Ruch to zdrowie czyli jak wyposażyć salę ćwiczeń dla dzieci

2

Aby utrzymać się na rynku, żłobki i przedszkola muszą posiadać nie tylko bogatą ofertę edukacyjną, ale i pakiet zajęć ruchowych – od rytmiki przez taniec aż po korektywę. Podpowiadamy, jak wyposażyć salę, aby spełniała wszystkie niezbędne zadania.

Ruch to zdrowie czyli jak wyposażyć salę ćwiczeń dla dzieci
© kristall – Fotolia.com

W każdej placówce powinna mieścić się sala przeznaczona tylko do zajęć ruchowych. Niestety, niewiele żłobków, przedszkoli czy klubów malucha jest się w stanie taką poszczycić. Dlatego placówki o skromniejszym budżecie powinny mieć chociaż wydzielony kącik do ćwiczeń, a jeśli i to jest niemożliwe – możność czasowego zaadaptowania sali do zabaw do celów zajęć ruchowych.

Ruszamy się

Okres żłobka i przedszkola jest kluczowy dla kształtowania się prawidłowej postawy dziecka. To czas, kiedy można skorygować jej dysfunkcje oraz najzwyczajniej w świecie wpoić dobre nawyki, w tym zainteresowanie sportem. Pozostaje nam tylko zadecydować, na jaką formę ruchu stawiamy w naszej placówce, bo oferta, jaką możemy znaleźć na rynku, jest bardzo bogata. Mamy więc rytmikę, korektywę, aerobik dziecięcy, wdrażanie do sztuk walki czy różne rodzaje tańca. Każda aktywność wymaga jednak przestrzeni, a niekiedy odpowiednich sprzętów.

Okres żłobka i przedszkola jest kluczowy dla kształtowania się prawidłowej postawy dziecka. To czas, kiedy można skorygować jej dysfunkcje oraz wpoić dobre nawyki, w tym zainteresowanie sportem.

Na miarę potrzeb malucha

Jak wyposażyć przedszkolną salę do ćwiczeń? Najlepiej by było w niej jak najwięcej pustej przestrzeni. Podłoga w sali powinna być wyłożona miękką, antystatyczną wykładziną lub łatwym do mycia linoleum czy płytkami PCV. Do gimnastyki przydadzą się miękkie maty lub materace, które można rozkładać dowolnie na podłodze. Dobrze, jeśli jedną ze ścian pomieszczenia do zajęć ruchowych stanowią lustra – pozwolą one nauczycielowi korygować złą postawę dzieci. Jeśli nie mamy osobnej sali gimnastycznej, zadbajmy, by na czas zajęć ruchowych odsunąć meble i stworzyć dzieciakom bezpieczne miejsce do ćwiczeń i zabawy.

Zabawki do ćwiczeń

Ruch to zdrowie czyli jak wyposażyć salę ćwiczeń dla dzieci
© shootingankauf – Fotolia.com

Dla bardzo małych dzieci świetnie sprawdzają się zwykłe piłki, którymi można grać lub duże piłki z grubej gumy z wypustkami, na których dziecko będzie mogło skakać, kłaść się, rozprostowując w ten sposób kręgosłup czy też turlać się na nich na brzuchu. Dla dzieci w każdym wieku warto zakupić skakanki, hula-hop, gumowe koła, przez które można przechodzić lub przez nie skakać oraz duże i miękkie, wykładane gąbką bryły (sześciany, graniastosłupy, stożki), na które można wchodzić, wspinać się, zjeżdżać z nich lub przechodzić pod nimi. Plastikowe pachołki przydadzą się do wyznaczania trasy toru przeszkód. Bardzo popularna ostatnimi czasy jest ogromna, wielobarwna chusta, która umożliwia przeprowadzenie wielu rozmaitych zabaw ruchowych. Najdoskonalej sprawdza się ona jednak, gdy zabawę koordynuje trzech lub nawet czterech dorosłych. Najstarsze dzieci w naszym żłobku z pewnością chętnie skorzystają z drabinek przymocowanych do ścian. Można na nich wykonywać wspinaczkę lub zwisy. Podobną funkcję będzie pełnił też zawieszony stosownie do wzrostu trzylatków metalowy drążek.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Należy pamiętać, że z sali do ćwiczeń dzieci mogą korzystać wyłącznie pod opieką dorosłych. Zadbajmy też o to, by ćwiczenia w naszym żłobku odbywały się pod okiem doświadczonych, dyplomowanych instruktorów. Zadbajmy o materace amortyzujące ewentualny upadek dziecka z drabinek czy drążka oraz o zabezpieczenie miękkimi obiciami np. filarów, kantów czy innych miejsc, potencjalnie niebezpiecznych. Nie pozwalajmy dzieciom biegać w pomieszczeniach, gdzie znajdują się meble, o które łatwo się uderzyć i nauczmy je, aby po sali pokrytej wykładziną biegały boso, a z sali porytej linoleum korzystały tylko w sportowym obuwiu lub w skarpetach antypoślizgowych.

Ruch to zdrowie czyli jak wyposażyć salę ćwiczeń dla dzieci
5 (100%) Głosy: 11

2 KOMENTARZE

  1. Akcesoria do ćwiczeń dla tak małych dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne. Maluchy uwielbiają z reguły zjeżdżać, więc te miękkie bryły mogą im do tego służyć.

  2. Form zajęć ruchowych jest mnóstwo. Tak samo jak różnych sprzętów do ćwiczeń. Ale tak naprawdę jedyne co nam jest potrzebne to trochę bezpiecznej przestrzeni, po której można sobie pohasać. Oczywiście jeśli mamy piłki, lustra czy bryły czy pachołki to dzieci chętnie będą z nich korzystać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code