedszkolu i żłobku
Oceń artykuł

2 KOMENTARZE

  1. czystość to jednak kwestia wychowania od małego nawyków sprzątania po sobie. warto zastosować wycieraczki i przecierać regularnie podłogę ale też ciągle wychowywać od małego. nauka przez zabawę będzie chyba najlepsza dla najmłodszych.

  2. To temat na czasie. Jest jesień, często pada, liście, błoto a za moment śnieg. Trzeba działać wielotorowo. Oczywiście system odpowiednio dobranych wycieraczek, odpowiednio zaprojektowana ścieżka dojścia wchłaniająca wodę oraz osoba, która w zimę będzie odśnieżać aby ograniczyć do minimum ryzyko wniesienia błota do wnętrza. Sprawa jest dosyć istotna bo czystość to jeden z wymogów takiej placówki. Oczywiście do tego edukacja maluchów jak trzeba postępować, że trzeba dbać o czystość i jak to robić. Oczywiście forma musi być odpowiednia do ich wieku, poprzez zabawę aby osiągnąć zamierzony efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code