Przedszkole z metodą Marii Montessori

2

Pierwsze przedszkole Montessori powstało w Lublinie w latach 90. ubiegłego wieku, po nim zaczęto tworzyć kolejne. Dziś jest ich w naszym kraju kilkaset.

Przedszkole z metodą Marii Montessori

Każde dziecko jest inne. To zdanie słyszeliśmy zapewne nie raz. Powtarzała je również Maria Montessori, włoski lekarz i pedagog, która w pierwszych latach XX wieku zaczęła tworzyć swoją metodę wychowawczą opartą na tym właśnie stwierdzeniu. Zgodnie z nią proponowała, by edukacja przebiegała zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zdolnościami każdego dziecka. Chciała zawsze dostosowywać tempo nauki i wychowania do możliwości dziecka, a nie odwrotnie. W tamtych czasach była to prawdziwie rewolucyjna metoda.

Indywidualny rozwój

Dziś, dzięki licznym badaniom wiemy, że Maria Montessori miała racje, uważając, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a naszym zadaniem jest to uszanować i pokierować nim tak, by wykorzystało swoje możliwości i umiejętności jak najlepiej. W przedszkolach pracujących metodą Montessori stymuluje się naturalną chęć poznawania świata każdego dziecka. Nie ma tu miejsca na szufladkowanie, nie ma norm, określających, co powinien umieć 3-latek, a co 4-latek. Indywidualne podejście do ucznia, pozwala podążać za jego potrzebami i zdolnościami. Zwraca się uwagę na wrodzone predyspozycje malucha, które są adekwatne do jego wieku. Zgodnie z metodą Marii Montessori, nauczyciel pracuje indywidualnie z każdym maluchem, dzięki czemu może go obserwować, a następnie dostosować metody nauki tak, aby wzmocnić i poprawić to, z czym ma problemy oraz wykorzystać i rozwijać jego mocne strony. Taka metoda sprawia, że dzieci szybko się uczą i doskonalą swoje umiejętności zachowując wiarę we własne siły, poczucie własnej wartości oraz ufność, że dadzą radę zdobywać kolejne szczeble wiedzy.

Przedszkole z metodą Marii Montessori fot. Fotolia.com

Popularne, bo skuteczne

Przedszkola i szkoły Montessori cieszą się w Polsce dużą popularnością. To, co rodzice cenią w nich najbardziej to wykorzystywanie naturalnych cech poznawczych dzieci w edukacji. Głównym przesłaniem pedagogiki Montessori jest stawianie na samodzielność dziecka, nauczyciel jest jedynie obserwatorem i przewodnikiem. Program Marii Montessori daje dziecku dużo swobody w wyborze tempa i kierunku rozwoju pozwalając decydować mu czym i jak długo chce się zajmować, ale pod kierownictwem nauczyciela, który zawsze ma być dostępny, służyć pomocą i wspierać. Podczas gdy grupa pracuje samodzielnie, nauczyciel podchodzi kolejno do każdego dziecka i zajmuje się nim: obserwuje jego pracę, pomaga mu, poprawia. Na podstawie obserwacji tworzy plan rozwoju stworzony dla konkretnego dziecka. W miarę postępów, ingerencja jest coraz rzadsza.
Istotnym elementem metody Montessori jest brak podziału na grupy wiekowe. Przedszkola montessoriańskie wzorują się tu na modelu rodziny, gdzie zróżnicowanie wiekowe uczy dostosowywania się do innych oraz współpracy z młodszym czy starszym rodzeństwem. Sprzyja wymianie umiejętności i zdobywaniu wiedzy od innych.
Maria Montessori stworzyła dla swojej metody zestaw pomocy dydaktycznych, z których nauczyciele korzystają do dziś. Są proste i estetyczne, dopasowane do każdego wieku dziecka. Metoda Montessori jest bowiem stosowana w wychowaniu dzieci zarówno w żłobkach, jak i przedszkolach, szkołach oraz gimnazjach. Przedszkole Montessori to przedszkole bez zabawek „komercyjnych”, zatem pomoce te są niezbędne, by zająć dziecko i zainteresować je. Ważnym elementem pedagogiki Montesorii jest też podsuwanie dziecku zabawek naturalnych, wykonywanych przez same dzieci z materiałów, drewna czy papieru. Dziecięca wyobraźnia potrafi z pudełek po jogurtach czy kartonów stworzyć najwspanialsze zabawki.

Przedszkole z metodą Marii Montessori fot. Fotolia.com

Specjalne szkolenia

Aby założyć przedszkole Montessori nie wystarczy przeczytać książkę na temat włoskiej pedagog. Metody wychowawczej Marii Montessori trzeba się nauczyć. W Polsce istnieje kilka ośrodków, które prowadzą kursy i szkolenia dla przyszłych i obecnych nauczycieli oraz wychowawców, zafascynowanych tą metodą i chcących ją stosować. Są to m.in. Stowarzyszenie Oświatowe Montessori, Polski Instytut Montessori czy Polskie Stowarzyszenie Montessori. Można dzięki nim poznać podstawy teorii pedagogicznej M. Montessori, koncepcję wychowania dziecka oraz odbyć praktyczne ćwiczenia dnia codziennego, kształcenia zmysłów, edukacji matematycznej, edukacji językowej, religijnej itd.

Przedszkole z metodą Marii Montessori
4.7 (93.33%) Głosy: 15

2 KOMENTARZE

  1. Bonjour, J’aimerais utiliser une photo placée sur votre site pour montrer Maria Montessori et les enfants qui travaillent par terre. Elles serviront à montrer aux enseignants les différents modèles de classe au fil du temps.

    Est-ce possible?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code