Remont w żłobku lub przedszkolu

2

Korzystając z przerwy w pracy żłobka lub przedszkola, warto pokusić się o większe prace remontowe, które mogą w istotny sposób podnieść atrakcyjność naszej placówki.

© www.shutterstock.com © www.shutterstock.com

Jednym z podstawowych obowiązków dyrektora jest zorganizowanie prac naprawczych czy remontowych w taki sposób, aby nie zakłócały funkcjonowania placówki oraz nie wpływały na komfort uczestniczenia w zajęciach przez dzieci i pracy nauczycieli.
Oczywiście wszelkie usterki zagrażające bezpieczeństwu należy usuwać bezzwłocznie, natomiast do większych prac remontowych należy się starannie przygotować. Warto pamiętać, że jeśli zaplanowane remonty w skali jednorocznego budżetu przekroczą kwotę 14 tysięcy euro, wydatkowanie tych środków może nastąpić tylko w oparciu o ustawę „Prawo o zamówieniach publicznych”.

WAŻNE

Podczas adaptacji lokalu na żłobek lub klub dziecięcy, warto pomyśleć o tym, by stworzyć przestrzeń przyjazną dzieciom: kolorową, bezpieczną, jasną i funkcjonalną. W tym celu, dobrze jest skorzystać z pomocy fachowca, np. projektanta.

Prace budowlane

Planując remont, dyrektor powinien sprawdzić następujące elementy: stan zewnętrzny budynku (elewację budynku, ubytki i pęknięcia, czy drzwi i okna nie są zniszczone oraz na stan pokrycia dachu i kominów), stan pomieszczeń, wyposażenie, korytarze, schody, sale przeznaczone na zajęcia, pomieszczenie do zajęć ruchowych, pomieszczenia higieniczno- sanitarne, poddasza, piwnice, kotłownie, kuchnie, magazyny i urządzenia techniczne, instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, wentylacyjną, klimatyzacyjną, wodno-kanalizacyjną, zabezpieczenie przeciwpożarowe. Należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich norm bezpieczeństwa. Konieczne jest zawarcie w umowie z wykonawcą klauzuli dotyczącej używania wyłącznie atestowanych materiałów budowlanych.

Konieczne jest zawarcie w umowie z wykonawcą remontu klauzuli dotyczącej używania wyłącznie atestowanych i dobrej jakości materiałów budowlanych .

Prace wykończeniowe

Od wystroju wnętrza żłobka będzie w dużej mierze zależało, czy dzieci będą się w nim dobrze czuły i czy nasza placówka zyska uznanie rodziców. Czasami niewielkim kosztem można wiele uzyskać, tworząc wnętrze przyjazne i ciepłe. Oczywiście podstawą jest, aby wszystkie powierzchnie były wykonane z materiałów łatwozmywalnych. Planując konkretne rozwiązania, warto pamiętać, że pastelowa kolorystyka wnętrz działa wyciszająco, dając dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Istotne jest, aby kolorowe, estetyczne meble były w każdej sali dostosowane do wzrostu i potrzeb dzieci. Należy też zadbać o takie ich ustawienie, które najlepiej będzie służyło pracy z dziećmi.
Pomieszczenia powinny być wyposażone w meble według norm i kryteriów zalecanych przez przepisy. Zabawki i pomoce dydaktyczne umieszczamy w zasięgu ręki dziecka. Wesołe, kolorowe dekoracje okien – lambrekiny, kwiaty, owady czy bajkowe postacie naklejone na szyby, z pewnością wprowadzą dzieci w dobry nastrój. Ważnym elementem jest zieleń. Należy jednak pamiętać o tym, aby kwietniki i doniczki były odpowiednio umocowane i zabezpieczone. Warto przygotować też sporo miejsca zarówno w salach, jak i korytarzach na tablice, na których eksponowane będą prace dzieci i dekoracje okresowe związane z porą roku, świętami i ważnymi wydarzeniami z życia placówki. Takie czasowe dekoracje wspomagają rozwój dzieci i są ważnym elementem pracy dydaktycznej. Możliwość podziwiania własnych prac na takich „wystawach” mobilizuje dzieci do wysiłku i jest nagrodą za ich trud. Sala zabaw ruchowych powinna być systematycznie wzbogacana w różnorodne pomoce do zabaw i ćwiczeń.

Dodatki

Aby pomóc dziecku w oswojeniu nowej przestrzeni, dobrze jest używać kolorów jako elementu komunikacji i identyfikacji. Ściany w sali grupy Słoneczka powinny być żółte lub przynajmniej powinny być bogate w żółte elementy wystroju. Do sal mogą prowadzić strzałki na ścianach w odpowiednich kolorach. Natomiast do toalet warto poprowadzić po podłodze dróżki zrobione z naklejonych „odcisków” stóp. Te wszystkie drobne elementy tworzą atmosferę i sprawiają, że nowa i obca przestrzeń staje się przyjazna.

Remont w żłobku lub przedszkolu
4.7 (93.33%) Głosy: 12

2 KOMENTARZE

  1. Remont placówki to ważne etap. Kiedyś w trakcie wakacji pracowałem jako wolontariusz przy remoncie szkoły w małym niemieckim miasteczku. Okazało się, iż większość prac wykonali rodzice dzieci z pomocą wolontariuszy, którzy przyjechali tam na wakacyjny kurs języka. Oczywiście te istotne pracy zrobili fachowcy nie mniej jednak współpraca rodziców i kadry dała efekt taki, że razem dbali o to, aby dzieci miały jak najlepsze warunki, a oni wzajemnie się poznali i współpracowali. Ja proponowałbym podobne rozwiązania w tych mikrospołecznościach gdyż będzie to z korzyścią dla milusińskich.

  2. Remonty należy zawsze dobrze zaplanować i wykonywać je zgodnie ze sztuką budowlaną,każdy remont wymaga zaangażowania ze strony właścicieli jak i fachowców wykonujących prace remontowe.Remontowane pomieszczenia w przedszkolach czy żłobkach muszą po remoncie sprzyjać dobremu samopoczuciu dzieci,a zarazem powinny być funkcjonalne i należy dołożyć wszelkich starań aby dzieciaki mogły cieszyć się nowym wystrojem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code